Jump to content
Sign in to follow this  
Pindin

Wanilia

Recommended Posts

Wanilia - rosnąca dziko roślina w strefach tropikalnych. Jako przyprawę używa się owoców odmiany wanilii płaskolistnej. Jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. 

Jako dodatek do piwa wnosi bardzo przyjemny, słodki aromat i smak. Komponuje się z piwami ciemnymi (Stout, Milk Stout, Porter, RIS).  

Wanilie można dodać do piwa na kilka sposobów:

1. Całą laskę/całe laski wrzucić na ostatnie minuty gotowania - lepszy efekt dają rozkrojone

2. Całą laskę/całe laski wrzucić na cichą - lepszy efekt dają rozkrojone

3. Dodanie lasek wanilii macerowanych w mocnym alkoholu - whisky, rum, burbon, wódka czy spirytus na cichą. 

4. Pomieszać powyższe metody :) (I sprawdzić efekty)

W moim przypadku uzyskałem całkiem przyjemny efekt w RISie (26 blg) dodając 2 laski rozkrojone na 10 minut gotowania + 2 laski rozkrojone macerowanie około 3 miesiące w whisky dodane z alkoholem na cichą. Aromat jest wyczuwalny (bardzo fajny, nie za mocny), skomponowany z całą resztą. 

Roślina ta zawiera tłuszcz, co może niszczyć pianę w gotowym piwie. 

Moim zdaniem macerowanie lasek w whisky dłuższy czas i dodanie do fermentacji cichej daje najlepsze efekty. Sam zapach whisky z wanilią (ze słoika, 4 laski + 150 ml whisky, około miesiąca już ma) jest naprawdę intensywny, mocny i z na pewno będzie wyczuwalny w piwie. Być może też ciekawe efekty da ta roślina współgrając z płatkami dębowymi macerowanymi w mocnym alkoholu...

Kupię dobry ekstrakt w sklepie a dam przed rozlewania. Dobry efekt i łatwo. Laski są trudne bo powinienesz spróbować warka przez 3-5 dni a czeka na dobry efekt.

Edited by BretBeermann

ja na 10l warkę dałem pół laski wanilii macerowanej w spirytusie ziarnka wydłubałem i też do spirolu żeby zwiększyć efekt. Po tyg wrzuciłem do piwa wszystko łącznie z laską i wanilia wyszła aż dusząca więc radzę uważać. :D To był milk stout z wysłodzin więc też w risie by inaczej to wyglądało. Spirytusu bardzo mało było byle by przykryć laskę około 10ml może