Skocz do zawartości

Aromat migdałów w Polskim Session IPA


mikemat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

uwarzyłem niedawno następujące piwko:

 

Polish Session IPA 13,5 BLG

 

Zasyp:

Słód pale ale - 2,1 kg (35,00%)
Słód pilzneński Strzegom - 1,7 kg (28,33%)
Słód pszeniczny Litovel - 1 kg (16,67%)
Płatki owsiane - 0,8 kg (13,33%)
Płatki jęczmienne - 0,4 kg (6,67%)
 
Zacieranie w 20l wody:
30 min. w temp. 64-65 stopni C.
30 min. w temp. 72 stopni C do negatywnej próby jodowej.
Następnie podgrzew do temp. 78C i wygrzew przez 5 min.

 

Gotowanie 70 min:
60 minut - 40 g Iunga (11,6% ak.)
30 minut - 35 g Marynki (9,5% ak.)
15 minut -  5 g mchu irlandzkiego
10 minut - 30 g Marynki (9,5% ak.).
3 minuty -  20 g  Marynki (9,5% ak.)
Whirpool - 14 g Marynki (9,5% ak.) i 10g Iunga (11,6% ak.).
 
Drożdże suche - Safale US-05
 
Fermentacja burzliwa - 14 dni w temp. 17-19 stopni C
Fermentacja cicha - 6 dni w temp. 17-19 stopni C.
 
Chmielenie na zimno: 71 g szyszki suchej Marynka (9,5% ak.)
 
Problem z owym piwem polega na tym, że po burzliwej piwo pachniało intensywnie migdałami, makowcem. 
Po chmieleniu przy rozlewie, co prawda chmiel wyszedł na pierwszy plan i czuć było intensywnie szyszkę, zioła, czerwone owoce, natomiast po refermentacji piwo ponownie intensywnie pachnie migdałami, makowcem i słodkimi, czerwonymi owocami.

Moje pytanie to: skąd aromat migdałów i makowca?
Od czego mogło to się wziąć?
Słód Pale Ale użyty do piwa, który przeleżał u mnie w magazynie znaczny czas?
Chmiel?
Drożdże? Ponieważ zapach ten jest właśnie jakby "oddrożdżowy", choć suchary były świeże, trzymane w lodówce, prawidłowo traktowane, o żadnym stresie nie może być mowy, bo zadane w temp. 20 stopni do brzeczki o temp. 20 stopni.

Proszę o pomoc w identyfikacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

 

Goryczka wyjdzie niezła w tym piwku : ) 

Być może za ten posmak wpływa słód pale ale. Śrutowałeś go, czy leżał Ci ześrutowany? Za podobne posmaki m.in migdałów, orzechów odpowiadają słody belgijskie, karmelowe (akurat mam przed sobą dubbla i zajeżdża lekko orzechami). No ale tam nie użyłeś (Może pale ale przypiekałeś czy coś :P )Makowiec i takie landrynki migdałowe mogą być od estrów, za wysoka temp. fermentacji lub od płatków które dodałeś - bardzo ich dużo (20%), przy takiej ilości płatków, piwa nie robiłem, ale na pewno ma wpływ na smak, być może migdałowy i ciasta makowca. Wydaję mi się, że na ten smak wpłynęły słody których użyłeś, ale też dziwne, że nie zamaskował ich chmiel. 

 

Ogólnie to poczekaj aż się ułoży, nie bój żaby a będzie dobrze. 

Pozdrawiam. 

 

Edit: Kaszlałeś może przy warzeniu piwa? Jeśli tak to niestety mogły Ci się dostać do piwa bakterie z węzłów chłonnych (tzw. migdałki). One wnoszą na początku aromat i smak migdałów (jak sama nazwa wskazuje) itp. a potem piwo kwaśnieje... 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co za teoryje Migdał to utlenienie.

 

W świeżym "niedawno uwarzonym" piwie?  Myślałem, że takie aromaty uwydatniają się po co najmniej pół roku... tj. np w Barley wine itp. Niestety nie mam dużej wiedzy, a tym bardziej doświadczenia na ten temat. Kantor, na poważnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie ;)

Migdał jest zazwyczaj jest w ciemnych piwach ale w jasnych też się zdarza, to jest aldehyd benzoesowy, powstający w procesie degradacji Streckera.

