Skocz do zawartości

Dyskusje o chmielu Iunga


bzium1986

Rekomendowane odpowiedzi

Goryczka w obu silna, ale bardzo nieprzyjemna. (...) Wyczuwalny aromat pieprzno-ziołowy, ale bardzo, bardzo słaby. 

ja mam dość duże doświadczenie z Iungą, od dobrych 3 lat to podstawowy chmiel w moim browarze. Goryczka jest czysta i dobrej jakości, a aromat wchodzi w owocowe, egzotyczne nuty. Iungę mam z dobrego i zaufanego źródła, więc nie mam wątpliwości co do odmiany.

 

Jest parę możliwości dlaczego tak Ci wyszło, ale najprostsze jest najbardziej prawdopodobne: opakowanie było podpisane jako Iunga, ale w środku było coś innego. Niestety, sklepy internetowe niekoniecznie zaopatrują się u dobrego źródła (świadomie lub nie) i kierując się ceną kupują słaby granulat. Co tu dużo mówić - w zeszłym roku zakład przetwarzający chmiel oferował Iungę ze zbiorów 2013 i była to faktycznie Iunga, ale już w sezonie 2014 nie bardzo miał szansę zakupić odpowiednią ilość chmielu. To, co weszło na rynek pod nazwą "Iunga" ja rozpoznaję jako mieszankę magnum z herkulesem i prawdopodobnie miałeś granulat z tego samego zakładu.

 

Edit: widząc "Iunga 2015" należy podwójnie mieć się na baczności. Tej odmiany praktycznie nie było na rynku i nie wiem, czy któryś sklep posiada odmianę z tegorocznych zbiorów. 

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dość duże doświadczenie z Iungą, od dobrych 3 lat to podstawowy chmiel w moim browarze. Goryczka jest czysta i dobrej jakości, a aromat wchodzi w owocowe, egzotyczne nuty. Iungę mam z dobrego i zaufanego źródła, więc nie mam wątpliwości co do odmiany.

 

Jest parę możliwości dlaczego tak Ci wyszło, ale najprostsze jest najbardziej prawdopodobne: opakowanie było podpisane jako Iunga, ale w środku było coś innego. Niestety, sklepy internetowe niekoniecznie zaopatrują się u dobrego źródła (świadomie lub nie) i kierując się ceną kupują słaby granulat. Co tu dużo mówić - w zeszłym roku zakład przetwarzający chmiel oferował Iungę ze zbiorów 2013 i była to faktycznie Iunga, ale już w sezonie 2014 nie bardzo miał szansę zakupić odpowiednią ilość chmielu. To, co weszło na rynek pod nazwą "Iunga" ja rozpoznaję jako mieszankę magnum z herkulesem i prawdopodobnie miałeś granulat z tego samego zakładu.

 

Edit: widząc "Iunga 2015" należy podwójnie mieć się na baczności. Tej odmiany praktycznie nie było na rynku i nie wiem, czy któryś sklep posiada odmianę z tegorocznych zbiorów. 

 

 

To wiele by wyjaśniało. Chociaż w FES'ie miałem szyszkę, to jednak na aromat dałem już granulat. W obu piwach był z tego samego sklepu, kupowałem chmiel bodaj we wrześniu. Niestety nie pamiętam, jak był ten chmiel datowany, na pewno nie 2015.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: widząc "Iunga 2015" należy podwójnie mieć się na baczności. Tej odmiany praktycznie nie było na rynku i nie wiem, czy któryś sklep posiada odmianę z tegorocznych zbiorów. 

 

Dokładnie. Jeśli jakiś sklep sprzedaje Iunga 2015 <10 zł za 100g to prawdopodobnie dał się naciąć, kupił coś czym nie jest. Tego chmielu było tak mało że cena nowego rocznika oscyluje już blisko kwot jak za amerykańskie chmiele (porównuje cena za 100g).

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Edit: widząc "Iunga 2015" należy podwójnie mieć się na baczności. Tej odmiany praktycznie nie było na rynku i nie wiem, czy któryś sklep posiada odmianę z tegorocznych zbiorów. 

 

Dokładnie. Jeśli jakiś sklep sprzedaje Iunga 2015 <10 zł za 100g to prawdopodobnie dał się naciąć, kupił coś czym nie jest. Tego chmielu było tak mało że cena nowego rocznika oscyluje już blisko kwot jak za amerykańskie chmiele (porównuje cena za 100g).

 

 

Nie do końca prawda, Iunga 2015 jest już w hurtowniach cena nowego rocznika 50zł/1kg +8% Vat więc 5 zł/100 g. Marża w sklepie pewnie 100% więc 10zł/100g pojawi się w sklepach, nie jest to jeszcze cena amerykańskich chmieli ;) Trzeba sprawdzać u źródła takie informacje.

