Skocz do zawartości

Jak zrobić z kega kadź.


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Może dla Ciebie Kopyr to zapisują w kajecie. U mnie w okolicy to kaucja wynosi średnio 170zł, co więcej piszą z dowodu i musi być zdane, bo cena kega jest wyższa.

Jak bierzesz prywatnie to jasne, bo kto Cię będzie szukał. Ale, jeśli masz knajpę i bierzesz tę beczkę, dwie tygodniowo to nikt Ci nie będzie kazał płacić kaucji. Współpracowałem z różnymi hurtowniami i zawsze to było na zasadzie zapisu, że wydano tyle, a tyle kegów, zdano tyle. Nigdy żadnej kaucji nie płaciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - kiedyś stało. Na każdym złomie gdzie pytałem mówili, że beczki im się nie trafiają. Kilka lat temu to i owszem, ale w ostatnim czasie nie. Siedzę już w tym od ponad roku i tylko raz kupiłem beczkę po piwie na złomie pod Puławami, ale to był malutki punkt skupu. A i tak ofertę otrzymałem w odpowiedzi na moje ogłoszenie a nie jeżdżąc i pytając.

Gdy pytałem o kegi na zaprzyjaźnionym skupie złomu, to powiedzieli mi że to towar którego nie dotykają nawet- żeby nie zostawić odcisków palców ;) , podobnie jak kratek i włazów kanalizacyjnych- prawdopodobieństwo że pochodzą z kradzieży i związane z tym problemy sprawiają że nie przyjmują, nawet gdy pochodzi z pewnego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisze swoje pytanie mam kega 50L przeznaczenie na kocioł warzelny.Jakiej wielkości wspawać kruciec a jaki najlepszy bedzie zawór chodzi o utrzymanie czystości..Do filtratora wystarczy kruciec 1/4 i taki zaworek pytam bo można kupić na Allegro.

 

edit elroy: proszę zamieszczać pytania w odpowiednich wątkach. ( a gdzie)

 

zzzz_7.jpgsnap9_7.jpg

Edytowane przez misiu36100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
mam pytanie;jaką się uda maksymalną warke zrobić w kegu 30l (bez dolewania wody i podobnych kombinacji),chciałbym tak przynajmniej 24 l,da rade ?.czy lepiej kupić gar 35-40 l ?.

Keg ma zalety:

1 Po wspawaniu króćca i wkręceniu zaworu masz możliwość filtracji rurką CU, lub fałszywym dnem (lepsza wydajność) bez przelewania.

2 Po gotowaniu i chłodzeniu razem z rurką odkręcasz kran i spuszczasz brzeczkę do fermentora od razu ją natleniając, a chmieliny i osady zostają w kegu.

3 Keg ma na dole kołnierz przez co płomień nie odpływa po bokach jak w przypadku garnka.

4 Jest praktycznie niezniszczalny i można go szorować nawet papierem ściernym, a emalia wiadomo jak się zachowuje.

Edit

5 Stosuję taką metodę że pod koniec gotowania dolewam wrzątku do zakładanej objętości.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę troszkę bardziej zautomatyzowanego browaru na swoje potrzeby.

Keg 50l już kupiłem.

Narysowałem sobie taki oto przybliżony projekt. Planuję wspawanie muf nierdzewnych 1/2 cala, zastosuję pompy od jakiejś pralki (jakie polecacie ?)

Umówiony już jestem na wycinanie laserowe filtratorów - czy takie otwory będą odpowiednie ? Blacha na filtratory i kadź słodową jest w piwniczce grubości 2mm

Pokuszę się także o skonstruowanie i oprogramowanie własnego sterownika do tego urządzenia.

Gdzie umieścić termometr(y) żeby pomiar temperatury był wiarygodny.

Gdzie i jakie kupić odpowiednie grzałki do tego ?

Jak sądzicie jakie schody mogę napotkać przy budowie tego ustrojstwa ??

 

A może lepiej kega grzać na taborecie mieszać łychą i po kłopocie ??

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę troszkę bardziej zautomatyzowanego browaru na swoje potrzeby.

Keg 50l już kupiłem.

Narysowałem sobie taki oto przybliżony projekt. Planuję wspawanie muf nierdzewnych 1/2 cala, zastosuję pompy od jakiejś pralki (jakie polecacie ?)

Umówiony już jestem na wycinanie laserowe filtratorów - czy takie otwory będą odpowiednie ? Blacha na filtratory i kadź słodową jest w piwniczce grubości 2mm

Pokuszę się także o skonstruowanie i oprogramowanie własnego sterownika do tego urządzenia.

Gdzie umieścić termometr(y) żeby pomiar temperatury był wiarygodny.

Gdzie i jakie kupić odpowiednie grzałki do tego ?

Jak sądzicie jakie schody mogę napotkać przy budowie tego ustrojstwa ??

 

A może lepiej kega grzać na taborecie mieszać łychą i po kłopocie ??

