Skocz do zawartości

Pierwszy RIS


Skajo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym uwarzyć swojego pierwszego risa. Po naczytaniu się forum stwierdziłem że jednak najpierw lekkie piwo i z gęstwa dopiero powędruje do fermentacji risa. Chcę użyć drożdży suchych S-04 i zrobić na nich najpierw American Amber Ale. W miarę obmyślania całego planu pojawiło się kilka pytań, zarówno o technologię jak i o receptury, więc chciałem napisać jednego większego posta. Zacznę od receptury na AAA. Celuję w okolice 12-13 blg.

 

American Amber Ale 20L

 

Zasyp:

  • Pale ale - 3 kg
  • Wiedeński - 1 kg
  • Karmelowy 300 EBC - 0,25 kg (warto 600EBC, czy to już za dużo ?)
  • Cara Blond - 0,2kg

 

Zacieranie:

  • 64-65 stopni przez 20 minut
  • 70-72 stopnie przez 40 minut
  • 76 stopni przez 10 minut

Chmielenie:

60 minut

  • 15g simcoe na 60'
  • 20g mosaic na 20'
  • 15g simcoe i 15g citra na 0'

20g simcoe i 35g citry pójdzie na ostatnie 5 dni cichej.

 

Docelowa temperatura fermentującej brzeczki 16 stopni +/-1

 

Russian Imperial Stout 10L

 

Zasyp:

  • Pale ale - 3 kg
  • Monachijski - 1 kg
  • Pszeniczny jasny - 0,5 kg
  • Karmelowy 600 EBC - 0,25 kg
  • Chocolate 900 EBC - 0,25 kg
  • Carafa Special - 0,2 kg
  • Jęczmień palony - 0,2 kg

Zacieranie:

  • 63-64 stopnie przez 70 minut
  • 70-72 stopnie przez 20 minut
  • mash out

Chmielenie:

90 minut

  • 20g magnum od początku gotowania
  • 10g lubelskiego na ostatnie 10 minut

Docelowa temperatura fermentującej brzeczki 15-16 stopni. Burzliwa do momentu aż blg przestanie spadać(liczę na spadek o jakieś 3/4), następnie około 3 tyg cichej. Wg obliczeń powinno wyjść 25 blg i około 80 ibu.

 

I tutaj pojawia się kilka pytań,

1) Dotychczas do zacierania wlewałem 3,5 litra wody na każdy kilogram słodu. Czy tutaj powinienem zrobić tak samo ? A Następnie wysładzać do momentu osiągnięcia pożądanej ilości brzeczki do chmielenia ? Czy może odpuścić wysładzanie, zacierać w odrobinę większej ilości wody i gotować tylko brzeczkę przednią ? Osobiście za bardziej sensowną uważam pierwszą opcję, ale widziałem na forach różne opinie.

2) Nie mam jeszcze doświadczenia z gęstwą i nie jestem pewny czy mogę w dniu przelewania AAA na cichą zebrać gęstwę z S-04 i od razu dodać ją do risa ? Czy może powinienem zebrać ją i odczekać z tydzień aż oddzieli mi się piwo, drożdżę martwe, żywe, przemywać ją i dopiero zadać ?

3)Nie wiem ile gęstwy zadać oba kalkulatory pokazują 206 miliardów komórek, ale w jednym jest około 110 ml gęstwy a w drugim 210 ml.

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Receptury wyglądają spoko :) Ja bym dał więcej chmielu na goryczkę do RISa.

1. Możesz zrobić na 3,5 litra / kg, możesz i mniej. Zrób tak, żebyś miał optymalną wydajność. Myślę, że mnie mniej niż 2,5l/kg. Wysładzaj do zakładanego blg. Może to być brzeczka przednia, a być może dodasz jeszcze ze 3-5 litrów wody.

2. Gęstwa świeża najlepsza. Nie czekaj dłużej niż tydzień. Poczekaj aż na dno opadną umarlaki i dodaj świeże drożdże. Możesz też zebrać z poprzedniego piwa tylko świeże grzyby i od  razu do RISa.

3. Dodaj całość co zbierzesz. W tym piwie im więcej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3. Dodaj całość co zbierzesz. W tym piwie im więcej tym lepiej.

Nie wypisuj bzdur.

 

 

 

3)Nie wiem ile gęstwy zadać oba kalkulatory pokazują 206 miliardów komórek, ale w jednym jest około 110 ml gęstwy a w drugim 210 ml.

