Skocz do zawartości

Jak zrobić z kega kadź.


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami jak i prosić bardziej doświadczonych majsterkowiczów o rady. Posiłkowałem się przed przystąpieniem do przeróbki kega dwoma filmikami z youtube

2 . Postami z naszego forum Wycinanie góry z kega keg 30l jako kadź zacierna I oczywiście stroną http://www.piwowarstwo.eu Na tej ostatniej stronie jest bardzo dużo usystematyzowanych informacji o kegach.

Miałem beczkę z fittingiem typu "M" z resztką piwa, którego trzeba było się pozbyć. Założyłem głowicę z wężykiem i powolutku naciskałem ramię i puściłem w kanał resztki piwa, a przede wszystkim gaz! Ostrzegam przed bawieniem się fittingiem beczki gdy w środku jest jakiekolwiek CIŚNIENIE !!! Na stronie piwowarstwo.eu są dokładnie opisane zasady. Następnie z płaskownika zrobiłem przyrząd do do wykręcenia fittinga. Na końcu śruba fi 6 pasująca do otworu, a 58mm dalej śruba fi 8. Troszkę siły i fitting puścił, ale nie do końca bo ma blokadę i nie można swobodnie go wyciągnąć. Za radą ze strony użyłem ściągacza do łożysk i podkładki o wymiarach 25x12mm. Jak się okazało nie niepotrzebnie, bo był to typowy "M" bez dodatkowej blokady. Wystarczy nacisnąć dłonią przez jakąś szerszą podkładkę i wyciągnąć palcami za kołnierz fittinga. Troszkę siły to wymaga ale ściągacz jest zbędny. Idąc za pomysłem z filmów na yutube poszukałem i znalazłem kawałek rurki fi 48. Pasuje idealnie do średnicy gwintu w kegu, bo opiera się o krawędź na końcu gwintu i nie wpada do środka, a przy czym nie ma luzów co jest istotne przy cięciu. Pozostało wykonanie uchwytu do szlifierki która nie ma prostopadłego do tarczy gwintu na rączkę. Wykorzystałem połowę uchwytu do rur (chyba) kanalizacyjnych i po odpowiednim wygięciu (nie jest to estetyczne) przykręciłem do szlifierki. Połączyłem szlifierkę i przewierconą rurkę na odpowiedniej wysokości gwintowanym prętem fi 8 . Zdecydowałem się ściągnąć osłonę tarczy by maksymalnie zwiększyć średnicę wycięcia. Uzyskałem 30cm, ale jest to cholernie ryzykowne i nie polecam ryzykowania pęknięcia tarczy! Tarczę do cięcia miałem przeznaczoną do stali nierdzewnej 1mm szerokości, ale normalną cierną, a nie jak na filmikach metalową. Skutkowało to tym że w miarę zmniejszania się średnicy tarczy podczas ciecia, troszkę zmieniał promień wycinania powodując lekkie wyszczerbianie tarczy i zadziory w kegu. Wniosek jest taki że, albo należy zaopatrzyć się w cztery tarcze i zmieniać podczas cięcia, albo użyć metalowej. Po wycięciu wyszlifowałem nierówności tarczą "listkową" z papierem o granulacji 100. Prace które muszę jeszcze wykonać to wywiercenie otworu pod zawór i termometr. Przetestuję wiercąc na górnej krawędzi kega. Z dalszych prac będę zdawał relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry opis, ale mam wrażenie, że robiłeś to "na około". Strasznie to skomplikowane :)

Po 1. wcale nie trzeba wyciągać fittingu specjalnymi narzędziami.. przecież po wycięciu fitting z dekla wyciąga się bez problemu rękami :) Ważne jest, to o czym pisałeś, czyli obniżenie ciśnienia w beczce do atmosferycznego.. Ale to można zrobić wciskając odpowiedni element fittingu (w zależności od typu) jakimś narzędziem - kluczem, wkrętakiem czy podobnym.. Po spuszczeniu gazu można przystąpić do cięcia.. W ten sposób na kadzie można przerabiać także kegi z zaprasowaną mufą (niewykręcalnym fittingiem).