 

Używam Iungi jako podstawowego chmielu na goryczkę, nigdy się na niej nie zawiodłem. Wczoraj piłem też Smash IPA SH Iunga i tak samo goryczka bardzo fajna. U ciebie problem raczej tkwi gdzie indziej ale to już koledzy wyżej Ci odpowiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego co napisałem.

 

 

 

Tego chmielu było tak mało że cena nowego rocznika oscyluje już blisko kwot jak za amerykańskie chmiele (porównuje cena za 100g).

 

Chyba dobrze przeczytałem dla mnie cena jeszcze nie oscyluje w okolicach amerykańskich chmieli - to nie jest 15-20 zł za 100 g. Co do pierwszej części zdania zgadzam się z tym, bo dostałem informacje, że dopiero w grudniu została Iunga przerobiona na granulat i jeżeli gdziekolwiek wcześniej  się pojawiła i jeszcze w cenie jakiej podajesz to w tym sklepie nie robiłbym nigdy więcej zakupów ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie do końca prawda, Iunga 2015 jest już w hurtowniach cena nowego rocznika 50zł/1kg +8%

 

Ha! Cena szyszki skupowanej od chmielarzy w tym roku stanęła jakoś na 39pln/kg (netto).

Jeśli ktoś sprzedaje granulat za 50pln/kg to:

a) znalazł frajera z dużymi uprawami i kupił po niższej cenie, a reszta zakładów przerabiających chmiel nie zainteresowały się tym chmielarzem

b) ktoś robi prezent dla piwowarów i sprzedaje granulat ze stratą

c) pod nazwą "Iunga 2015" jest troszkę coś innego, niż nazwa wskazuje

 

Skoro jeden zakład produkcyjny sprzedaje za jakieś 120pln/kg tegorocznej Iungi, to cena 50pln w hurtowni powinna wzbudzić podejrzenie. Btw, ile alfy ma ta z hurtowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie do końca prawda, Iunga 2015 jest już w hurtowniach cena nowego rocznika 50zł/1kg +8%

 

Ha! Cena szyszki skupowanej od chmielarzy w tym roku stanęła jakoś na 39pln/kg (netto).

Jeśli ktoś sprzedaje granulat za 50pln/kg to:

a) znalazł frajera z dużymi uprawami i kupił po niższej cenie, a reszta zakładów przerabiających chmiel nie zainteresowały się tym chmielarzem

b) ktoś robi prezent dla piwowarów i sprzedaje granulat ze stratą

c) pod nazwą "Iunga 2015" jest troszkę coś innego, niż nazwa wskazuje

 

Skoro jeden zakład produkcyjny sprzedaje za jakieś 120pln/kg tegorocznej Iungi, to cena 50pln w hurtowni powinna wzbudzić podejrzenie. Btw, ile alfy ma ta z hurtowni?

 

 

Nie mam specyfikacji technicznej jeszcze, jak dostanę chmiel to dam znać. Zamawiałem w tej hurtowni nie raz, dużo browarów się w niej zaopatruje, do tej pory nie miałem uwag do chmielu od nich. W zeszłym roku Iungę u nich zamawiałem za 34 zł/kg. Gdzie takie informacje na temat ceny skupu chmielu uzyskałeś? Bo cena skupu dla mnie trochę z kosmosu... Ceny skupu w zeszłym roku wynosiły 14zł/kg z tego co podają na necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje posiadam od źródła - rolników którzy ten chmiel posiadali. Być może są też inni chmielarze, którzy mieli Iungę ale w JIHARSie zadeklarowali coś innego.

 

34pln/kg za Iungę 2014 to trochę mało, domyślam się skąd ją wzięli, niestety nie jest to zakład cieszący się dużym zaufaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiśle nie ma iungi to wiem na pewno, a iunga od nich z 2014 to jakieś nieporozumienie. Jest na rynku iunga ale pojechali z ceną ponad 100zł/kg to dziękuję, mimo, że z próbki wiem, że to dobra iunga  ;)

 

 To czemu w ofercie mają Iungę? Oszukują klientów? Kupowałem od nich ten chmiel, a także inne odmiany i nie zauważyłem, żeby to nie były te odmiany (miałem porównanie do sklepowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zeszłoroczna Iunga od nich była do bani

 

