Skocz do zawartości

Test lodówki styropianowej i kilka pytań


damian_zg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nadal przed pierwszym warzeniem i przyszedł czas na przetestowanie sprzętu, żeby nic w takcie warzenia mnie nie zaskoczyło. Zmontowałem sobie lodówkę styropianową ze styropianu o grubości 5cm. W lodówce na razie trzymam fermentor z wodą. Wymieniam wkład chłodzący w postaci 1,5l butelki PET (1 sztuka) raz na 12 godzin, po tym czasie w butelce jest jeszcze około pół objętości lodu. Odnotowałem następujące temperatury:

- temperatura otoczenia w granicach: 22-24st.

- temperatura wewnątrz lodówki w granicach: 16,5-17,9st.

- temperatura w fermentorze w granicach: 15,4-16,5st.

Zamierzam warzyć coś z górnej fermentacji na drożdżach US-05 i mam kilka pytań i uwag:

1) zaskakuje niższa temperatura wody w fermentorze niż temperatura otoczenia w lodówce - podejrzewam, że powodem jest stykanie się butelki z fermentorem

2) optymalna temperatura dla drożdży US-05 to 15-22st. - ja w swojej lodówce zbliżam się blisko dolnej granicy, czy zmniejszyć wkład na powiedzmy 1,0l?

3) jak bardzo pracujące drożdże podnoszą temperaturę fermentującej brzeczki?

4) czy wkład chłodzący może się stykać bezpośrednio z fermentorem, czy lepiej żeby była jakaś przerwa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Jeżeli faktycznie temp. w fermentorze (rozumiem, że chodzi o temp. wody) jest niższa niż temp. otoczenia to chyba jednym wytłumaczeniem jest stykanie się PET-a z fermentorem

ad2. Możesz

ad3. To zależy od wielu czynników ale możesz przyjąć 2-5°C, choć pewnie są przypadki, że jeszcze wyżej

ad.4. Wg. mnie lepiej żeby była przerwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1) zgaduję, że sporo zależy od sposobu pomiaru, np. na jakiej wysokości umieszczony jest czujnik. Wewnątrz lodówki temperatura się lekko zmienia w zależności od wysokości. Podobnie będzie z fermentorem.

ad 2) Zależy, jaki profil zamierzasz uzyskać. Czy czystszy, czy bardziej estrowy. Na początku zbijałbym temperaturę bardziej, bo i tak fermentująca brzeczka ją podbije, później mniej.

ad 3) j.w. 

ad 4) Moim zdaniem wszystko jedno. Najwyżej będzie minimalny ruch cieczy w fermentorze przy ściance wywołany różnicą temperatur. Nic się od tego nie pogorszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

Kup sobie kontroler temperatury, ja mam ten http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/33-regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-zewnetrznym.html, wiatraczek taki komputerowy 5cm, podłącz wiatraczek do starej ładowarki telefonu. W pudle zrób dodatkową komorę na zamrożone butle, 2 otwory pomiędzy komorami, w jednej umieść wiatraczek. Czyli zamrożone butle są oddzielnie od fermentującego piwa. I włala. Ustawiasz 15 jest 15, oczywiście to nie jest takie mega dokładne, zależy gdzie umieszczasz czujnik temperatury ze sterownika, ja przyklejam taśmą klejącą na środku fermentora, na dole fermentora jest niższa temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr_Herman!

Zrób kilka zdjęć, bo jestem ciekawy jak to wygląda i jak działa ;)

Nie bardzo wiem, w jaki sposób sterujesz temperaturą zamrożonej butelki. Opowiedz trochę o zasadzie działania tego wynalazku ;)

 

Wygląda to mniej więcej TAK. Do jednej komory wsadza się zamrożone pety, a do drugiej fermentor. Sterownik temperatury kiedy uzna, że jest za ciepło włącza wiatraczek i ziemne powietrze leci do komory fermentacyjnej.

 

Opowiedzieć o zasadzie działania termostatu w zamrażarce?

 

Chętnie posłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dr_Herman!