Po 2. to nie trzeba robić "cyrkla" do szlifierki, ja narysowałem sobie odręcznie linię cięcia (markerem), a potem ręcznie wycinałem. Mimo wszystko dwie tarcze do cięcia to minimum, bo w pewnym momencie robi się za mała..

Ja tą metodą uzyskałem zaskakująco równy otwór :)

 

Do wykończenia - listek.

 

Dodatkowo, jeśli otwór wyjdzie zbyt mały, to bez problemu można go powiększyć tymże listkiem czy inną tarczą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ anteks

"cyrkiel" to znaczne ułatwienie bo nie trzeba śledzić @ Maryush narysowanej kreski. Zużyłem połowę tarczy wycinając pokrywę. Macie rację że nie trzeba wyciągać fittinga do cięcia, ale cyrkiel upraszcza sprawę. Następnym razem założę rurę na fitting zamiast go wykręcać.

@Pieron

Jeszcze nic nie kombinowałem ze spawaniem, nawet z wierceniem dałem sobie spokój. Do póki nie będę mieć drugiego ( obiecanego ) kega i mufek. I tu jest pytanie o optymalną wysokość wspawnia końcówki. Moim zdaniem powinna być maksymalnie nisko. W moim kegu wychodzi to chyba na środku spawu przy dnie. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wspawane z boku na samym dole. Dzięki temu po fermentacji drożdze są pozostają ładnie na dole, a keg zawsze możesz przechylić. To samo jest jeśli warzysz piwo-ostad z chmieli ostaje na dole i też możesz sobie przechylić, ewentualnie ostaić do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ pieron

Tylko i wyłącznie grawitacyjnie. Uważam że im mniej bajerów tym lepiej.

@ bielok

Jak już pisałem

Zdecydowałem się ściągnąć osłonę tarczy by maksymalnie zwiększyć średnicę wycięcia. Uzyskałem 30cm, ale jest to cholernie ryzykowne i nie polecam ryzykowania pęknięcia tarczy!

, a szlifierka to 125mm a nie 115.

@ apolloks

Też jeszcze nie mam, ale właśnie się rozglądam.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

podłączę sie pod ten temat bo właśnie jestem po wycięciu dekla , a zrobiłem to troszkę inaczej , znalazłem warsztat który dysponuje przecinarką plazmową , nie spuszczałem ciśnienia przez zawór tylko zrobiłem malutki otworek tam gdzie miało być cięcie ,reszta to jakieś może dwie minuty cięcia i gotowe .W domu pozostało wyszlifowanie rantów i gotowe .Teraz jestem na etapie montażu płynowskazu i kranika oraz termometru tarczowego i tu mam problem nie wiem czy spawać mufę do kega ? czy próbować montować na uszczelkę ( tu może być problem z uszczelnieniem).

Następna sprawa to jaki filtr ? z oplotu czy jakiś inny . Tak w ogóle to zastanawiam się czy nie zrobić drugiego naczynia włożonego do kega coś na wzór Braumeister , pózniej postaram się wrzucić zdjęcia , mile widziane jakies porady ,sugestie...pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę sie pod ten temat bo właśnie jestem po wycięciu dekla , a zrobiłem to troszkę inaczej , znalazłem warsztat który dysponuje przecinarką plazmową , nie spuszczałem ciśnienia przez zawór tylko zrobiłem malutki otworek tam gdzie miało być cięcie ,reszta to jakieś może dwie minuty cięcia i gotowe .W domu pozostało wyszlifowanie rantów i gotowe .Teraz jestem na etapie montażu płynowskazu i kranika oraz termometru tarczowego i tu mam problem nie wiem czy spawać mufę do kega ? czy próbować montować na uszczelkę ( tu może być problem z uszczelnieniem).

