Jump to content

[Piwny turysta] Nhà máy Bia Sài Gòn z Ho Chi Minh City


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Nie wiem jak wy, moi drodzy czytelnicy, ale nie wyobrażam sobie odkrywania nowego kraju, bez zobaczenia browaru, który uchodzi na tych ziemiach za niemal kultowy. Nie inaczej było podczas mojego pobytu w Wietnamie.

DSC02196

Cóż to za browar? Odpowiedź chyba jest oczywista. Mam namyśli browar „Nhà máy Bia Sài Gòn” z Ho Chi Minh City.

Założony został w 1875 roku przez francuskiego imigranta Victora Laure. Przez pierwsze 35 lat, browar funkcjonował jako niewielka manufaktura piwowarska. Dopiero 1910 rok przyniósł długo oczekiwany rozwój firmy. W tymże okresie rozbudowano budynki przemysłowe, jak również postawiono na daleko idącą modernizację sprzętu produkcyjnego, która spełniała swoje zadanie aż do 1975 roku. W tymże roku przeprowadzono kolejną gruntowną modernizację browaru, która uchodzi za jeden z ostatnich większych remontów przeprowadzonych w tymże miejscu.

Zwiększony apetyt na piwo wśród rdzennej ludności spowodował, że browar miał coraz większe trudności zaspokojeniem potrzeb wśród swojej klienteli. Kolejne rozbudowy browaru nie wchodziły w role, ze względu na usytuowanie browaru w mocno zurbanizowanej dzielnicy. Z tego też powodu ówczesny zarządca browaru postanowił stworzyć w całym kraju sieć dwudziestu paru browarów, które nie jako miały sprostać zapotrzebowaniu na produkt, który jest tak ceniony w całej południowo-wschodniej Azji. Ukoronowaniem tego procesu było wybudowanie na pobrzeżach Ho Chi Minh City browaru, który jest uważany za największy browar w całym tym regionie.

Uruchomienie tegoż właśnie browaru było dla naszego tytułowego browaru nie jako wyrokiem śmierci. Z roku na rok, produkcja jest tutaj zmniejszana, co z pewnością nie jest dobrą wróżbą na przyszłość. Już teraz produkuje się tutaj tylko jeden rodzaj piwa. Jest to piwo Saigon Lager, mające moc 4,3% alk.

Co przyniesie przyszłość? Czas pokaże, ale zalecałbym w tej materii raczej pośpiech niż zwlekanie. Obym się mylił.

DSC02197

.

DSC02191

.

DSC02199

.

DSC02194

.

 

DSC02186

.

DSC02189

.

DSC02195

 


4331 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.