Skocz do zawartości

Najlepsza woda do AIPA


LukK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowym piwowarem. Zrobiłem 2 Warki z ekstraktu i teraz mam zamiar uwarzyć Warkę z zacieraniem. I tutaj w trakcie wertowania forum trafiłem na rozne wypowiedzi na temat wody, ale nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi, dlatego zakładam posta.

Do warzenia z ekstraktu używałem wody z kranu i wyszły zadowalające. Jestem z Warszawy i pije normalnie wode z kranu, ponieważ jest ona bardzo dobra i zdatna do picia, jednak pojawiają sie w niej delikatne posmaki żelaza. Pytanie jakie właściwości powinna miec woda do AIPA? Jaka wode kupna byście polecili? Czy moze przepuszczenie kranówki przez brite wystarczy?

 

Od razu w temacie ktoś moze sie wypowie o wodzie do hefe-wiezena? Ponieważ czytałem ze woda ma duży wpływ na późniejsze posmaki bana i goździka?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowym piwowarem. Zrobiłem 2 Warki z ekstraktu i teraz mam zamiar uwarzyć Warkę z zacieraniem. I tutaj w trakcie wertowania forum trafiłem na rozne wypowiedzi na temat wody, ale nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi, dlatego zakładam posta.

Do warzenia z ekstraktu używałem wody z kranu i wyszły zadowalające. Jestem z Warszawy i pije normalnie wode z kranu, ponieważ jest ona bardzo dobra i zdatna do picia, jednak pojawiają sie w niej delikatne posmaki żelaza. Pytanie jakie właściwości powinna miec woda do AIPA? Jaka wode kupna byście polecili? Czy moze przepuszczenie kranówki przez brite wystarczy?

 

Od razu w temacie ktoś moze sie wypowie o wodzie do hefe-wiezena? Ponieważ czytałem ze woda ma duży wpływ na późniejsze posmaki bana i goździka?

 

Pozdrawiam

Na tym etapie odpuść sobie kompletnie modyfikacje wody. Skoncentruj się na prawidłowym zacieraniu, wysładzaniu, fermentacji, kondycji drożdży, a wodę zostaw na potem... Na to przyjdzie jeszcze pora :)

 

A jak dobrze poszukasz na forum, to znajdzie odpowiedzi na Twoje pytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,Jestem nowym piwowarem. Zrobiłem 2 Warki z ekstraktu i teraz mam zamiar uwarzyć Warkę z zacieraniem. I tutaj w trakcie wertowania forum trafiłem na rozne wypowiedzi na temat wody, ale nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi, dlatego zakładam posta.Do warzenia z ekstraktu używałem wody z kranu i wyszły zadowalające. Jestem z Warszawy i pije normalnie wode z kranu, ponieważ jest ona bardzo dobra i zdatna do picia, jednak pojawiają sie w niej delikatne posmaki żelaza. Pytanie jakie właściwości powinna miec woda do AIPA? Jaka wode kupna byście polecili? Czy moze przepuszczenie kranówki przez brite wystarczy?Od razu w temacie ktoś moze sie wypowie o wodzie do hefe-wiezena? Ponieważ czytałem ze woda ma duży wpływ na późniejsze posmaki bana i goździka?Pozdrawiam

Na tym etapie odpuść sobie kompletnie modyfikacje wody. Skoncentruj się na prawidłowym zacieraniu, wysładzaniu, fermentacji, kondycji drożdży, a wodę zostaw na potem... Na to przyjdzie jeszcze pora :)A jak dobrze poszukasz na forum, to znajdzie odpowiedzi na Twoje pytania ;)

Nie chciałbym modyfikować wody, ale jesli moge polepszyć jakość piwa kupując baniaki z woda z Tesco czy innego marketu to jest to wysiłek i koszt, który mógłbym ponieść. Jak moge zrobic cos lepiej to czemu nie ;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli woda z kranu nie ma nieprzyjemnych posmaków czy zapachu związanego z kiepską kondycją instalacji sanitarnej, dużym stężeniem chloru czy innych podobnych i jest obojętna w smaku i zapachu to lej ją śmiało. A jeżeli uważasz, że jest z nią coś nie tak to kup w markecie najtańsze 5-cio litrowe baniaki i będzie bobrze. Jak powiedział kolega wyżej, najpierw nabierz wprawy i naucz się zacierać, później przyjdzie kolej na doskonalenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest dla wszystkich użytkowników, dlatego uważam, że jeśli ktoś ma ochotę w nim napisać, to powinien pisać na temat, a nie dawać "dobre rady babci Helenki".

W wiki stoi, że warto dodać do standardowej wody gipsu piwowarskiego co ma poprawić "chmielowość" piwa.

