Skocz do zawartości

Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25


teufel

Rekomendowane odpowiedzi

ad a) Zacierałeś godzinę, a chłodziłeś 20 min... Na co ci zeszło tyle czasu, bo u mnie najwięcej tracę na chłodzeniu

ad c) czy w czasie filtracji mieszałeś zacier i czy to co szło z pompy szło do młóta, czy przelewało się przez rurkę? (u mnie raz wszystko szło przez rurkę i wydajność była tak tragiczna, że zacierałem kolejną godzinę) stąd też może niższa wydajność zacierania. Piszesz że pompka przestała działać- jak w trakcie zacierania, to też mogło ci obniżyć wydajność.

ad 6) w czym chmieliłeś? Jak bez żadnych worków, to bazooka nie ma szans

ad f) czy zakładałeś coś na kranik (pończochę, worek muślinowy?), pozwala to mocno ograniczyć muł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad a) Zacierałeś godzinę, a chłodziłeś 20 min... Na co ci zeszło tyle czasu, bo u mnie najwięcej tracę na chłodzeniu

ad c) czy w czasie filtracji mieszałeś zacier i czy to co szło z pompy szło do młóta, czy przelewało się przez rurkę? (u mnie raz wszystko szło przez rurkę i wydajność była tak tragiczna, że zacierałem kolejną godzinę) stąd też może niższa wydajność zacierania. Piszesz że pompka przestała działać- jak w trakcie zacierania, to też mogło ci obniżyć wydajność.

ad 6) w czym chmieliłeś? Jak bez żadnych worków, to bazooka nie ma szans

ad f) czy zakładałeś coś na kranik (pończochę, worek muślinowy?), pozwala to mocno ograniczyć muł.

ad a) chyba na mierzeniu co chwila blg oraz naprawa pompki, awaria przedłużacza. Jednym słowem parę dodatkowych pierdół. Na pewno następnym razem godzinę urwę

ad b) zacieru nie mieszałem, bo brzeczka dobrze przepływała przez młóto. Filtracja szła przez górne sito, a woda nie przelewała się przez rurkę, bo słodu było mało i rurka wysoko wystawała. Pompka stanęła już po wysładzaniu...

ad 6) chmieliłem luźno i już wiem, że ostatni raz

ad f) na kranik założyłem na początku skarpetę, ale tak powoli kapało, że ją wywaliłem

 

Wydajność wyszła 43%. Jedno jest pewne - już gorsza nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie taka siatka przyszła mi dzisiaj z Chin. Pasuje idealnie na coobre. Myślę że rozwiąże to problem z chmielinami.

 U mnie siatka (troszkę inna, ale też Chińczyk) nie zdała egzaminu... jak się brzeczka gotuje, to wypływa bokiem siatki i robi się mała masakra w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie taka siatka przyszła mi dzisiaj z Chin. Pasuje idealnie na coobre. Myślę że rozwiąże to problem z chmielinami.

A jakby taką siatkę zastosować jako drugie dno przy zacieraniu? Po prostu włożyć w nią kadź, po zacieraniu wywalić mąkę, osady itp, wypłukać i chmielić. Może to jest sposób na drobno zmielone słody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie taka siatka przyszła mi dzisiaj z Chin. Pasuje idealnie na coobre. Myślę że rozwiąże to problem z chmielinami.

A jakby taką siatkę zastosować jako drugie dno przy zacieraniu? Po prostu włożyć w nią kadź, po zacieraniu wywalić mąkę, osady itp, wypłukać i chmielić. Może to jest sposób na drobno zmielone słody?

 

 

To po co Coobrę kupowałeś? Do takiej siatki wystarczy sam garnek i mamy Biab'a.

 

 

 

ad c) czy w czasie filtracji mieszałeś zacier i czy to co szło z pompy szło do młóta, czy przelewało się przez rurkę? (u mnie raz wszystko szło przez rurkę i wydajność była tak tragiczna, że zacierałem kolejną godzinę) stąd też może niższa wydajność zacierania. Piszesz że pompka przestała działać- jak w trakcie zacierania, to też mogło ci obniżyć wydajność.

ad b) zacieru nie mieszałem, bo brzeczka dobrze przepływała przez młóto. Filtracja szła przez górne sito, a woda nie przelewała się przez rurkę, bo słodu było mało i rurka wysoko wystawała. Pompka stanęła już po wysładzaniu...

 

Wydajność wyszła 43%. Jedno jest pewne - już gorsza nie będzie :)

 

 

Śrutuj grubiej, a nie będziesz miał tylu problemów. Przed załączeniem cyrkulacji dobrze wymieszaj zacier i pozwól mu się ułożyć. Dopiero wtedy włącz pompkę. Nad złożem utrzymuj zawsze lustro cieczy. W tym lustrze cieczy ma "krążyć" powracająca brzeczka. Filtrat już po kilkukrotnym przejściu przez złoże filtracyjne powinien być super klarowny!

