Skocz do zawartości

Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25


teufel

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Karolus said:

Panowie, obecnie mój "warsztat" to lodówka turystyczna do zacieranie i 18L garnek do gotowania, jako że lubię bawić się smakami i dodatkami to wolę zrobić 10 warek po 10L niż 5 po 20L, no i tu zaczyna się problem, byłem już bardzo bliski zakupu cobry CB3, ale.... na FB znalazłem info że w zasadzie robienie małych warek (10-12L) w tego typu garach jest w najlepszym wypadku problematyczne, ponoć może dojść do przypalenia "wsadu" na skutek małej ilości wody w obiegu podczas warzenia.

Macie jakieś doświadczenia z "małymi" warkami robionymi na tego typu kociołkach?

 

Z góry dzięki za wszelkie info

Tak,  mała warka nie ma sensu. Słaby obieg i gotowanie ciężko ustawić,  żeby nie odparowala całość... 

Możesz zrobić 30l bazy na pilznenskim,  a osobno zatrzeć i zagotować '' aromat''.  Robiłem tak 2x po 12l stouta i Bitter.  Sam zadecyduj,  czy warto inwestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej szukam sposobu na skrócenie czasu "zajęcia kuchni" a nie odwrotnie, jeśli mam wydać taką kasę a potem mam się wkurzać i jeszcze wysłuchiwać marudzenia żony "że miało być pięknie a wyszło jak zawsze" to ja podziękuje :) 

A czy rozwiązaniem problemu z mała ilością brzeczki w obiegu nie byłoby zacieranie w większej ilości wody, kosztem tej użytej potem do wysładzania lub wręcz bez procesu wysładzania? Czy ilość "wyciągniętych" cukrów byłaby zauważalnie mniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się z małymi warkami. Używałem do tego garnka elektrycznego typu Lidl a słód umieszczony był w siateczce. NIe bawiłem się w wysładzenie, od początku wody lałem ile potrzeba (około 13l), w czasie zacierania kilka razy wyjmowałem worek nad powierzchnię, chwilę ociekł i wkładałem ponownie. Nie wydaje mi się że sprawność takiego zacierania była wyraźnie niższa. Nie stosuję już tej metody ponieważ okradli mi piwnicę i zaj... garnek. Wróciłem do większych werek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2018 o 07:53, Jankasper napisał:

Tak,  mała warka nie ma sensu.

 

Bzdury, jak najbardziej jest sens. Ja co prawda mam Klarsteina Mundschenk, fajne jest w nim to że ma regulowaną rurkę, jak jest potrzeba do odkręcasz jeden stopień rurki i idealnie nadaje się to do 10 l warek. Jak boisz się o ilość wody to zacieraj od razu w całej objętości wody (czyli włącznie z teoretyczną woda do wysładzania). Ja tak zacieram i jest spoko, Brewness wylicza wydajność zacierania 73-75 %, jak będziesz miał mniej to sypnij wiecej słodu, kwestia groszowa. Pompkę ustaw tak żeby nie pompowała za mocno i równoważyło się to z prędkością przesiąkania brzeczki przez młóto. Jeśli chodzi o zbyt mocne odparowanie po gotowaniu to zwyczajnie zmniejsz moc grzałek. Proste. Taki kociołek to ogromna oszczędność czasu oraz mniejszy bałagan w czasie warzenia!

Edytowane przez Greczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.07.2018 o 16:11, sikorex napisał:

Kosz wew i średnica wew tego kosza około 269-270 mam a średnica wew kociołka około 296-297 mm

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
 

Proszę,

dobrze jest polatać po tematach i czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę,
dobrze jest polatać po tematach i czytać.


Dzięki za info.
A może gdzieś jest jeszcze wysokość czy inaczej glebokosc. I kosza i kociolka.
Tak szczerze szukałem po forum info ale nie znalazłem.
Pozdrawiam kolega za cytat.


Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przeczytałem cały wątek (uff) i zebrałem dzięki Wam sporo argumentów, więcej jednak ZA Coobrą, co cieszy. Nie mniej większość żywej dyskusji dotyczyła CB v2.

Czy może ktoś z Was koledzy, kto jest po kilku już warkach CB3 napisać jakie są różnice (o ile wcześniej tu czytał lub posiadał poprzednią wersję) ?

Chodzi mi o to czy te słabsze punkty Coobry nadal występują, co usprawniono, a co może zepsuto?

O co odrazu zadbać, dokupić. Z góry dziękuje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎10‎-‎07 o 21:39, MUDRICW. napisał:

Cześć,

przeczytałem cały wątek (uff) i zebrałem dzięki Wam sporo argumentów, więcej jednak ZA Coobrą, co cieszy. Nie mniej większość żywej dyskusji dotyczyła CB v2.

Czy może ktoś z Was koledzy, kto jest po kilku już warkach CB3 napisać jakie są różnice (o ile wcześniej tu czytał lub posiadał poprzednią wersję) ?