Blacha na filtratory? Rozumiem, że piszesz o fałszywym dnie. Ja osobiście mam złe doświadczenia, ale może miałem złą blachę.

Termometry, różnie to koledzy przedstawiają, najważniejsze jest dobra cyrkulacja, mieszanie.

Co do grzałek to jakie chcesz i gdzie chcesz? Ja zmówiłem w Krakowie (www. elektrotermia.com.pl) i mam na wymiar.

Schody, to zależy co chcesz zrobić. Przejrzyj forum - tu jest ogrom różnych konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Pieron, konstrukcji jest bardzo dużo. Pytanie co Ciebie interesuje?

Jeśli chcesz automatykę, to droga do doskonałości jest długa, jesli coś prostego, zerknij na mój gar. Grzany gazem, mieszanie łychą. Sprawdza się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Pieron, konstrukcji jest bardzo dużo. Pytanie co Ciebie interesuje?

Jeśli chcesz automatykę, to droga do doskonałości jest długa, jesli coś prostego, zerknij na mój gar. Grzany gazem, mieszanie łychą. Sprawdza się znakomicie.

Oczywiście już oglądałem Twój gar.

Chciałbym to maksymalnie zautomatyzować i uprościć proces warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że kolega robi coś na wzór kadzi dostępnych w browamatorze i moja uwaga jest tylko jedna że młóto powinno być trzymane w kadzi zaciernej pomiędzy dwoma filtrami więc pamiętaj o regulacji górnym filtrem do ilości zasypu..

Zastosował bym tylko jedną pompę i przy pomocy rurek rozprowadził miejsca w którym będziesz brał brzeczkę (poza filtratorem) ponieważ łatwiej sterować jedną pompką niż dwoma..

 

Wykonał bym lejek z stali nierdzewnej dopasowany do filtratora tak żeby połączenie było szczelne i do tego lejka podłączył bym powrót,

wtedy brzeczka będzie przepływała przez młóto i wymusisz filtrację(można wspawać centralnie mufę i do niej wkręcić lejek z mocowaniem śruby i do lejka mocować filtrator dobrze spasowany na wcisk powinno być szczelne)..

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę właśnie robić podobne ustrojstwo. Działa już część "warzelna" - czyli zacieram na razie w garze, ale kilka warek uwarzyłem już w kadzi. Mam dwie grzałki po 1,7 kW. Kupiłem termostat elektroniczny z wyświetlaczem i dodałem do tego przekażnik do sterowania grzałkami. Po wysłodzeniu całość zagotowuje się w ciągu kilkunastu minut. I tyle na razie działa. W trakcie : zrobiłem już cylinder wewnętrzny oraz górne i dole wieczko. Na razie nie wierciłem otworów - myślę że zamiast tego ponacinam to tarczą - chyba będą mniejsze tendencje do zatykania. Pompę mam już upatrzoną - od pralki ardo, 30 W, jeśli nie wystarczy jedna to będę się martwił potem. Są dwie rzeczy co do których nie jestem pewien - wyjdą w praniu :

 

1. ruchoma górna pokrywa - na razie zrobiłem statyczną, nie widziałem potrzeby robienia ruchomej (większe problemy z właściwym spasowaniem)

2. ewentualne dotatkowe filtrowanie - jakieś dodatkowe siateczki nad i pod słodem - zobaczę jak będzie to wyglądało po pierwszej warce

 

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia odnośnie punktów 1 i 2 to będę wdzięczny za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA zrobiłem tak

 

1.Najpierw nawiecenie dziurki przy rancie kega aby można było palić Tigiem szlifierką za długo by szło i za mały otwór by powstał.

2.Wyszlifowanie pozostałości po wypaleniu

3. Keg gotowy do użytku (do wspawania jeszcze zawór montaż grzałek)

 

dsc00411nz.jpg

 

 

 

dsc00412w.jpg

 

dsc00413lv.jpg

Edytowane przez danol148
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacha na filtratory? Rozumiem, że piszesz o fałszywym dnie. Ja osobiście mam złe doświadczenia, ale może miałem złą blachę.

Termometry, różnie to koledzy przedstawiają, najważniejsze jest dobra cyrkulacja, mieszanie.

Co do grzałek to jakie chcesz i gdzie chcesz? Ja zmówiłem w Krakowie (www. elektrotermia.com.pl) i mam na wymiar.

Schody, to zależy co chcesz zrobić. Przejrzyj forum - tu jest ogrom różnych konstrukcji.

Cały czas rozważam zamiast filtratorów (a może fałszywych denek zresztą jak zwał tak zwał) z dziurami okrągłymi zrobienie sita szczelinowego i coraz bardziej skłaniam się ku temu rozwiązaniu. Teraz mam zaplanowane takie cuś jak na obrazku poniżej.

 

Ile mniej więcej kosztowały Cię takie grzałki do kotła ??

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.