Skocz do zawartości

Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25


teufel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem kociołka brewcrafter 25l.

Postaram się w najbliższym czasie przedstawić parę zdjęć tego produktu i pierwszej warki wykonanej tym sprzętem.

Co ważne kociołek jest tani 1500 PLN i dostępny od ręki w sklepie w Łodzi na Ozorkowskiej, z tego co wiem jest świeża dostawa. Jeśli byłby ktoś zainteresowany informacjami o tym sprzęcie służę pomocą.

Witam,

w tej cenie to myślę, że dobra oferta. Ja kupiłem poza alledrogo za 1919zł http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6619956509&ref=last-visited, w zestawie chłodnica, garnek z nierdzewki 1,5l. i termometr elekroniczny oraz oczywiscie sam kociołek.

Dzisiaj poczyniłem 1 warkę za pomocą tego urządzenia i w sumie narazie na +. Mniej przelewania, a zarazem mycia w porównaniu do metody "garnkowej" i grzałka bardzo dobrze sobie radzi myślałem, że dłużej jej zejdzie z zagotowaniem zawartości. Jedyny minus taki, że brzeczka wyszła mi trochę za mętna jak na moje ale może jeszcze uda się coś dopracować i z kolejną warką będzie lepiej :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo Lab tutaj masz racje bo z tym mieszaniem to faktycznie przekombinowałem ale następnym razem tego błędu nie popełnie. Jakoś szczególnie nie sprawdzałem ile czasu m i to zajęło, zacząłem ok 9.30, a przelałem do fermentora ok 13.30 więc wychodzi +-4 godzinki. Zaraz po schłodzeniu  napotkałem jeszcze problem, a mianowicie oblepił się filtr ten który jest w spodzie chmielinami i kranem nie szło przelać do fermentora ale przelałem tradycyjnie górą, woreczki na chmiel by się przydały chcąc tego uniknąć.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mianowicie oblepił się filtr ten który jest w spodzie chmielinami i kranem nie szło przelać do fermentora ale przelałem tradycyjnie górą, woreczki na chmiel by się przydały chcąc tego uniknąć.

myślę, że popełniasz błąd logiczny :(

Filtruje nie filtr tylko złoże, które się na nim tworzy. Zatyka filtr raczej osad białkowy, a nie sam chmiel, który jest w porównaniu z nim zdecydowanie grubszy.

Wsadzenie chmielu w woreczki spowoduje więc wg mnie, jeszcze większe zatykanie filtra bo "zubożysz"/zmniejszysz złoże filtracyjne :(

Paradoksalnie to właśnie większa ilość chmielin może pomóc w filtracji lub/i użycie szyszki chmielowej lub/i wolniejsza filtracja.

EDIT

Pozostawienie w brzeczce samych osadów skutkuje albo brakiem filtracji, albo zatkaniem/oklejeniem filtra tymi osadami.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety timera nie ma i trzeba czasu samemu pilnować. Dr2 nie rozumiemy się chyba :) Filtr zatkał mi się już po warzeniu i po schłodzeniu ale to przez to że brzeczka była zbyt mętna, a była zbyt mętna przez to że zamieszałem w złożu filtracyjnym.

Edytowane przez dan737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dr2 nie rozumiemy się chyba

no chyba, bo po warzeniu w brzeczce masz to co Ci zostało z zacierania (a nie powinno), chmieliny i osad gorący białkowy (przełom).

 

 

a była zbyt mętna przez to że zamieszałem w złożu filtracyjnym.

i nadal uważam, że to jest błąd logiczny :( ponieważ z wymienionych 3 elementów to osad białkowy (przełom) jest tym najbardziej zatykającym/zaklejającym filtry, ale oczywiście to twój browar i Ty możesz myśleć o tym co tylko chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dr2 nie rozumiemy się chyba

no chyba, bo po warzeniu w brzeczce masz to co Ci zostało z zacierania (a nie powinno), chmieliny i osad gorący białkowy (przełom).

