Skocz do zawartości

Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25


teufel

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, fotohobby napisał:

W Maischfest sie nie miesci .

Uzywam jednego worka do zacierania (albo dodatkowego FD z siatki) bo przez otwory w koszu wydostawał się słód, drugiego do chmielenia.

tego?

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Urzadzenie-do-schladzania/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna.html#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, anteks napisał:

Tak. Kosz ma nóżki, mniej wiecej 1-1.5 cm. Na tej samej wysokosci (lub trochę wyżej) od dna znajduje się wyjscie z kranika.

Oczywiscie możnaby zamontowac wyzsze nozki, ale przy wiekszych zasypach moglby być problem.

Wolałem kupic dwa worki do zaciarania i chmielenia, przy czym teraz uzywam juz tylko tego do chmielenia,  a do zacierania na dnie kosza uzywam tego:

https://allegro.pl/pokrywa-sito-sitko-oslona-na-patelnie-25cm-s4-i7466591612.html

Bez rączki, oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fotohobby napisał:

Tak. Kosz ma nóżki, mniej wiecej 1-1.5 cm. Na tej samej wysokosci (lub trochę wyżej) od dna znajduje się wyjscie z kranika.

Oczywiscie możnaby zamontowac wyzsze nozki, ale przy wiekszych zasypach moglby być problem.

Wolałem kupic dwa worki do zaciarania i chmielenia, przy czym teraz uzywam juz tylko tego do chmielenia,  a do zacierania na dnie kosza uzywam tego:

https://allegro.pl/pokrywa-sito-sitko-oslona-na-patelnie-25cm-s4-i7466591612.html

Bez rączki, oczywiście ;)

Co Ciebie skłoniło do zakupu tego garnka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do chmielenia zawiazujesz chmiel w srodu i wrzucasz czy zakladasz tak jakby do zacierania BIAB? I jak filtrujesz po gotowaniu? Ja myslalem wlasnie ze worek wkladasz do fermentora i zlewasz i wtedy wyjmujesz worek i caly osad w nim zostaje. Ja chyba tak zaczne robic bo przez moj filtrator sprezynowy leci jak krew z nosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gwynbleidd napisał:

a do chmielenia zawiazujesz chmiel w srodu i wrzucasz czy zakladasz tak jakby do zacierania BIAB? I jak filtrujesz po gotowaniu? Ja myslalem wlasnie ze worek wkladasz do fermentora i zlewasz i wtedy wyjmujesz worek i caly osad w nim zostaje. Ja chyba tak zaczne robic bo przez moj filtrator sprezynowy leci jak krew z nosa.

Zakladam jak do zacierania, wrzucam dwa pręty z nierdzewki dla obciazenia i sypie chmiel.

Plus tego jest taki, ze nie musze dezynfekować worka, minus, ze częśc przełomu powstaje poza workiem..

Ale do filtracji mam mały worek nylonowy 150um, zakładany na wężyk.

Aczkolwiek spróbuję kiedyś wygotować i włożyć worek do fermentora.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam klarsteina, od niedawna śrutuję w domu. Ustawiłem szczelinę 1.1-1.3mm. 6kg słodu, zacieranie poszło bardzo dobrze, nic się nie zbijało natomiast filtracja/wysładzanie przeleciało bardzo szybko, czy to znaczy że mam zmniejszyć szczelinę aby trochę bardziej złoże przytkać? Wydajność zacierania (samego zacierania z BS) to 75% co chyba nie jest najlepszym wynikiem.

 

EDIT: Myślę aby przy warkach przy których się da zminimalizować wysładzanie i lać tyle wody od razu do zacierania ile sie zmiesci choć wcześniej czasem właśnie miałem tak że przelatywało wysładzanie od razu a czasem tak że 30 minut trzeba było czekać aby parę litrów przeleciało to może faktycznie za słabo ześrutowałem? Ew może powinienem nawilżyć. Ogólnie mąki miałem mało ale mam też dobry śrutownik od Patryka z OLX

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w innym poście - najważniejsze jest zacieranie. Śrutuje się tak, aby przepływ dla większości zasypów był ok. 4 l/min. Odnośnie wysładzania - na to nie mamy w tych systemach już takiego wpływu. Zwiększyć wydajność można na przykład stosując deszczownicę. Przy jej braku wodę wysładzającą podawać w takim tempie, aby utrzymać warstwę wody nad złożem. Nie lać w jedno miejsce!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Gwynbleidd said:

Hej, mam klarsteina, od niedawna śrutuję w domu. Ustawiłem szczelinę 1.1-1.3mm. 6kg słodu, zacieranie poszło bardzo dobrze, nic się nie zbijało natomiast filtracja/wysładzanie przeleciało bardzo szybko, czy to znaczy że mam zmniejszyć szczelinę aby trochę bardziej złoże przytkać? Wydajność zacierania (samego zacierania z BS) to 75% co chyba nie jest najlepszym wynikiem.