 

Wytłumacz to "bo słodu było mało i rurka wysoko wystawała". 5,5 kg w Coobrze to chyba nie jest mało?!  To standard.

 

 

...Wszystko ładnie grzeje, pompka pracowała super (po co zacisk na wężyku jak można regulować kranem?)...

 

Przy tych pompkach przepływ reguluje się z za pompką!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę moją procedurę zacierania, bo już od kilku warek raczej nie mam z tym problemów (na początku bywało różnie). Używam hopstopper + siatka na dno by lewatywa. Robię warki z wybiciem 18l, do gotowania leci 4l więcej (tyle odparowuje na maksymalnej mocy grzałki).

 

- staram się zawsze celować w objętość całego zacieru w granicach 26 litrów, obojętnie jaki zasyp, większy to mniej wody, mniejszy więcej, nie przekraczam póki co 6kg, imperialnego stouta zacierałem na dwa razy, odbierałem brzeczkę przednią i zagęszczałem przez długie gotowanie (2x 6kg, 30l brzeczki, 3h gotowania i w efekcie ok. 18l 30 blg)

- po wsypaniu słodu dokładnie mieszam i czekam chwilę (5-10 minut) zanim włącze grzałkę i pompkę

- przepływ reguluję kranem (myślę, że dławie tak do ok. 1/3 przepływu), nie używam klipsa - pewnie byłoby lepiej, ale ten klips dołączony w zestawie się do tego nie nadaję, leci albo zbyt dużo albo zbyt mało, przy jego "ząbkach" nie da się ustawić dobrego przepływu

- kiedy widzę, że poziom brzeczki się podnosi - mieszam, robię tak ok. 4 razy przez godzinę zacierania (wszystko zależy od zasypu, czasami nie podnosi się w ogóle, bo przepływ przez złoże jest swodobny, czasami musze zamieszać, żeby nie doszło do przelania rurką)

- po godzinie robię mashout, ustawiam sterownik na 75C, jak osiągnie tą temperaturę to jeszcze daje mu z 10-15 minut na recyrkulację

- moc grzałki podczas zacierania i mashoutu 1000W

- kosz do góry, jak ocieknie całość to leję całą wodę do wysładzania (ciepła woda z kranu, bo nie mam nic innego do podgrzania), przy zasypie ~5kg wychodzi ok. 5 litrów

- wysładzam zazwyczaj zdejmując kosz z Coobry i stawiając go na 15l wiaderku z Castoramy/Leroy Merlin, bo idealnie pasuje i widzę ile jeszcze potrzebuję litrów (wysładzam do objętości 22l)

- grzeję i gotuję na 2500W

- zakładam wydajność 70% i zazwyczaj trafiam w te okolice, słód podstawowy Malteurop najcześciej, śrutowany przez alepiwo.pl

 

Przy siatce i hopstopperze nie ma absolutnie problemu z zatykającą się pompką, więc mocno polecam.

 

Jeśli coś pominąłem to pytajcie.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie taka siatka przyszła mi dzisiaj z Chin. Pasuje idealnie na coobre. Myślę że rozwiąże to problem z chmielinami.

A jakby taką siatkę zastosować jako drugie dno przy zacieraniu? Po prostu włożyć w nią kadź, po zacieraniu wywalić mąkę, osady itp, wypłukać i chmielić. Może to jest sposób na drobno zmielone słody?

 

 

To po co Coobrę kupowałeś? Do takiej siatki wystarczy sam garnek i mamy Biab'a.

 

 

 

ad c) czy w czasie filtracji mieszałeś zacier i czy to co szło z pompy szło do młóta, czy przelewało się przez rurkę? (u mnie raz wszystko szło przez rurkę i wydajność była tak tragiczna, że zacierałem kolejną godzinę) stąd też może niższa wydajność zacierania. Piszesz że pompka przestała działać- jak w trakcie zacierania, to też mogło ci obniżyć wydajność.

ad b) zacieru nie mieszałem, bo brzeczka dobrze przepływała przez młóto. Filtracja szła przez górne sito, a woda nie przelewała się przez rurkę, bo słodu było mało i rurka wysoko wystawała. Pompka stanęła już po wysładzaniu...

 

Wydajność wyszła 43%. Jedno jest pewne - już gorsza nie będzie :)

 

 

Śrutuj grubiej, a nie będziesz miał tylu problemów. Przed załączeniem cyrkulacji dobrze wymieszaj zacier i pozwól mu się ułożyć. Dopiero wtedy włącz pompkę. Nad złożem utrzymuj zawsze lustro cieczy. W tym lustrze cieczy ma "krążyć" powracająca brzeczka. Filtrat już po kilkukrotnym przejściu przez złoże filtracyjne powinien być super klarowny!

 

Wytłumacz to "bo słodu było mało i rurka wysoko wystawała". 5,5 kg w Coobrze to chyba nie jest mało?!  To standard.

