Skocz do zawartości

Pierwsza warka. (brewkit WES)


Jazzman108

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Fermentacja ruszyła bardzo szybko bo już w sobotę wieczorem :) jak tak dalej pójdzie to w okolicach czwartku się zakończy. Puki co butelki trzeba trochę przepłukać. Przy rozlewaniu do butelek postaram się pstryknąć parę fotek.

Powoli już zastanawiam się nad drugą warką :)

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja ruszyła bardzo szybko bo już w sobotę wieczorem :) jak tak dalej pójdzie to w okolicach czwartku się zakończy. Puki co butelki trzeba trochę przepłukać. Przy rozlewaniu do butelek postaram się pstryknąć parę fotek.

Powoli już zastanawiam się nad drugą warką :)

 

 

Pozdr.

Wybierasz się może na Spotkanie Piwowarów w Zielonej Górze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej piwowarem się określić nie mogę :beer:

Jeśli będę mieć taką możliwość to bym chętnie wpadł, choć w to wątpię.

 

Dziś mierzyłem Blg=2,5-3

 

Jutro najprawdopodobniej będę butelkować :beer:

 

Oczywiście piwko z cylindra wlałem w siebie i czuć już troszkę takiej goryczki jednak, jak dla mnie mało. Pytanie brzmi:

 

Czy to się jeszcze zmieni w czasie refermentacji ? Wiem, że od brewkitu nie ma co wiele wymagać :beer:

 

 

 

Następna warka będzie najprawdopodobniej z ekstraktów, nie zdecydowałem jeszcze co choć myślę nad jakimś porterem/stoutem.

 

Po tej warce z ekstraktów mam plan by zacząć zacierać.

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko zabutelkowane. Wyszło 40 butelek. Te z końca z największym osadem będę otwierać co tydzień myślę, różnica w smaku powinna być zauważalna z każdym tygodniem.

 

Teraz butelki stoją w tem. takiej jak podczas fermentacji 21°C . W poniedziałek planuje przenieść je w chłodniejsze miejsce i tu mam pytanie. Czy mogą one leżeć w temp. ok 10°C ?

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdze fermentacji górnej - zalecana temperatura fermentacji 15C-24C , fermentacja burzliwa 2-7 dni, cicha 1tydzień,

 

drożdze fermentacji dolnej - zalecana temperatura fermentacji 9C-15C, fermentacja burzliwa 1-2 tyg, cicha 2 tyg - miesiące

 

tyle na początek wystarczy

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JejskiJedno pytanie w środku fermentora zauważyłem rysę, czy to nie będzie przeszkadzać ? tzn. czy przez to nie zwiększa się ryzyko zakażenia ?

Może nie od razu, ale po jakimś czasie w tej rysie może zamieszkać jakaś Baba Jaga :lol::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jednak nie wiem czy kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną się do tego nada. Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie ?

Miałem podobne obawy. Tym bardziej, że kuchnia w bloku, żona, dzieci, itp...

Generalnie nie jest to może super komfortowo, ale daje się. Ale że trochę się obawiam wytrzymałości płyty to na wszelki wypadek zacieram w mniejszym (17l) garnku, a chmiele w dwóch. Aha, no i bardzo się przydają dodatkowe grzałki żeby szybciej zagotować brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja tutaj mocą się akurat nie przejmuję (zawsze mogę dodać glukozy dla podwyższenia blg) ale bardziej mnie interesuję czy jeśli np. zrobię piwo na 25 L to czy nie będzie za mało nachmielone?

Tutaj znalazłem instrukcję dokładnie do tego piwa: http://sklep.wes.pl/...wa domowego.pdf

 

p.s. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest kupić ekstrakty niechmielone i samemu chmielić

Edytowane przez bajo33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-podepnę sie pod temat...

-mam taki pomysł....

-zacierać mniejszą ilość słodu,dodać do tego ekstrakt niechmielony,nachmielić w garze 13 litrowym i dopełnić fermentator zimną wodą kupioną w baniakach ( cała kombinacja związana z brakami sprzętowymi)

-czy to się uda?

-jeżeli jest szansa to do 1,7 kg ekstraktu słodowego jasnego ile dodać słodu i jakiego i jak długo chmielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę sytuację odwrotną czyli robić warkę na niechmielonych ekstraktach i zacierać słody "specjalne" to się nazywa partial mash. Poszukaj w sieci w USA bardzo popularny sposób.

Tutaj masz przykład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę sytuację odwrotną czyli robić warkę na niechmielonych ekstraktach i zacierać słody "specjalne" to się nazywa partial mash. Poszukaj w sieci w USA bardzo popularny sposób.

Tutaj masz przykład

dzięki za podpowiedź...wygląda na to,że może się udać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.