Bartek twoja teoria legła w gruzach bo my mieliśmy Iungę 2013. Tak jak dhanab pisał Powiśle nie miało 2014 ;) Dzwoniłem wczoraj się upewnić rozmawiałem z Panem Dominikiem, który potwierdził że Iunga 2015 kosztuje 54 zł/kg i zapewniał, że to jest Iunga, zobaczymy w praniu czy to ten chmiel, ale nie widzę powodu dlaczego by mieli oszukać mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiśle nie ma iungi to wiem na pewno, a iunga od nich z 2014 to jakieś nieporozumienie. Jest na rynku iunga ale pojechali z ceną ponad 100zł/kg to dziękuję, mimo, że z próbki wiem, że to dobra iunga  ;)

 

 To czemu w ofercie mają Iungę? Oszukują klientów? Kupowałem od nich ten chmiel, a także inne odmiany i nie zauważyłem, żeby to nie były te odmiany (miałem porównanie do sklepowych).

 

 

no niestety oszukują, winna leży także po stronie plantatorów którzy zgłaszają np. 4ha jako iunga a mają jej tak naprawdę 1 ale sprzedają 4

widać to po ewidencji plantacji iungi gdzie te plantacje na przestrzeli lat znikają i wyrastają spod ziemi

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu w ofercie mają Iungę? Oszukują klientów? Kupowałem od nich ten chmiel, a także inne odmiany i nie zauważyłem, żeby to nie były te odmiany (miałem porównanie do sklepowych).

 

Bo do sklepów domowych trafia chmiel z jednego źródła, więc nie dziwne że nie ma różnicy. Oczywiście, sklepy mogłyby zamawiać nieco lepszy, ale sporo droższy granulat, ale niestety domowi piwowarzy patrzą się na cenę, a nie jakość.

 

 

Dzwoniłem wczoraj się upewnić rozmawiałem z Panem Dominikiem, który potwierdził że Iunga 2015 kosztuje 54 zł/kg i zapewniał, że to jest Iunga

A kim jest pan Dominik? No i co miał powiedzieć? "Sprzedajemy siano, ale podpisujemy Iunga, bo jest popyt"?

 

No cóż, trudno ufać ludziom z Powiśla, gdy na branżowym spotkaniu Prezes mówi: "skoro browary chcą aromatycznych chmieli amerykańskich, to my możemy aromatyzować nasze [krajowe chmiele]".  Iunga 2013 była bardzo dobra i tania, a do tego nie było wątpliwości co do jej pochodzenia, natomiast zbiory 2014 mocno różniły się od towaru dostępnego z innych źródeł. 

 

 

Tak na marginesie - do dzisiaj się zastanawiam, dlaczego granulat Iungi od Powiśla pojawia się w styczniu/lutym, pomimo że zbiory są we wrześniu (na marginesie - od innego dostawcy odbierałem świeży granulat 4 dni po zbiorach). Naprawdę, zastanawiam się o co w tym chodzi :)

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już o konkretnych źródłach rozmawiamy - czy Iunga z CP, dość droga, jest dobrej jakości?

 

Czy fakt że TB miał w zeszłym roku Oktawie, oznacza że zaopatrują się u A. Piłata regularnie czy to zbyt daleko posuniety wniosek? :)

 

zbyt daleko bo dlaczego mają kupować u jednego odbiorcy, a ta oktawia 2014 z zeszłego roku to była nieprzerobiona szyszka i z tego co wiem to nie była od piłata, też miałem te szyszki 

ciężko wypowiadać się o jakości przepakowanego chmielu w sklepach w każdym bądź razie otwierana świeża paczka 5kg iungi to czuć od razu, że to iunga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nabyłem Iungę konfekcjonowaną w 30g, zawartość ak 10-13%, granulat, producent jest były Biowin z Łodzi (teraz nazywa się Browin), żadnych info o roczniku. Jakie prawdopodobieństwo, że to Iunga? Sybilla od nich była Sybillą.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... ta historia zakrawa na robotę dla prokuratora :) sam używam tego chmielu jako głównego źródła goryczki, ale gdyby ten numer który tu przypuszczacie że ma miejsce, wyciekł szerzej - to już wyszła by gorycz konkretna, zalegająca, ściągająca :P.

Sam kupiłem tego chmielu kilogram ponieważ dostałem sztobr iungi który dopiero w ubiegłym sezonie się ukorzenił, pozostaje mieć nadzieję że w tym roku wybuja tak żebym nie musiał kupować granulatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta historia to teorie spiskowe, nikt nie ma dowodów, a insynuacje łatwo mnożyć i powielać nie prawdę... ;) Dobra to nie miejsce na dyskusje na temat uczciwości dystrybutorów chmielu, zrobiliśmy off top, wróćmy do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.