 

Wysłano z Commodore 64

Edytowane przez mirfak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dobre rady babci Helenki".

Czuje się przywołany do tablicy... Widzisz Kolego jest tutaj na Forum piwowar, który bardzo fajnie w swoich zapiskach rozpisuje się na temat modyfikacji wody. Dla zainteresowanych na pewno cenne informacje a samego prowadzącego zapiski należą się pochwały. Na pewno ma dużą wiedzę za zakresu chemii. Nie to co ja prosty elektryk nie praktykujący już od kilku lat...

 

Ale wracając do tematu Kolegi wspomnianego wyżej... Otóż warzył ostatnio IIPA i fajnie ponownie rozpisał co z tą wodą wyprawiał po czym wpis kończył informacją, że drożdże zadał do brzeczki o temperaturze powyżej 25°C a fermentacje prowadził w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosiła 29°C. To ja się pytam po chu... cała ta zabawa z wodą skoro wady spowodowane źle prowadzoną fermentacją przykryją wszystko co najlepszego mogło być w tym piwie! I nawet najlepsza woda na świecie w niczym nie pomoże...

 

Dlatego kolego LukK słuchaj czasami rad "babci Helenki". Najpierw podstawy a potem kolejne kroki we wtajemniczaniu :) I naprawdę to o co pytasz było już opisywane na Forum :)

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest dla wszystkich użytkowników, dlatego uważam, że jeśli ktoś ma ochotę w nim napisać, to powinien pisać na temat, a nie dawać "dobre rady babci Helenki".

W wiki stoi, że warto dodać do standardowej wody gipsu piwowarskiego co ma poprawić "chmielowość" piwa.

 

Wysłano z Commodore 64

 

Tak ale żeby modyfikować wodę i bawić się w modyfikacje, trzeba znać jej dokładny skład. Druga sprawa trzeb trochę poczytać, żeby dowiedzieć się co na co wpływa, a często osoby początkujące nie znają podstawowych surowców, albo nie umieją przeprowadzić poprawnej fermentacji. Potem zrzucają wszystko na karb składników, a nie jako swoja wina. Najczęściej piwowar zawala sprawę właśnie zbytnio kombinując. Polecam przeczytać od deski do deski temat o modyfikacji wody.

 

I zdobyć z wodociągów dokładny wyciąg badania laboratoryjnego jego.

 

Jakiś agent nie dawno się przewinął co właśnie sypał do wody chlorek wapnia bez sprawdzenia składu - dostał mega mineralny posmak w bitterze... Do tego dolał jeszcze wodę mineralną bo po gotowaniu mu za wysokie blg wyszło. Więc trzeba wiedzieć co robić, żeby potem nie być zdziwionym złym smakiem piwa.

 

Ja polecam jak koledzy wyżej skupić się na fermentacji, nie poczujesz różnicy między AIPA na wodzie z kranu, a na dobrze zmodyfikowanej wodzie.  

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie absolutnie nie interesuje czy ktoś będzie modyfikował wodę czy nie. Bardziej chodziło mi o to, aby jednak pisać w temacie wątku, bo później łatwiej coś na forum znaleźć.

Sam leję tyską z kranu i póki co nic nie dosypuję, bo jestem za cienki w uszach. Pewnie bym nie wyczuł, na co wpłynęła modyfikacja wody, a na co mała powtarzalność moich procesów.

P.S. kiedyś napisałem do tyskich wodociągów i otrzymałem dokładny skład wody. Niestety, okresowo się on zmienia.

 

Wysłano z Commodore 64

Edytowane przez mirfak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie absolutnie nie interesuje czy ktoś będzie modyfikował wodę czy nie. Bardziej chodziło mi o to, aby jednak pisać w temacie wątku, bo później łatwiej coś na forum znaleźć.

Sam leję tyską z kranu i póki co nic nie dosypuję, bo jestem za cienki w uszach. Pewnie bym nie wyczuł, na co wpłynęła modyfikacja wody, a na co mała powtarzalność moich procesów.

P.S. kiedyś napisałem do tyskich wodociągów i otrzymałem dokładny skład wody. Niestety, okresowo się on zmienia.

 

Wysłano z Commodore 64

 

Patrzcie moderator się znalazł. Szukał kolega rady to mu ją daliśmy co do tematu wątku jest już jeden taki podałem go w poprzednim poście i tam cała terminologia i sposób jest wytłumaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie absolutnie nie interesuje czy ktoś będzie modyfikował wodę czy nie. Bardziej chodziło mi o to, aby jednak pisać w temacie wątku, bo później łatwiej coś na forum znaleźć.

Sam leję tyską z kranu i póki co nic nie dosypuję, bo jestem za cienki w uszach. Pewnie bym nie wyczuł, na co wpłynęła modyfikacja wody, a na co mała powtarzalność moich procesów.

