Skocz do zawartości

chmielenie na zimno - podobieństwa i różnice


DevA

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, 

 

Pracuje w Nowej Zelandii w jednym z lokalnych browarów, teraz wróciłem do Polski i zabieram się warzenie czegoś na szybko, bo akurat przywiozłem troche chmielu, przeglądając wątki na temat chmielenia na zimno zauważyłem taką dentencje:

 

- po burzliwej piwo przelewane jest do drugiego fermentora na cichą i tu stosowane jest chmielenie na zimno (w temp burzliwej), po czym piwo przelewane jest do innego wiadra z rozrobioną glukozą/cukrem etc. lub bezpośrednio do butelek z glukozą i drozdzami. Temp jest cały czas ta sama 16-19 stopni więc oczywiste dla mnie jest, że piwo się nagazuje

 

ale teraz:

 

- w browarze gdzie pracuje piwo fermentuje powiedzmy przez 5-6 dni, następnie w tym samym tanku jest chmielenie na zimno na 2-3 dni, a następnie piwo transferujemy do innego tanka na cichą i temperatury 4-6C na 6-7 dni.

 

I moje pytanie.

1) Czy powyższy proces można zastosować do piwowarstwa domowego chcąc nagazować piwo? chodzi mi o możliwość nagazowania piwa za pomocą glukozy/cukru po takim kondycjonowaniu piwa w niskiej temperaturze (glukoze dodałbym przed samym rozlewem).

2) Czy pozostałości drożdzy ruszą piwo w butelce?

3) czy chmielenie na zimno lepiej przeprowadzić w tym samym fermentorze w którym jest burzliwa (np 2 dni tak jak w ww. browarze) a następnie przelać piwo do innego wiadra czy lepiej chmielenie na zimno przeprowadzić już w innym wiadrze na cichej (niska temp czy ta sama co burzliwa?)

 

pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak

2. Tak

3. Istnieje teoria, że lepiej chmielić na zimno gdy nie ma zbyt dużo drożdży w toni, u mnie nie było różnić ale u mnie amerykańce wychodzą przeciętnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozlej na dwa fermentory, przeprowadź eksperyment, podziel się rezultatami, ja nie wiem jaka będzie ale z chęcią się dowiem ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tak zrobie.

Po burzliwej przeleje piwo do 2 wiader, zadam chmielenie na zimno w takich samych proporcjach do obu, 1 wiadro pójdzie na tyg do 19C a drugie do 6C. Następnie po cichej piwa kolejno przeleje do wiadra z woda i glukoza i wtedy do butelek na nagazowywanie.

 

Btw. wiadra z castoramy się nadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nauka nauką, ale jak ten artykuł pokazuje, są trzy szkoły chmielenia na zimno i w moim browarze w NZ my chmieliliśmy w tym samym tanku co burzliwa (pod koniec) na 2-3 dni przed przetransferowaniem piwa do innego tanka na cichą i temp 4C

 

jestem tylko ciekawy czy przy cichej na poziomie 4-6C drozdze rusza przy nagazowywamiu glukozowa w butelce

Edytowane przez DevA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jestem tylko ciekawy czy przy cichej na poziomie 4-6C drozdze rusza przy nagazowywamiu glukozowa w butelce

pracujesz/pracowałeś w browarze i tego nie wiesz?

Co mają nie ruszyć, ruszą tylko później :) może.

Drożdże to dość wytrzymałe organizmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nauka nauką, ale jak ten artykuł pokazuje, są trzy szkoły chmielenia na zimno i w moim browarze w NZ my chmieliliśmy w tym samym tanku co burzliwa (pod koniec) na 2-3 dni przed przetransferowaniem piwa do innego tanka na cichą i temp 4C

 

 

 

a drożdże wczesniej spuszczacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my nagazowujemy piwo CO2 po cold crushu (z technicznego punktu widzenia cichej nie robimy wcale, a jedynie cold crush w drugim tanku który trwa 5-7 dni i tutaj też dajemy np dodatki do piwa jak miód, i generalnie w nz cichej się nie robi w browarach) , i w sumie nigdy nie nagazowywałem piwa w domu po cold crushu za pomocą glukozy stąd ciekawy jestem o różnice:)

 

jacer, w tankach jest yeast trap, a dodatkowo do tanka do którego transferujemy piwo na cold crush (500litrów na tank) dajemy żelatyne, która pomaga drozdzom i chmielinom pozostać na dole tanka podczas transferu.

 

edit 2. częściowo drożdze są spuszczane, ale my piwo filtrujemy (2 microny)

Edytowane przez DevA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.