Skocz do zawartości

Projekt: Smoked Pale Ale


Swaróg

Rekomendowane odpowiedzi

Idzie jesien i postanowilem uwarzyc cos wedzonego. Niestety, na grodziskie nie mam co liczyc bo tam gdzie mieszkam nie ma dostepu doslodu pszenicznego dymionego wiec pomyslalem ze pokombinuje z tym tematem w inny sposob. Ocencie prosze czy ten projekt w ogole ma sens i czy aromaty beda do siebie prasowac.

Smoked Pale Ale -23 litry

2,8 kg Smoked (BestMaltz)
2,3 kg Pils (BestMaltz)
0,7 kg Munich (BestMaltz)

 

Chmiele:

Admiral - 5g - 60`

Smaragd - 25 g -25` 

East Kant Goldings - 25g - 20`

 

Zacieranie jednotemperaturowe - 64 stopni przez 75 minut + wygrzew - 10 minut

Edytowane przez Swaróg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest :D

 

edit:

To nie są amerykańce, to będzie symbolicznie, ja do grodzisza koło 150g niemców sypię i wędzonka na pierwszym planie dalej ;)

 

edit 2.0:

I dlaczego chmiel na aromat i smak ma być symbolicznie, może piwowar chce dobrze nachmielonego rauchpilsa na górniakach?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na bestmaltz rauchpilsa z zasypem 30% best wędzony a reszta pils, i wędzonka wyszła wyraźna ale nienachalna. Przy 100% będzie hardkor.

Chmieliłbym tylko na 60', i ewentualnie ok 15g chmielu na 15-5'. Więcej nie ma sensu dawać - przy takiej wędzonce nie będzie tego chmielu za bardzo czuć, a jeśli będzie to będzie to nuta w tle, która będzie zaburzać wędzoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wędzonka ma przykryć wszystko i nie ma sensu jej przeszkadzać?

Może piwowar chce piwo o dobrym balansie, a nie mega wędzone?

 

Pytanie było przecież

 

 

Ocencie prosze czy ten projekt w ogole ma sens i czy aromaty beda do siebie prasowac.

jak oczywiście w zamyśle była mega wędzonka to warto wrzucić chmiel tylko na 60'.

 

 

 

która będzie zaburzać wędzoność

Widzę, że jest grupa przeciwników stylu rauchpils :D

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może piwowar chce piwo o dobrym balansie, a nie mega wędzone?

Jak wyżej już Bart3q napisał: 100% zasypu wędzonego można nazwać różnie, ale nie balansem :P

 

A co do wędzonek ogólnie to faktycznie smakują mi wędzone bocki i doppel bocki a pilsy czy pszenice (wliczając grodziskie) niekoniecznie - ale nie o tym.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy mi na piwie w ktorym pierwsze skrzypce gra wedzonka a w drugim planie jest chmiel. Stad pytanie czy ziemno-przyprawowy EKG i Smaragd beda pasowac do slodu wedzonego. Co do zasypu, skoro ten wedzony od BestMalz jest tak intensywny to moze powinienem rozdrobnic go ze slodem monachijskim i pils ? tak 50 % i 50% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bestmaltz jest dosyć mocno wędzony. Przy 100% wydaje mi się, że przykryjesz cały chmiel. Moim zdaniem przy 30-40% Bestmaltza wędzonka wychodzi w sam raz. Chyba, że coś się zmieniło w tym słodzie, dawno go nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z zasadą. Też nie chmielę wędzonek na aromat (jak już to na smak, może wtedy wyjść ciekawy aftertaste - najpierw wędzonka, a po niej w drugiej fali smak chmielu). Ale jeżeli kolega chce oczywiście może tak chmielić, piwo na pewno wyjdzie, w najgorszym razie po prostu wędzonka ukryje chmiel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zlewam dzisiaj SPA na cichą. Platkow suma sumarum nie dodalem, nie pasowaly mi do do bukietu. W zapachu wędzonka z lekkimi estrami. W smaku kompot z suszu i troche dymu, ale nie bez przesady. Mysle ze nastepnym razem zrobie wersje 100% smoked bo chcialem wiecej wedzonosci w piwie (chociaz kto wie jak to bedzie po butelkowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.