P.S. kiedyś napisałem do tyskich wodociągów i otrzymałem dokładny skład wody. Niestety, okresowo się on zmienia.

 

Wysłano z Commodore 64

Patrzcie moderator się znalazł. Szukał kolega rady to mu ją daliśmy co do tematu wątku jest już jeden taki podałem go w poprzednim poście i tam cała terminologia i sposób jest wytłumaczony.

Przepraszam Mistrzu.

 

Wysłano z Commodore 64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wracając do tematu, ja leję wodę źródlaną z Biedronki (1,55 za 5l). Ta z kranu mi nie smakuje, nie jestem w stanie wypić herbaty zrobionej na kranówce.

pH zacieru wychodzi mi między 5.8 a 6. Muszę jeszcze sprawdzić jaka jest mniej więcej twardość tej wody źródlanej czy przypadkiem nie trzeba sypnąć gipsu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wracając do tematu, ja leję wodę źródlaną z Biedronki (1,55 za 5l). Ta z kranu mi nie smakuje, nie jestem w stanie wypić herbaty zrobionej na kranówce.

pH zacieru wychodzi mi między 5.8 a 6. Muszę jeszcze sprawdzić jaka jest mniej więcej twardość tej wody źródlanej czy przypadkiem nie trzeba sypnąć gipsu.

A czemu akurat gipsu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zapytam, czy ktoś we Wrocławiu warzy na wodzie z kranu ? Słyszałem, że dość kiepska jest tu kranówka, ja dotychczas korzystałem z 5-litrówek z biedry, ale rozważam inne opcje.

Ja. W smaku faktycznie jest słaba, ale zawartość jonów mieści się w zalecanych widełkach, więc uznałem, że jest spoko. W tej chwili ograniczam się do odpowiedniego zakwaszenia zacieru. Z jonami coś tam próbowałem kombinować przy jednym piwie, kupując odpowiednią wodę sklepową, ale i tak skopałem na etapie fermentacji. Generalnie jak na razie większy problem mam z temperaturą fermentacji niż z jonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez warzę na wrocławskiej. Pytanie gdzie konkretnie mieszkasz, na kozanowie miałem inna wodę niż teraz na sepolnie.

Woda z biedy/lidla wcale miękka nie jest, ani lepsza od kranowki. Ja do apa/ipa/iipa sypie do kranowki trochę cacl, żeby podbić chlorki, bo wg raportów MPWiK mamy więcej siarczanow, chociaż, stężenie obu jest dość niskie. Sypie cacl bo nie byłem zadowolony z goryczki w swoich piwach, celuje żeby były chlorki:siarczany 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mieszkam na placu grunwaldzkim. Jeszcze na tyle doświadczony nie jestem żeby majstrować przy wodzie, wolę narazie douczyć się w ważniejszych kwestiach. Ogólnie wg Was przerzucenie się z biedronkowej na kranówkę nie powinno znacznie wpłynąć na efekty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO nie ma sensu kupować biedronkowej.

Co do modyfikacji - do piw chmielowych dorzuć 3-5g CaCl jeśli chcesz. Ale i bez tego piwa wyjdą dobre. Woda wpływa na niuanse, jest dużo rzeczy które dużo bardziej wpływają na smak i nimi w pierwszej kolejności trzeba się zajmować.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chyba był taki:

http://img.szafa.pl/small-cdn/blog/post-1393599419-836870-dsc02641.jpg

W sumie wynika, że jest niski albo ekstremalnie niski ;)

 

Ps W Twojej wersji ma b. duże stężenie wodorowęglanów na pewno nie na AIPA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy uzyskiwaniu wody pożądanej dla odpowiedniego stylu piwa jedyna sluszna droga to uzycie wody o znanych nam parametrach i skorzystanie z tego kalkulatora w celu dodania soli i kwasow http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/. Nalezy przy tym zwrocic uwage nie tylko na Ca ale tez na stosunek so4 do Cl, zawartosc innych soli i alkalicznosc rezydualna.

Edytowane przez pigmei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piwowarzy których znam we Wrocławiu, warzą na kranówie. Ja na początku też cudowałem z wodą źródlaną i filtrowaniem, ale dałem sobie spokój.

http://www.mpwik.wroc.pl/parametry-wody/

 

Tu są parametry wody wrocławskiej, dla dokładnych obliczeń trzeba wiedzieć, z której stacji ma się wodę, ale na nasze amatorskie potrzeby średnia raczej wystarczy.

Z resztą chyba w przypadku kranówy w mieście ważniejszy jest stan rur w okolicy i budynku, niż dokładne parametry samej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.