Chodzi mi o to czy te słabsze punkty Coobry nadal występują, co usprawniono, a co może zepsuto?

O co odrazu zadbać, dokupić. Z góry dziękuje.

 

 

W CB3 masz system anty-przypaleniowy i mocniejszą pompę już zabudowaną. Warto zainteresować się też CB5 bo jest już w sprzedaży. Większa pojemność a mniejsze warki też zrobisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie.

Podczas wczorajszego warzenia pompka przestała kręcić.  Rozebrałem ją wyczyściłem ale ta mała podkładka się gdzieś kulnęła i niestety do dziś nie mogę jej znaleźć. Ta ceramiczna  jest. Jaką ta czarna podkładka ma grubość ( dorobił bym teflonową) lub z czego czy gdzie idzie taką kupić ??

 

edit:

znalazła się.. ?

 

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich, jestem posiadaczem coobry cb3 i muszę powiedzieć że upgrade od kolegi lewatywa8 to konieczność, zrobiłem ( może powiedzmy próbowałem zrobić) jedną warkę i naprawdę szkoda nerwów i czasu, zakupiłem sito i hopstoper i tak to można działać, do tego odpowiednie śrutowanie i sama przyjemność, dodatkowo hopstoper po chmieleniu pełni rolę filtra i brzeczka do fermentora idzie mega klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam odwrotnie. Mam Coobrę ver. 2 i zrobiłem dwa piwa na Hop Stopperze od lewatywa8. Dzisiaj mordowałem się półtorej godziny. Od początku ustawiłem przepływ 1l/2-3min. Pierwsze 8-9l jakoś przeleciało, a później to jakaś tragedia mały strumyk. Przez 20min nie wiem czy może 2l uleciały. Więc zacząłem mocno szorować łyżką plastikową i przez ponad pół godziny udało się zlać resztę. Niestety straty miałem ogromne. Pod HopStopperem pełno jakiegoś osadu (białka?). Spalenizna na dnie najwieksza jak do tej pory. No i strasznie mi ten HopStopper porysował dno Coobry. Co robię źle? Bo już mam ochotę wyrzucić przez okno tego HopStoppera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kotangch napisał:

Witam. Przymierzam się do warzenia na klarsteinie, a dokładnie royality catering. Proszę o poradę jak ustawić moc grzałki w poszczególnych krokach procesu.

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L11 przy użyciu Tapatalka
 

Polecam grupe https://www.facebook.com/groups/1895567877390617/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2018 o 20:23, marekwojcik napisał:

A ja mam odwrotnie. Mam Coobrę ver. 2 i zrobiłem dwa piwa na Hop Stopperze od lewatywa8. Dzisiaj mordowałem się półtorej godziny. Od początku ustawiłem przepływ 1l/2-3min. Pierwsze 8-9l jakoś przeleciało, a później to jakaś tragedia mały strumyk. Przez 20min nie wiem czy może 2l uleciały. Więc zacząłem mocno szorować łyżką plastikową i przez ponad pół godziny udało się zlać resztę. Niestety straty miałem ogromne. Pod HopStopperem pełno jakiegoś osadu (białka?). Spalenizna na dnie najwieksza jak do tej pory. No i strasznie mi ten HopStopper porysował dno Coobry. Co robię źle? Bo już mam ochotę wyrzucić przez okno tego HopStoppera.

 

Ja warzę w Klarsteinie, nie mam hopstopera (akurat Klarstein jest tak skonstruowany, że hopstopper nie mieści się pod koszem) za to używam worka do BIAB.

150um

Nawet, jeśli przepływ się przytka, można zamieszać łygą -  bez obawy porysowania . Klarowność brzeczki idącej do gotowania bardzo dobra.

 

20181116_173747.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2018 o 15:19, marny_popis napisał:

A masz też siatkę na dno kosza zaciernego czy sam hopstoper? Może słód za drobno ześrutowany i mąka obkleiła hopstoper i przypaliła się do dna, za pierwszym razem też tak miałem, grubsze śrutowanie pomogło

Nie mam siatki. Gdzie mogę znaleźć w rozmiarze pasujący do kosza z Coobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2018 o 13:04, fotohobby napisał:

 

Ja warzę w Klarsteinie, nie mam hopstopera (akurat Klarstein jest tak skonstruowany, że hopstopper nie mieści się pod koszem) za to używam worka do BIAB.

150um

Nawet, jeśli przepływ się przytka, można zamieszać łygą -  bez obawy porysowania . Klarowność brzeczki idącej do gotowania bardzo dobra.

To dziwne bo mi sie w klarsteinie miesci hopstoper.

 

Nie do konca tez rozumiem, uzywasz tego worka przed gotowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

To dziwne bo mi sie w klarsteinie miesci hopstoper.

 

Nie do konca tez rozumiem, uzywasz tego worka przed gotowaniem?

W Maischfest sie nie miesci .

Uzywam jednego worka do zacierania (albo dodatkowego FD z siatki) bo przez otwory w koszu wydostawał się słód, drugiego do chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.