Skocz do zawartości

Płatki owsiane do witbiera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

przymierzam się do uwarzenia witbiera z zestawu surowców z browamatora.  

Tak przedstawia się receptura:

 

słód pilzneński 2,5 kg

słód pszeniczny 1,3 kg

płatki pszeniczne błysk. 0,5 kg

chmiel styrian golding 60g

chmiel saaz 30 g

skórka słodkiej pomarańczy 20 g 

skórka gorzkiej pomarańczy 20g

kolendra 20g

drożdże s-33

 

zacieranie:

wymieszać słód w 15 litrach wody w temp. 50

podgrzać do 62 i utrzymać przez 30 min

podgrzać do 73 i utrzymać do negatywnej próby jodowej

podgrzać do 77 i filtrować.

 

I teraz mam do Was kilka pytań:

1. zastanawiam się na dodaniem jeszcze świeżej skórki z cytryny. Czy to dobry pomysł, jeśli tak to w jakiej ilości?

2. czy kolendry nie jest za dużo? Powinna być rozgnieciona czy w całości? Czytałem ze 15 g potrafi zdominować aromat. 

3. chciałbym dodać 0.5 kg płatków owsianych. Na jakim etapie zacierania je dodać i czy coś one wniosą do piwa czy to zbędny zabieg? Jeśli je dodam to powinienem zwiększyć ilość wody?

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wg mojej percepcji max z 1/2 cytryny bo to lubi bardzo dominować.

2. Dla mnie 10-12g na 28l pogniecionej kolendry jest OK, więcej wg mnie już dominuje to piwo.

3. Można dodać do zacierania (jak wszystko co ma się zatrzeć :D ) dodadzą pełni. Jeśli nie dodasz wody to uzyskasz gęstszy zacier i brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolendry, ja jestem zadowolony z 20g rozgniecionej na 22l warki. Mysle ze to kwestia indywidualna :P Mozesz dodac mniej a przy pomiarze BLG sprawdzic czy nie jest za malo. Jak za malo to dolejesz herbatki kolendrowej ;)
Z perspektywy czasu (tak tez bede warzyl kolejnego wita) ja bym cytryny nie dodawal i skupil sie na aromatach pomaranczowo kolendrowych ale to tez kwestia indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przymierzam się do uwarzenia witbiera z zestawu surowców z browamatora.  

(...)

3. chciałbym dodać 0.5 kg płatków owsianych. Na jakim etapie zacierania je dodać i czy coś one wniosą do piwa czy to zbędny zabieg? Jeśli je dodam to powinienem zwiększyć ilość wody?

 

pozdrawiam

 

Jak akurat takie masz to OK, choć sam bym użył mix. Jednak w wicie najważniejsze to przyprawy. Ja jestem zwolennikiem przewagi cytrusowej nad kolendrową w wicie, więc stosuję 1 skórkę cytryny i nie więcej niż 20 g kolendry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.