 

 

a była zbyt mętna przez to że zamieszałem w złożu filtracyjnym.

i nadal uważam, że to jest błąd logiczny :( ponieważ z wymienionych 3 elementów to osad białkowy (przełom) jest tym najbardziej zatykającym/zaklejającym filtry, ale oczywiście to twój browar i Ty możesz myśleć o tym co tylko chcesz.

 

Ok chyba dotarło do mnie i pewnie masz rację patrząc na liczbę Twoich warek :) Warzę raz na jakiś czas i człowiek dużo rzeczy jeszcze nie wie, tak czy siak dzięki za łopatologicze wytumaczenie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie czy montując w Brewcrafterze filtrator z oplotu zamiast standardowego który ma dość duże oczka w siatce poprawi się jakość brzeczki? Czy podczas zacierania nie będzie problemu z pompowaniem przez zbyt gęsty filtrator z oplotu? 

Edytowane przez dan737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym systemie filtrator z oplotu może wpłynąć wyłącznie na jakość brzeczki zlewanej do fermentora po warzeniu. Sam filtrator podczas zacierania nie ma wpływu na problemy z cyrkulacją, natomiast znaczący wpływ ma złoże filtracyjne, które stanowi ześrutowany słód. W systemach recyrkulacyjnych decydującym czynnikiem wpływającym na problemy z "pompowaniem" jest grubość śrutowania. Notabene brzeczka po zacieraniu i filtracji powinna być krystalicznie czysta, jako wynik wielokrotnego przejścia przez złoże filtracyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pytanek do posiadaczy, bo mocno zainteresowałem się sprzętem, leniwy się człowiek staje, a i warunki wymagają przesiadki na coś mniejszego i schludniejszego niż gary, taborety gazowe, butle itp.

 

1. Załóżmy, że chcę coś zacierać przez 60 minut w 67 stopniach, a potem podgrzać całość do 75. Czy dobrze rozumiem, że z tym urządzeniem będzie to przebiegało tak:

- ustawiam sterownik, żeby zagrzał mi wodę do paru stopni powyżej 67 - zagrzeje i wyłączy grzałki (czy może będzie podtrzymywał taka temperaturę dopóki sam go nie wyłączę?)

- wsypuje słody, odpalam recyrkulację i ustawiam, żeby 60 minut trzymał mi temperaturę 67 stopni, po godzinie się wyłączy (czy dalej będzie trzymał 67 stopni a timer działa zupełnie osobno, tylko informacyjnie?)

- recyrkulacja cały czas załączona, ustawiam, żeby podgrzał mi do 75 stopni, odpalam, podgrzewa, wyłącza się (i znowu - czy nie wyłącza a podtrzymuje?)

 

2. Jak duży zasyp realnie da radę ogarnąć maksymalnie? Czy będzie to 7 kg zalecane przez producenta czy da radę więcej?

 

3. Jak wypada wydajność po amerykańsku (BeerSmith2)? Można liczyć na 80% przy maksymalnym zasypie?

 

4. Jakie jest odparowanie w godzinę przy maksymalnym grzaniu?

 

5. Czy są jakieś przeciwwskazania na uzyskiwanie wysokich ekstraktów poprzez wydłużone gotowanie i odparowanie do np. 13 litrów?

 

6. Czy podczas chłodzenia (przy wyłączonych grzałkach) na wyświetlaczu pokazana jest temperatura brzeczki? Na jakimś filmie widziałem, że ktoś sprawdzał to osobnym termometrem i nie bardzo rozumiem czemu.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pytanek do posiadaczy, bo mocno zainteresowałem się sprzętem, leniwy się człowiek staje, a i warunki wymagają przesiadki na coś mniejszego i schludniejszego niż gary, taborety gazowe, butle itp.

 

1. Załóżmy, że chcę coś zacierać przez 60 minut w 67 stopniach, a potem podgrzać całość do 75. Czy dobrze rozumiem, że z tym urządzeniem będzie to przebiegało tak:

- ustawiam sterownik, żeby zagrzał mi wodę do paru stopni powyżej 67 - zagrzeje i wyłączy grzałki (czy może będzie podtrzymywał taka temperaturę dopóki sam go nie wyłączę?)