 

EDIT: Myślę aby przy warkach przy których się da zminimalizować wysładzanie i lać tyle wody od razu do zacierania ile sie zmiesci 

Nie lej wody od razu,  tylko zwiększaj przy zmianie przerwy. Ja np przed wygrzewem wyjmuje lekko kosz, brzeczka spływa,  nastawiam 78C, spuszczam kosz i dolewam do pełna wody ok 78C od góry. Vorlauf na dole spowalnia filtracje,  woda z góry przyspiesza wygrzew,  unikamy strat z zacierania w zbyt dużej ilości wody. 

Robię tak w coobrze i nowym kociołku z Piwolab.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PiwoLab napisał:

Tak jak pisałem w innym poście - najważniejsze jest zacieranie. Śrutuje się tak, aby przepływ dla większości zasypów był ok. 4 l/min. Odnośnie wysładzania - na to nie mamy w tych systemach już takiego wpływu. Zwiększyć wydajność można na przykład stosując deszczownicę. Przy jej braku wodę wysładzającą podawać w takim tempie, aby utrzymać warstwę wody nad złożem. Nie lać w jedno miejsce!

 

zacieranie było spoko i nawet gęstość była ok, problem był właśnie że wysładzanie za bardzo mi to rozcieńczyło. Przy wysładzaniu staram się utrzymać poziom cieczy nad złożem choć w tym przypadku było to nie możliwe tak szybko to spływało. Stosuję też metodę że staram się równomiernie rozprowadzić wodę do wysładzania a nie w jedno miejsce. Następnym razem spróbuję zmniejszyć szczelinę śrutownika i ew zwilżyć słód wcześniej aby zostały łuski. Wydawało mi się że ta szczelina zmierzona 1mm szczelinomierzem będzie aż za mała ale widocznie się myliłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2018 o 15:19, marny_popis napisał:

A masz też siatkę na dno kosza zaciernego czy sam hopstoper?

 

 

co Ci daje ta siatka? Ja jak  ja stosowałem miałem częściej zatrzymana filtracje niz bez...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, marny_popis napisał:

Przez siatkę nie przechodzą drobiny słodu które potrafiły zatrzymać pompkę, no i wydaje mi się że przy siatce wysładzanie trwa trochę dłużej przez co wydajność wzrasta,

 

co do wydajnosci sie zgodze , ale jesli masz hopstopper to nie ma opcji zeby cos dostalo sie do pompki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, leonzn napisał:

co do wydajnosci sie zgodze , ale jesli masz hopstopper to nie ma opcji zeby cos dostalo sie do pompki

 

Prawda. Robiłem APA i tak ześrutowałem że wysładzanie w CB3 z siatką trwało około godziny. A pompka się nie zacięła ( Oczywiście hopstoper był też) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, leonzn napisał:

 

co do wydajnosci sie zgodze , ale jesli masz hopstopper to nie ma opcji zeby cos dostalo sie do pompki

 

Oczywiście że tak ale bez siatki w koszu zaciernym mąka może przedostać się do kotła i zakleić hopstoper, dlatego pisałem że grubość śrutowania ma duże znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

56 minut temu, marny_popis napisał:

Oczywiście że tak ale bez siatki w koszu zaciernym mąka może przedostać się do kotła i zakleić hopstoper, dlatego pisałem że grubość śrutowania ma duże znaczenie

 a jak bede mial siatke to sie nie przedostanie ? ta siatka nie jest az tak drobna zeby zatrzymac make

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marny_popis napisał:

Właśnie się do niego przymierzam dlatego pytam, ogólnie jesteś zadowolony? nie ma problemów z ustawieniem szczeliny?

Kpiłem używany i nie narzekam. Śrutuje dobrze. Ostatnio chciałem lepiej ześrutować i przedobrzyłem.

https://www.piwo.org/gallery/image/9047-dsc_1366/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość śrutowania ma zasadnicze znaczenie dla wydajności i efektywności zacierania ale to nie wszystko. Jeżeli słód jest przesuszony to nawet jeżeli będzie w śrutowniku tylko rozłupywany na pół zawsze posypie się mąka. Jeżeli słód jest ześrutowany dużo wcześniej i będziemy go trzymali długo, mimo że będzie w szczelnym worku foliowym to przy potrząsaniu też będzie się z niego wysypywała mąka. Żeby rozluźnić młóto można się posłużyć ryżową lub gryczaną łuską, w przypadku tej drugiej trzeba ją wcześniej sparzyć żeby nie wprowadzać obcych smaków (chociaż w ciemnych piwach smak gryki jest fajny). Słód przed śrutowaniem trzeba nawilżyć  kolejna ważna rzecz, na prędkość wysładzania wpływa ułożenie złoża. Jeżeli po wsypaniu słodu włączymy pompkę zanim słód się odpowiednio ułoży to zapchamy hopstoper. Wsypujemy słód, czekamy 10-15min i dopiero włączamy pompkę. Od kilku lat używam najtańszego śrutownika Biowin, napędzam go wkrętarką, nie mam problemu. 5kg słodu śrutuję 5-8 min.

Edytowane przez mirek1g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mirek1g napisał:

Jeżeli po wsypaniu słodu włączymy pompkę zanim słód się odpowiednio ułoży to zapchamy hopstoper. Wsypujemy słód, czekamy 10-15min i dopiero włączamy pompkę.

 

O tym nie wspominałem, bo tyle się o tym pisało że to chyba jest oczywiste.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.