A co do utlenienia to piłem piwa dwu, trzytygodniowe które już były kosmicznie utlenione, pomijając już, że utlenienie jest bardzo szerokie sensorycznie, to nie tylko mokry katon   ;)

Migdał też może wynikać z HSA (hot side areation).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kantor dał najlepszy trop - aldehyd benzoesowy aka benzaldehyd = utlenienie. Choć szczerze mówiąc nie spotkałem się z piwem gdzie dominowałyby migdały a nie byłoby żadnych innych aromatów od utleniania. Jak ktoś natlenił piwo przy rozlewie albo przetrzymuje w cieple albo to i to, to może byc kwestia dni czy tygodni, a nie miesięcy.

 

Drugi, tez dosyć sensowny trop to estry/fenole, które autor wątku w jakiś nietypowy sposób odbiera. Ludzie mają rózne osobiste deskryptory, które czasami nie zgadzają się z ogólnie przyjętymi.

 

Jedyne pozostałe 2 rzeczy, z których mógłby wynikać ten aromat, które przychodzą mi do głowy to:

 

Słód, ale to nie w wyniku nieświeżości ani niczego takiego, tylko po prostu ze specyficznie dobranej mieszanki słodów karmelowych/specjalnych. Tutaj nie ma to racji bytu.

 

Dodatek niewydrylowanych owoców, najczęściej wiśni. Znów w tym przypadku nie ma to racji bytu.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie utlenienie w kilkanaście dni jest ciekawym zjawiskiem! Dzięki wielkie za uświadomienie! 

 

Dziwi mnie to, że czuć to w tym piwie, gdzie jest 225 g chmielu, że ten chmiel, aromat, goryczka nie przykrywa tego. Gdyby celowe utlenianie było proste fajnie byłoby zrobić to do piw mocnych, które w związku z takim działaniem browar zyskuje na smaku :) 

 

 

 

mokry katon
Może mokry kantor? ;D  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziwi mnie to, że czuć to w tym piwie, gdzie jest 225 g chmielu, że ten chmiel, aromat, goryczka nie przykrywa tego.

Podstawową cechą utlenienia jest to, że aromat jest spłaszczony, a zwłaszcza od chmielu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby celowe utlenianie było proste fajnie byłoby zrobić to do piw mocnych, które w związku z takim działaniem browar zyskuje na smaku :)

Jest proste. Daj na 1-2 dni do 60C i masz utlenione. Problem w tym, że aromatów wynikających z utleniania jest mnóstwo a mało które są pozytywne. I niestety w ten sposób uzyskasz raczej te negatywne. Piwa mocne zyskują przez aromaty sherry, suszonych owoców, itd. Równie dobrze utlenienie może pójśc w mokry karton i jest nieciekawie. Jeśli temat Cię interesuje to na swoim blogu poświęciłem mu całe 3 wpisy:

 

http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-1-wstep/

http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-2-sensoryka/

http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-3-chemia/

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poważnie ;)

Migdał jest zazwyczaj jest w ciemnych piwach ale w jasnych też się zdarza, to jest aldehyd benzoesowy, powstający w procesie degradacji Streckera.

A co do utlenienia to piłem piwa dwu, trzytygodniowe które już były kosmicznie utlenione, pomijając już, że utlenienie jest bardzo szerokie sensorycznie, to nie tylko mokry katon   ;)

Migdał też może wynikać z HSA (hot side areation).

Utlenienie po burzliwej, kiedy piwo nie było ruszane w fermentorze? Odpada

Edytowane przez mikemat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz... I tak jestem przekonany, że kolega był chory przy warzeniu i to od bakterii z migdałków.

Pech. Słabe przekonanie. Zdrów jak ryba. A kaszlałem nie mniej niż przy innych piwach, czyt. wcale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aromat tych migdałów to jakby przejście z posmaków drożdżowych. Lecz to bardzo intensywny aromat, od bardzo wydaje się neutralnych drożdży.
Utlenienie wykreślam, bo jak wspominałem piwo pachniało już tak na burzliwej.

 

Cześć. 

 

Goryczka wyjdzie niezła w tym piwku : ) 

 

Absolutnie, goryczka skontrolowana. Dobrze uzupełnia się ze słodyczą z aromatu. Bardzo pijalne. 
To piwo jak wspominałem jest dopiero tydzień po rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że nie do końca dobrze interpretujesz aromat. Jak Ci się chce to wyślij mi butelkę i zobaczymy.

Jeśli jesteś w Poznaniu to mogę Ci podrzucić jutro przed wieczorem, bo będę w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.