Zrób kilka zdjęć, bo jestem ciekawy jak to wygląda i jak działa ;)

Nie bardzo wiem, w jaki sposób sterujesz temperaturą zamrożonej butelki. Opowiedz trochę o zasadzie działania tego wynalazku ;)

 

Wygląda to mniej więcej TAK. Do jednej komory wsadza się zamrożone pety, a do drugiej fermentor. Sterownik temperatury kiedy uzna, że jest za ciepło włącza wiatraczek i ziemne powietrze leci do komory fermentacyjnej.

 

Opowiedzieć o zasadzie działania termostatu w zamrażarce?

 

Chętnie posłucham.

 

Podrzuciłeś mi świetny pomysł, co zrobić, żeby mi się styropian na ściankach nie kruszył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr_Herman!

Zrób kilka zdjęć, bo jestem ciekawy jak to wygląda i jak działa ;)

Nie bardzo wiem, w jaki sposób sterujesz temperaturą zamrożonej butelki. Opowiedz trochę o zasadzie działania tego wynalazku ;)

Z góry mówię, że ta komora nie jest ani ładna ani mała, chcę zrobić drugą, trochę mniejszą i ładniejszą, może obić czymś, jeszcze nie wiem.

 

post-14427-0-46457500-1470838036_thumb.jpg

 

W niższej części są zamrożone butelki wkładane od góry.

 

post-14427-0-27371700-1470838322_thumb.jpg

 

Sterownik z podłączoną ładowarką od telefonu.

 

post-14427-0-65158900-1470838409_thumb.jpg

 

Komora z butlami przedzielona ścianką, ścianka nie dochodzi do "podłogi" tylko jest mała szpara na przepływ powietrza. 2 otwory, w jednym wiatraczek 5cm podłączony do ładowarki tel. Prawym otworem (bez wiatraczka) wpływa powietrze z komory z fermentorem, chłodzi się o jedną butelkę, następnie leci do dołu i przepływa szparą do części z drugą butelką i dalej wiatraczek kieruje schłodzone powietrze do komory z fermentorem. Tworzy się taki obieg zamknięty. 

 

post-14427-0-97669600-1470838965_thumb.jpg

 

Na prawym wiadrze przewieszony czujnik temperatury

 

post-14427-0-26289200-1470839136_thumb.jpg

 

Otwory przepływu powietrza od strony komory z fermentorem. Lewym powietrze wpływa do części z butlami, a prawym wiatraczek kieruje je do chłodzenia piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chcę zrobić drugą, trochę mniejszą i ładniejszą, może obić czymś, jeszcze nie wiem.

 

Jak będziesz ją robił to może udokumentujesz i na forum w formie poradnika jak zrobić mini lodówkę bez konieczności zastanawiania się ile wkładów włożyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten czujnik temperatury przykleił do wiadra izolując go styropianem. Wystarczy 2cm grubości styropianu 5x5cm, w nim wyżłobić kanał na czujnik i przykleić do fermentora. Masz wtedy bardziej wiarygodną temperaturę brzeczki a nie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Ja osobiście uważam że lepiej zrobić normalna komorę ze styropianu i ogarnąć jak schładzaja same butelki, albo wrzucić 4 butelki i w razie czego pas czy przewód grzejny na okolo fermentora z stc-1000. Szybciej będzie zagrzać niż schodzić wentylatorkiem a butle można wymieniać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.11.2022 o 20:04, Koora napisał:

Ja osobiście uważam że lepiej zrobić normalna komorę ze styropianu i ogarnąć jak schładzaja same butelki, albo wrzucić 4 butelki i w razie czego pas czy przewód grzejny na okolo fermentora z stc-1000. Szybciej będzie zagrzać niż schodzić wentylatorkiem a butle można wymieniać. 

Podoba mi się ten pomysł...chyba sam go zastosuję, pas podłączyć pod takie coś https://browamator.pl/kontroler-temperatury-inkbird-itc-308-zakres-tem,3,3411,4197 i dać to takiej torby (już mam to nie będę budował dodatkowego pojemnika) https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/fermentownia/cool-brewing-bag-lodowka-fermentacyjna kabelki otworem koło kranika i chyba powinno banglać ❤️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.