Jump to content
amrish

Fermentacja, jak to zrobić DOBRZE

Recommended Posts

też zastanawiam się, czy zlewać na cichą górniaki. Kubek którym pobierałem próbkę do BLG parzyłem we wrzątku. Nie wiem czy OXI byłby równie skuteczny.

Zauważyłem że OXi po wsypaniu do wody nie rozpuszcza się (są takie małe kuleczki). Czy mam już wtedy dezynfekować?? I ile po wsypaniu OXI środek jest skuteczny? Bo używam OXI do dyzenfekcji butelek, czyli wlewam do jednej, przelewam do następnych itd.

Zobaczę mniej więcej za miesiąc co z piwem. dzięki!

O OXI odpowiedź już masz. Dodam tylko, że wrzątkiem można coś zdziałać jeśli temperatura 100°C utrzyma się przez dłuższy czas, a bez utrzymania wrzenia jest to niemożliwe ;) Polewanie praktycznie nic nie daje.

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

W sensie przelać do drugiego fermentora, tak ? Zbierasz gęstwę ? Chmielisz na zimno ? Jeśli nie to ja uważam, że nie ma sensu przelewać. Sam mam teraz też angielską ipa na burzliwej i nie mam zamiaru nic przelewać.

Nie chmiele na zimno ani nie będę zbierał gęstwy. Mam gęstwe która miesiąc leży w lodówce ale boję się jej używać więc narazie odpuszczam gęstwy. Burzliwą trzymasz w fermentorze z kranem?

Czyli dekantujesz po burzliwej do fermentora z kranem i rozlewasz. Zapytam jeszcze, ile cukru użyć na 0,5 l piwa? Ostatnio użyłem 2 g. ale chyba za mało.

Po IPA spodziewałbym się piany niskiej ale trwałej, takiej jak w moim profilowym, ale są różne interpretacje stylu.

Wysokość piany zależy od jej jakości i trwałości w równym, jak nie większym, stopniu niż od nagazowania.