- wsypuje słody, odpalam recyrkulację i ustawiam, żeby 60 minut trzymał mi temperaturę 67 stopni, po godzinie się wyłączy (czy dalej będzie trzymał 67 stopni a timer działa zupełnie osobno, tylko informacyjnie?)

- recyrkulacja cały czas załączona, ustawiam, żeby podgrzał mi do 75 stopni, odpalam, podgrzewa, wyłącza się (i znowu - czy nie wyłącza a podtrzymuje?)

 

2. Jak duży zasyp realnie da radę ogarnąć maksymalnie? Czy będzie to 7 kg zalecane przez producenta czy da radę więcej?

 

3. Jak wypada wydajność po amerykańsku (BeerSmith2)? Można liczyć na 80% przy maksymalnym zasypie?

 

4. Jakie jest odparowanie w godzinę przy maksymalnym grzaniu?

 

5. Czy są jakieś przeciwwskazania na uzyskiwanie wysokich ekstraktów poprzez wydłużone gotowanie i odparowanie do np. 13 litrów?

 

6. Czy podczas chłodzenia (przy wyłączonych grzałkach) na wyświetlaczu pokazana jest temperatura brzeczki? Na jakimś filmie widziałem, że ktoś sprawdzał to osobnym termometrem i nie bardzo rozumiem czemu.

1. ustawiasz 67 C i 60 min podgrzewa do 67 c i taka temp będzie podtrzymywana przez 60 min grzałka tego pilnuje :) skoki temp w moim przypadku 1 C w górę 1 C w dół

2.pierwsze zacieranie i zasyp 7,5 kg dał rade myślę ze z 9kg dałby rade, może kiedyś sprawdzę

3. na razie wyszło coś kolo 73 % testuje zobaczymy jak się bardziej przyłożę

4. jest na instrukcji ze przy 1h moc 2500kw 3,5l

5. raczej nie możesz gotować ile chcesz dajesz 2,5 kw i kocił daje czadu :)

6.kurcze nie sprawdziłem ale jak robiłem przerwy to tem C pokazywało i raczej powinno tak jak piszesz bo czujnik jest w dnie kotła

to tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeszcze jedno mi się nasunęło - czy jeśli ustawię samą temperaturę, bez timera, to będzie ona podtrzymywana cały czas, dopóki manualnie nie zatrzymam? Czy po jej osiągnięciu urządzenie po prostu już przestanie grzać? Pytam pod kątem zakwaszania w kotle i trzymania przez 1-2 doby w temperaturze 35-40C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bardzo długich rozważaniach między Brewcrafter/Bulldogiem/Coobrą (to chyba jedno i to samo), a GrainFather, kupiłem dzisiaj Coobrę w sklepie http://spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-25/1251 Bardzo miła i rzetelna obsługa. 

 

Uznałem, że większa pompa, rura, chłodnica przeciwbieżna i nowy sterownik nie są warte 2150zł. Gdyby Twój-Browar sprzedawał zestaw bez chłodnicy, to może bym się skusił, a tak to dla mnie za duża różnica cenowa.

 

Postaram się coś nagrać i zdjęcia zrobić z pierwszego w®arz(ż)enia :)

Edytowane przez teufel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bardzo długich rozważaniach między Brewcrafter/Bulldogiem/Coobrą (to chyba jedno i to samo), a GrainFather, kupiłem dzisiaj Coobrę w sklepie http://spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-25/1251 Bardzo miła i rzetelna obsługa. 

 

Uznałem, że większa pompa, rura, chłodnica przeciwbieżna i nowy sterownik nie są warte 2150zł. Gdyby Twój-Browar sprzedawał zestaw bez chłodnicy, to może bym się skusił, a tak to dla mnie za duża różnica cenowa.

 

Postaram się coś nagrać i zdjęcia zrobić z pierwszego w®arz(ż)enia :)

Kiedy planujesz coś nim działać? Czekam z niecierpliwością na opinie, bo też chce go na dniach zakupić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.