Skocz do zawartości

pomiar temperatury fermentującej brzeczki


kondek

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zarazem dokładną i prostą metodą pomiaru temperatury brzeczki w fermentatorze. Wiele osób izoluje sondy termometrów przy ściance fermentora, ale jak dokładne są takie pomiary? Myślałem nad wykorzystaniem termometru typu: http://allegro.pl/zw9-termometr-elektroniczny-z-sonda-50-70c-i6346399498.htmlwrzucając do wiadra końcówkę wraz z kawałkiem kabla (po dezynfekcji), będzie to bezpieczne dla piwa? Wykorzystałbym termometr ze szpikulcem, ale fermentor mam w styropianowej skrzyni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad tym samym. Zastanawia mnie, czy sonda po zamoknięciu nie będzie działała. I czy można wierzyć w dokładnośc pomiaru 0.1 st. C.

teoretycznie te sondy są przeznaczone do trzymania w akwariach, więc sama wilgoć - woda nie powinna wpływać negatywnie. teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem sondę (termometr z Ikea) do piwa przez otwór na rurkę fermentacyjną uszczelniony watą. Wygodne i skuteczne.

on jest o tyle fajny, że metalowa część jest naprawdę długa, mam pewne obawy co do maczania przewodu z tworzywa sztucznego w fermentującym piwie. przydałoby się znaleźć sposób na zabezpieczenie go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to bezpieczne dla piwa, spokojnie możesz koniec sondy zanurzyć w piwie.

Co do przyklejania sondy na ściankę fermentora, to sam tak robię i nie narzekam, znajomy testował sterując temperaturą, ta ze środka fermentora powielała się z tą ze ścianki (zaizolowanej). Także śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem, niepotrzebnie kombinujecie. Temperatura fermentacji jest wyższa o 2-3 stopnie od temperatury otoczenia fermentora. Jeśli ktoś przykleja termometr do wiadra, to pół biedy, ale jeśli wrzuca do wiadra, to prosi się o infekcję. A termometry z Ikei jak dostaną wilgoci, to pokazują baaardzo dziwne temperatury. Miałem je dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, niepotrzebnie kombinujecie. Temperatura fermentacji jest wyższa o 2-3 stopnie od temperatury otoczenia fermentora. Jeśli ktoś przykleja termometr do wiadra, to pół biedy, ale jeśli wrzuca do wiadra, to prosi się o infekcję. A termometry z Ikei jak dostaną wilgoci, to pokazują baaardzo dziwne temperatury. Miałem je dwa.

 

Nie zawsze są to 2-3 C. Miałem piwa co potrafiły być 5-6 a nawet raz 8C od temperatury otoczenia... Wszystko zależy od drożdży i intensywności fermentacji. Co do ikeowskich termometrów trzeba po prostu zabezpieczyć sondę i będzie dawała radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.