Zadaj tyle ile pokaże Ci np. ten kalkulator.

http://mrmalty.com/calc/calc.html

uwzględnij czas od zbioru i parametry piwa i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wypisuj bzdur.

 

Jakich bzdur? Czemu to bzdura? Żeby zepsuć piwo musiałby być poważny over pitching, wtedy mógłby powstać aldehyd. A ile tej gęstwy z AAA czystej zbierze? 100 ml max 200 ml? Poza tym RIS ma być w miarę czystym piwem z małą ilością estrów i innych aromatów/smaków wytwarzanych przez drożdże. Tym bardziej na plus da lekkie przedawkowanie grzybów. Może źle napisałem że im więcej drożdży do tego piwa tym lepiej, ale prostuję - miałem na myśli tą konkretną gęstwę z AAA. : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tej gęstwy z AAA czystej zbierze? 100 ml max 200 ml?

Dziwne, bo u mnie przy 20l warce normalnej mocy (powyżej 10°Blg) to chyba zawsze mam powyżej 500ml gęstwy (a taka ilość gęstwy jest już za duża, nawet na Risa).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3)Nie wiem ile gęstwy zadać oba kalkulatory pokazują 206 miliardów komórek, ale w jednym jest około 110 ml gęstwy a w drugim 210 ml.

Zadaj tyle ile pokaże Ci np. ten kalkulator.

http://mrmalty.com/calc/calc.html

uwzględnij czas od zbioru i parametry piwa i już.

 

 

Generalnie dla zadawaniu w dniu zbioru, dla parametrów risa, ustawieniu 2 miliardów komórek na 1 ml gęstwy i 15% jako objętość gęstwy nie zawierającej komórek drożdżowych wychodzi 185 miliardów komórek czyli 111 ml gęstwy. Przy czym nie jestem pewien ustawienia tych dwóch ostatnich parametrów, czy mógłby ktoś sprawdzić to i potwierdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich bzdur? Czemu to bzdura? Żeby zepsuć piwo musiałby być poważny over pitching, wtedy mógłby powstać aldehyd. A ile tej gęstwy z AAA czystej zbierze? 100 ml max 200 ml? Poza tym RIS ma być w miarę czystym piwem z małą ilością estrów i innych aromatów/smaków wytwarzanych przez drożdże. Tym bardziej na plus da lekkie przedawkowanie grzybów. Może źle napisałem że im więcej drożdży do tego piwa tym lepiej, ale prostuję - miałem na myśli tą konkretną gęstwę z AAA. : )

Overpitching to nie tylko aldehyd ale też niewystarczająca produkcja estrów powodująca zły profil piwa, produkcja estrów niecharakterystycznych dla danego szczepu, możliwa autoliza i jeszcze parę innych. Gęstwy zbierze na pewno więcej niż potrzeba. Drożdzy zadaje się tyle ile potrzeba komórek i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dot. butelkowania. Dużo osób podczas butelkowania poza surowcem do refermentacji dodaje łyżkę świeżej gęstwy. Czy jest to niezbędne ? Przy dodaniu samej glukozy mogą wystąpić problemy z nagazowaniem ? Poza tym rozumiem że ilość glukozy wg kalkulatora.

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dot. butelkowania. Dużo osób podczas butelkowania poza surowcem do refermentacji dodaje łyżkę świeżej gęstwy. Czy jest to niezbędne ? Przy dodaniu samej glukozy mogą wystąpić problemy z nagazowaniem ? Poza tym rozumiem że ilość glukozy wg kalkulatora.

Nie musisz żadnej gęstwy dawać jeżeli celujesz tak jak pisałeś w ok 25 blg spokojnie sobie drożdże poradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

X blg uzyskane z samego słodu nie odfermentuje tak mocno jak X blg uzyskane ze słodu i dodatku cukru, który jest fermentowalny w 100%, więc ogólnie użycie cukru sprawia, że piwo jest głębiej odfermentowane i co za tym idzie ma większe stężenie alkoholu niż jego odpowiednik ze 100% "zbożowym" zasypem.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niższe odfermentowanie to większa wytrawność to się rozumie samo przez siebie =P Myślę, że najrozważniej będzie jak po prostu zobaczę jak nisko zejdzie podczas burzliwej i jak wynik będzie niezadawalający to dorzucę cukru, w przeciwnym razie zostawię jak jest, nie chcę zbyt wytrawnego risa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.