Jump to content

[Piwny turysta] Lion Brewery z Ho Chi Minh City


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Z pewnością wielu z was planując podróż do egzotycznego kraju, chce ograniczyć swój pobyt w dużych metropoliach do maksymalnego minimum. Podobnie jest i z nami. Jednakże co począć, gdy okaże się, że właśnie w tym największych centrach odnajdziemy najciekawsze browary na naszej podróżniczej trasie. Rozwiązanie jest tylko jedno. Wybrać tylko te najciekawsze.

DSC02074

Zapraszam was do dziewięciomilionowego Ho Chi Minh City, czyli dawnego Saigonu, które z pewnością uchodzi za niekwestionowaną piwną stolicą całego Wietnamu. To właśnie tutaj znajdziemy aż siedem browarów restauracyjnych, siedem browarów rzemieślniczych oraz dwa browary przemysłowe.

I co z tego, powiecie. Wszak wszystkie ich piwa warzone są na jedno kopyto. Otóż nie, moi mili. Różnorodność styli, które produkuje się tutaj, jest wręcz oszałamiająca. Zgoda, niepodzielnie króluje tutaj najpospolitszy w świecie jasny lager. Jednakże bez trudu odnajdziemy w tamtejszych wielokranach wszelakie AIPy, wyspiarskie Portery, belgijskie Witt czy też monachijskie Schwarze pochodzące z wietnamskich browarów. Niebywałe? A jednak.

Zanim jednak zaproszę was na wycieczkę po tamtejszych browarach rzemieślniczych, które nie rzadko mogą poszczycić się warzelniami o wybiciu 50 litrów, warto przyjrzeć się z bliska kilku browarom restauracyjnym. Mimo, że nie oferują one aż tak różnorodnej piwnej oferty, co tamtejsze mikrusy, mają one do zaoferowania swoim klientom wyjątkowo dopracowane technicznie piwa.

Z pewnością do ścisłej czołówki browarów zaliczyć można „Lion Brewery”, znajdujący się w najbardziej reprezentacyjnej części miasta. Zewsząd otoczony jest najciekawszymi architektonicznymi atrakcjami tegoż miasta. Dosłownie kilka kroków od browaru znajdziemy najpiękniejsze perełki architektoniczne pochodzące z czasów kolonialnych. Wystarczy wspomnieć o pięknie odświeżonej operze, bajkowym pałacu, w którym obecnie mieści się rada miejska, czy też reprezentacyjnym deptaku miejskim przy którym znajdują się najwytworniejsze hotele w całym Ho Chi Minh City.

Powróćmy jednak do tytułowego „Lion Brewery”. Powstał on w 2002 roku, w apartamentowcu przylegającego bezpośrednio do legendarnego tutaj hotelu Caravelle.

Był on nie jako pierwszym browarem restauracyjnym działającym w tym mieście. Jak przystało na browar działający w Azji Południowo-Wschodniej, wnętrze lokalu zostało tak zaaranżowane, że do złudzenia przypomina wielką hale widowiskowo-koncertową, do której to bez trudu zmieści się kilka setek gości. Ale to nie wszystko co tutaj możemy zobaczyć. Warto przyjrzeć się z bliska tamtejszej dwunaczyniowej warzelni o wybiciu 20 hektolitów. Nie dość, że została ona umiejscowiona w centralnym punkcie sali, to na dodatek została tak zaprojektowana, że jednoznacznie kojarzy mi się z „piwowarskim ołtarzem”.

Mało tego, browar nie zapomniał wyeksponować pozostałego wyposażenia na widok publiczny. W bliskim sąsiedztwie zainstalowano trzy tanki pośredniczące, a tuż za nimi, w przeszklonym pomieszczeniu, umieszczono prawie 20 tanków fementacyjno-leżakowych. Naprawdę, zachwycająco to wszystko wyglądało.

Ale to nie wszystko co tutaj odnajdziemy. Zachwyca tutaj przede wszystkim autentyczna wietnamska kuchnia oraz piwa, które w mojej ocenie są po prostu grzechu warte.

Co prawda, warzy się tutaj tylko dwa gatunki piwa, ale za to jakie! Z pozoru piwo jasne oraz piwo ciemne dolnej fermentacji (oba mające po 5,0% alkoholu), dla wielu z was nie zrobią dużego wrażenia. Jednakże dla mnie te piwa, okazały się prawdziwym piwowarskim majstersztykiem. Nie dość, że piwo ciemne charakteryzowało się piękną kompozycją zapachową, złożoną z palonego kakaowca i wanilii, to na dodatek posiadało w sobie cudowną słodową konstrukcje. Piwo jasne, to istne dzieło niemieckiego kunsztu. Wyrafinowana goryczka dopełniona chlebową duszą, ujmuje mnie po dziś dzień.

Jak dla mnie, obowiązkowy przystanek w wycieczce po Ho Chi Minh City!

DSC02085

.

DSC02076

.

DSC02078

.

DSC02079

.

DSC02082

.

DSC02084


4281 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.