Następna sprawa to jaki filtr ? z oplotu czy jakiś inny . Tak w ogóle to zastanawiam się czy nie zrobić drugiego naczynia włożonego do kega coś na wzór Braumeister , pózniej postaram się wrzucić zdjęcia , mile widziane jakies porady ,sugestie...pozdr

Ja mam termometry założone w spawaną mufę, ale ogólnie to nie polecam montowania temometrów bimetalicznych ani w fermentatorach tym bardziej w kadzi zaciernej, są niedokładne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie zauważyłem jak Josefik (wpierw montowałem a teraz nie używam).

Przykleiłem kiedyś zakupione ciekłokrystaliczne, samoprzylepne (odkleiłem z plastikowych tanków i nakleiłem na kegi) i się trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co proponujesz ?

to zależy jak mocno chcesz zautomatyzować sprzęt

 

mozesz zacząć od zwykłedo termometu

lub poprzez taki regulator http://thermoplus.pl/katalog/regulatory/podstawowe-1/es10.html

a skoczyć na tym http://www.piwo.org/forum/t2550-Freeware-Brausoftware-V-4-3.html

lub sterowniku bolka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę sie pod ten temat bo właśnie jestem po wycięciu dekla , a zrobiłem to troszkę inaczej , znalazłem warsztat który dysponuje przecinarką plazmową , nie spuszczałem ciśnienia przez zawór tylko zrobiłem malutki otworek tam gdzie miało być cięcie ,reszta to jakieś może dwie minuty cięcia i gotowe .W domu pozostało wyszlifowanie rantów i gotowe .Teraz jestem na etapie montażu płynowskazu i kranika oraz termometru tarczowego i tu mam problem nie wiem czy spawać mufę do kega ? czy próbować montować na uszczelkę ( tu może być problem z uszczelnieniem).

Następna sprawa to jaki filtr ? z oplotu czy jakiś inny . Tak w ogóle to zastanawiam się czy nie zrobić drugiego naczynia włożonego do kega coś na wzór Braumeister , pózniej postaram się wrzucić zdjęcia , mile widziane jakies porady ,sugestie...pozdr

Zarówno zawór jak i termometr bi mam w kegu warzelnym na uszczelkach... chyba 7 - 8 warek i trzyma.

Czy płynowskaz kupiłeś gdzieś (?) gotowy, czy montujesz sam? Ciekawym i zainteresowany...

Termometr bi rzeczywiście niezbyt precyzyjny ale ja mam taki za 20 zł.... wczoraj gdzieś w sieci widziałem takie fajne z zerowaniem sprytną śrubką z tyłu...

http://www.negelap.com/go/_info/?id=429

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam spawanie - uszczelki nawet jeśli wytrzymają kilka warek to i tak kiedyś zawiodą. Przynajmniej w moim wiadrze do grzania wody do wysładzania uszczelki zaczęły puszczać :)

 

Filtrator z oplotu u mnie sprawdza się wyśmienicie, zarówno do filtrowanie brzeczki (z 10-11 kg słodów) jak i w kadzi warzelnej do filtracji chmielin (z szyszek) po warzeniu, dlatego możesz spokojnie stosować. Jest łatwiejszy w wykonaniu niż filtr z rurek miedzianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podpinając się pod temat, dzisiaj zakupiłem kega 30 l okazyjnie tylko że jest aluminiowy ale nie zważając na ten fakt dokonałem odpowiedniej transformacji obiektu na kadź zacierną.

Wyglądało to tak- nie wycinałem wieka od góry tak jak koledzy tylko z boku wzdłuż linii krawędzi wieka. Następnie wycinałem wieko od jej spodniej strony. Po pozbyciu się wieka w całości, pozostałą część czyli część z uchwytami przyspawałem z powrotem w swoje miejsce. I ten oto sposób mam piękną kadź i śliczną pokrywkę :D Dodane zdjęcie jest tylko poglądowe.

Edytowane przez kierovnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest napisane Dortmunder, jutro sprawdzę. Po czym poznałem:rolleyes: Zajmuje się m.in. obróbką metali różnej maści i rozpoznaje gatunki metali. A upewnił mnie napis "Aluminium" wybity na kegu :D

 

Jutro wrzucę zdjęcia z efektu przeróbki.

Pozdrawiam

Edytowane przez kierovnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.