Skocz do zawartości

Brewkit Finlandia Bitter - pytania nowicjusza


AreS

Rekomendowane odpowiedzi

Piwo rozlane do butelek. Niestety coś musiałem nabroić, bo wyraźnie czuć z fermentora jabłuszka :/ czyli jak dobrze rozumuje aldehyd octowy, no cóż niech leży i czeka może się nie otruje :) Mam też takie pytanko jako, że nie używałem dwóch fermentorów tylko od razu jeden z kranikiem(+reduktor osadów)... ostatnie 4 butelki piwa po przechyleniu fermentora i rozlaniu są bardzo mętne, kapslować je i z resztą do kartonu czy wylać? (póki co zakapsluje i schowam, a jak mi ktoś doradzi to najwyżej wyleje)

 

Niebawem będę rozlewał to samo piwko, powiedz, jak mocno odfermentowało piwko (do ilu BLG zeszło?). Ile cukru użyłeś do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piwo rozlane do butelek. Niestety coś musiałem nabroić, bo wyraźnie czuć z fermentora jabłuszka :/ czyli jak dobrze rozumuje aldehyd octowy, no cóż niech leży i czeka może się nie otruje :) Mam też takie pytanko jako, że nie używałem dwóch fermentorów tylko od razu jeden z kranikiem(+reduktor osadów)... ostatnie 4 butelki piwa po przechyleniu fermentora i rozlaniu są bardzo mętne, kapslować je i z resztą do kartonu czy wylać? (póki co zakapsluje i schowam, a jak mi ktoś doradzi to najwyżej wyleje)

 

Niebawem będę rozlewał to samo piwko, powiedz, jak mocno odfermentowało piwko (do ilu BLG zeszło?). Ile cukru użyłeś do refermentacji?

 

Jak wcześniej pisałem nie sprawdzałem blg brzeczki nastawnej i w sumie tak jak pisali koledzy uzbroiłem się w cierpliwość i rozlewałem po 3tyg. fermentacji.

Po tygodniu fermentacji miałem około 2,8-3,2 blg, a przed rozlewem w sumie nie sprawdzałem, bo po 3 tygodniach to wolałem rozlać bez sprawdzania, aby uniknąć otwierania fermentora.

Do refermentacji użyłem około 2g cukru na butelkę 0,5L. Stosowałem miarkę z browamatora do butelek 0,33L. Po tygodniu po rozlewie piwko było mega słabo nagazowane, natomiast wczoraj(prawie 3tyg po rozlewie) jak otwierałem butelkę już było słychać porządniejsze syknięcie gazu :)

 

Ogólnie jak na moją pierwszą warkę jestem zadowolony ze smaku piwka. Ma swoje wady jest lekko wodniste, lekki zapach zielonego jabłuszka (pewnie przez utlenienie przed rozlewem :/ ) za to kolor ma bardzo fajny bursztynowy. Zresztą to jeszcze nie czas żeby oceniać. Po 2-3 miesiącach zobaczymy jak się zmieni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekki zapach zielonego jabłuszka (pewnie przez utlenienie przed rozlewem :/ )

Nie żebym był złośliwy, ale jakbyś cokolwiek poczytał o wadach piwa to byś wiedział skąd się bierze "zielone jabłuszko". Nie ma to nic wspólnego z utlenieniem.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

"przed rozlewem w sumie nie sprawdzałem, bo po 3 tygodniach to wolałem rozlać bez sprawdzania, aby uniknąć otwierania fermentora" "lekki zapach zielonego jabłuszka (pewnie przez utlenienie przed rozlewem :/ )"

 

W jaki sposób utleniłeś piwo przed rozlewem jeśli nawet fermentora nie otworzyłeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

lekki zapach zielonego jabłuszka (pewnie przez utlenienie przed rozlewem :/ )

Nie żebym był złośliwy, ale jakbyś cokolwiek poczytał o wadach piwa to byś wiedział skąd się bierze "zielone jabłuszko". Nie ma to nic wspólnego z utlenieniem.

 

 

Dość sporo czytałem, jeśli źle interpretuję to mnie poprawcie, ale zielone jabłuszko = aldehyd octowy, a z tego co przeczytałem może powstać m.in. poprzez zbyt dużą ilość tlenu przy rozlewie piwa.

 

 

W jaki sposób utleniłeś piwo przed rozlewem jeśli nawet fermentora nie otworzyłeś? :)

 

W sumie to przenosiłem go w wygodniejsze miejsce żeby przeprowadzić rozlew i mi się lekko wzburzyło piwko w fermentorze, a że był z rurką to myślę, że coś mogło się napowietrzyć, ale to tylko moje domysły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lekki zapach zielonego jabłuszka (pewnie przez utlenienie przed rozlewem :/ )

Nie żebym był złośliwy, ale jakbyś cokolwiek poczytał o wadach piwa to byś wiedział skąd się bierze "zielone jabłuszko". Nie ma to nic wspólnego z utlenieniem.

 

 

Dość sporo czytałem, jeśli źle interpretuję to mnie poprawcie, ale zielone jabłuszko = aldehyd octowy, a z tego co przeczytałem może powstać m.in. poprzez zbyt dużą ilość tlenu przy rozlewie piwa.

 

 

W jaki sposób utleniłeś piwo przed rozlewem jeśli nawet fermentora nie otworzyłeś? :)

 

W sumie to przenosiłem go w wygodniejsze miejsce żeby przeprowadzić rozlew i mi się lekko wzburzyło piwko w fermentorze, a że był z rurką to myślę, że coś mogło się napowietrzyć, ale to tylko moje domysły :)

 

Idą tym tokiem rozumowania - jak mocno muszą być napowietrzone piwa, które zlewane są do fermentora wypełnionego syropem cukrowym do refermentacji? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to przenosiłem go w wygodniejsze miejsce żeby przeprowadzić rozlew i mi się lekko wzburzyło piwko w fermentorze, a że był z rurką to myślę, że coś mogło się napowietrzyć, ale to tylko moje domysły :)

Aldehyd to źle przeprowadzona fermentacja - albo za króta albo obniżona temperatura pod koniec, albo jakiś jeszcze inny stres drożdży.

Tak czy owak powinno zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sumie to przenosiłem go w wygodniejsze miejsce żeby przeprowadzić rozlew i mi się lekko wzburzyło piwko w fermentorze, a że był z rurką to myślę, że coś mogło się napowietrzyć, ale to tylko moje domysły :)

Aldehyd to źle przeprowadzona fermentacja - albo za króta albo obniżona temperatura pod koniec, albo jakiś jeszcze inny stres drożdży.

Tak czy owak powinno zniknąć.

 

 

No ja jeszcze nie doświadczony z wiki tak wyczytałem, że aldehyd może być z utlenienia przed rozlewem, ale mniejsza z tym. U mnie fermentacja 3 tyg. trwała, a na sam koniec to temperatura podskoczyła jeszcze w góre :) W każdym razie dzięki za wyjaśnienie z tym aldehydem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.