Skocz do zawartości

Witbier i kolendra


ko_cur

Rekomendowane odpowiedzi

Warzyłem dzisiaj Witbiera z zestawu surowców z Browamatora. Wszystko przebiegło jak należy z tym, że przed dodaniem przypraw (ostatnie 15 minut gotowania) - czyli skórka gorzkiej i słodkiej pomarańczy (20g) i kolendra (20g) popełniłem błąd i nie zmiażdżyłem kolendry przed dodaniem tzn. wsypałem te kulki :)

Czy kolendra w takim razie odda swój aromat/smak?

 

Jak najlepiej z tego wybrnąć (piwo właśnie się chłodzi) - czy mogę po prostu dodać kolendry na cichą, jeśli nie będzie jej czuć po np. tygodniu w smaku/aromacie? Spotkał się ktoś kiedyś z czymś takim? :)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja poczekałym do cichej. aromat jakiś na pewno odda nawet jeżeli jej nie zmiażdżyłeś. z drugiej strony jeżeli to jest warka około 20l to uważam, że 20g kolendry to zdecydowanie za dużo, nie będzie czuć niczego innego. może i dobrze, że zapomniałeś zmiażdżyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja poczekałym do cichej. aromat jakiś na pewno odda nawet jeżeli jej nie zmiażdżyłeś. z drugiej strony jeżeli to jest warka około 20l to uważam, że 20g kolendry to zdecydowanie za dużo, nie będzie czuć niczego innego. może i dobrze, że zapomniałeś zmiażdżyć ;)

Zgadzam się z kolegą, że 20g to dużo. Ale co kto lubi :) Ja ostatnio dodałem 12g zmiażdżonej i kolendra zdominowała piwo. Przynajmniej wg niektórych opinii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeżeli to jest warka około 20l to uważam, że 20g kolendry to zdecydowanie za dużo, nie będzie czuć niczego innego. może i dobrze, że zapomniałeś zmiażdżyć ;)

Tak - warka 20 litrowa. Wydawało mi się, że 0,5g kolendry na butelkę piwa to nie tak dużo, ale też nie zastanawiałem się zbytnio nad ilością przypraw - wsypałem tyle ile było w zestawie. Zobaczę za jakiś tydzień/dwa czy coś z tej kolendry zostało. Jeśli nie to może dorzucę na cichą - lubię ten smak i aromat, także chciałbym, żeby było ją jednak trochę czuć :)

 

Dzięki :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15g delikatnie pogniecionej z Kamisa (nie miałem moździerza i gniotłem łyżką co szybko mi się znudziło, więc odpuściłem) na warkę 23l dało bardzo mocny aromat i pomogło zrozumieć jak bardzo nie lubię kolendry. :D Także 20g w całości powinno być ok.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie na 22 litry Witbiera miałem 20g kolendry lekko rozbitej i było OK ale to zapewne kwestia gustu :) Ja bym na twoim miejscu poczekał do pierwszego pomiaru BLG i sprawdził jak próbka wyjdzie smakowo :) IMHO powinno być ok, a jeżeli nie to przygotuj sobie trochę wody, pogotuj w niej kolendrę i taką prosto z palnika dodaj do piwa (przez jakieś, zdezynfekowane, sitko aby ziarna nie poszły do fermentora). Taka herbatka kolendrowa będzie sterylna i podbije Ci smak kolendry o ile będzie go dla Ciebie za mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15g delikatnie pogniecionej z Kamisa (nie miałem moździerza i gniotłem łyżką co szybko mi się znudziło, więc odpuściłem) na warkę 23l dało bardzo mocny aromat i pomogło zrozumieć jak bardzo nie lubię kolendry. :D Także 20g w całości powinno być ok.

Haha, czytając początek zacząłem się zastanawiać czy to przypadkiem nie ja pisałem. Ja pogniotłem łyżką do końca, dodałem do 21 litrów. Jak dla mnie - idealnie. Jak widać- każdemu co innego smakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.