 

 

...Wszystko ładnie grzeje, pompka pracowała super (po co zacisk na wężyku jak można regulować kranem?)...

 

Przy tych pompkach przepływ reguluje się z za pompką!

 

Jak to dobrze mądrego posłuchać :). Dzieki za rady, na pewno skorzystam. Rurka wystawała jakieś 3 cm ponad górne sito, więc chyba wysoko?

PS

Coobrę dostałem w prezencie ;)

Edytowane przez ttrener
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie taka siatka przyszła mi dzisiaj z Chin. Pasuje idealnie na coobre. Myślę że rozwiąże to problem z chmielinami.

Możesz podać link z ktorego zamawiałeś?

Widziałem na Aliexpress siatki o wymiarach 30x45cm czy to właśnie siatka o takim rozmiarze?

Tak dokładnie ten wymiar tu masz Link: http://s.aliexpress.com/nIVNnmq2

 

Edytowane przez valentine83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie warzenia wywaliło mi bezpieczniki, winowajcą okazała się Coobra, jak podłączam do kontaktu to od razu robi zwarcie. Coś mogę sam pokombinować czy od razu pisać do sklepu? :(

 

edit: Rozkręciłem i okazało się, że stopiła się izolacja na kabelkach od zasilania i postanowiły się połączyć w jeden. Gotowanie 4h na 2500W troszkę za dużo. :)

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś pierwszy test siatki i hopstoppera od lewatywy i muszę przyznać, że robią robotę. Dodatkowo pożyczyłem wymiennik płytowy ciepła i od momentu włączenia kotła do zadania drożdży zajęło mi 3 godz 40 minut, także czas naprawdę niezły, a jeszcze miałem małe przeboje z wymiennikiem, więc myślę, że mogłem całość zrobić 15-20 szybciej. Jako ciekawostkę dodam, że hopstopper  zassał praktycznie całą brzeczkę, a jedyne straty, to piwo które zostało w wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że też kupiłem siatkę i hop stoper to podzielę się uwagami ;) :

 

- Niestety ze względu na brak sensownego narzędzia do skrócenia rurki w hop stoperze użyłem podczas ostatniego warzenia tylko siatki. 

- brzeczka wyszła u mnie ultraprzejrzysta,

- kompletne zero pływających fragmentów słodu,

- zacieranie bez problemu, na delikatnie spowolnionym przepływie. co ~20minut mieszałem zacier, nic się nie przytkało i "robiło się samo"  :good:

- wysładzanie niestety trwało ponad 2h :wallbash:  ale to po części moja wina ( zalałem za dużo wody na jeden raz i chyba zbiło się młóto ) a dwa że warzyłem już ześrutowany zestaw z twojbrowar i był dość mocno rozdrobniony ( + sporo mąki )

- do gotowania dałem whirfloc i po studzeniu zlałem wężem znad osadu.

 

wyszło planowane 20l.

nie wiem jak będzie z hop stoperem ale siatka to jest wg mnie "must have" przy coobrze. To powinno być w zestawie fabrycznie. :good:

 

Zamówiłem już gniotownik bo od początku warzenia w coobrze mam większe lub mniejsze problemy. Najlepiej mi poszło na śrutowanym słodzie w alepiwo ( można u nich poprosić o śrutowanie pod kocioł )  natomiast twojbrowar wg mnie śrutuje zdecydowanie za drobno ( i mają w nosie prośby o zrobienie tego inaczej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update po 4 warkach z użyciem hopstoppera i siatki, zasypy 4,5 oraz 6 kg.

 

- brzeczka klarowna, zero syfu do gotowania (pod warunkiem braku mieszania podczas zacierania - tak robię i polecam), wolny przepływ przy recyrkulacji (start pompki i grzania dopiero po ułożeniu się złoża, 15 minut po wsypaniu słodu)

- wydajność w okolicach 63-67% po amerykańsku, nisko, ale stabilnie, więc nie narzekam, wygoda Coobry rekompensuje

- 75g chmielu wyfiltrowane po chłodzeniu do samiutkiego końca, z 18l uzyskałem 16,5l, pozostałe 1,5l to już tylko gęsty osad z chmielem (bardzo mały przepływ + podłożenie czegoś pod Coobrę, żeby była odchylona w stronę wlotu hopstoppera i jest bajka)

 

Jak dla mnie siatka i hopstopper obowiązkowe upgrade'y, mocno polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, czy ktoś sprawdzał czy zacier osiąga i utrzymuje temperaturę zadana w sterowniku ?

Z tego co widzę jak ustawie 68C (testowane w zakresach 800-1300W)  na sterowniku to temperatura według sterownika spada do 66C dobija do 68C i znowu prawie od razu spada do 66-67C,

i teraz nie wiem czy mam termostat do wymiany czy te kociołki tak maja ze jak się chcesz utrzymać temperaturę zacieru to na sterowniku +2C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.