Skocz do zawartości

APA jak chmielić na zimno


ASadam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kolega się uparł, żeby uwarzyć APA, więc zrobiliśmy:

Pale Ale 82%

Bursztynowy 9%

Monachijski 9%

Chmiele:

Citra 30g/60min

Mosaic 30g/60min

Amarillo 30g/10min

Cascade 50g/0min

Drożdże US05

Warka 50l, Blg 13,5

Przefermentowało toto w temp 15-18st. (temperatura rosła w piwnicy w ciągu trzech tygodni.

Co zrobiłem to zrobiłem, nie piszcie, że można było inaczej, bo tego się nie zmieni.

Teraz nadszedł czas na chmielenie na zimno.

I tutaj już kompletnie nie wiem jak to ugryźć.

Posiadam chmiele:

Citra 20g

Mosaic 20g

Amarillo 20g

Equinox 50g

Centnennial 50g

Simcoe 50g

Target 40g

Fuggles 50g

Kent Goldings 50g

Dzisiaj czas chmielenia na zimno a w piątek butelkowanie. W związku z sezonem urlopowym inne terminy odpadają.

Podpowie ktoś jakie i ile chmieli sypnąć, żeby to miało jako taki smak i aromat?

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wystarczy na 50l?

Jak czytam niektóre receptury to łopatą sypią i mówią, że mało   ;)

Dzięki Undeath za szybką odpowiedź

 

A nie spojrzałem że to na 50 litrów :D To Euquinoxa daj 50 g i dorzuć jeszcze Amarillo 50 g. 140 g chmielu powinno wystarczyć. Od łopaty chmielu jest ważniejsza temperatura chmielenia na zimno i czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od łopaty chmielu jest ważniejsza temperatura chmielenia na zimno i czas

To według Ciebie jaki czas i w jakiej temperaturze dają najlepsze efekty?

 

Jaki Browar taka teoria dlatego pytam domowego praktyka :)

 

 

U mnie najlepszy schemat to około 30-50 g np. Citry do APA  60-100g do AIPA więcej nie trzeba, najlepiej około 10-14C 5-7 dni. Im wyższa temperatura tym lepiej krócej trzymać chmiel, dlatego, że przechodzi trawiastość z niego. Latem trzymam w 18C równe 5 dni i staram się używać jak najświeższego chmielu - czyli takiego, który nie zalega w zamrażarce pół roku ;) Choć dodam, że w 18-20C nie osiągnąłem jeszcze zadowalającego aromatu. Najlepiej stosować te niskie temperatury - ja poświęcam lodówkę na kegi na to ;) 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Latem trzymam w 18C równe 5 dni i staram się używać jak najświeższego chmielu - czyli takiego, który nie zalega w zamrażarce pół roku

A skąd taki bierzesz latem? ;) I to amerykański? ;)

 

 

Ma się dojścia ;) Przeczytaj jeszcze raz zdanie i jeszcze drugi raz i trzeci. U mnie on nie zalega pół roku, a wielu piwowarów kupuje w cholerę chmielu na zapas. W sklepach (w tych, których się zaopatruje) wiem, że chmiel jest przetrzymywany w lepszych warunkach niż u mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Panowie, właśnie zapomniałem o temperatury zapytać.

W piwnicy mam teraz ok. 18-18,5st. Schładzać? Te 3-4 stopnie spokojnie zbiję czterema PET-ami w komorze styropianowej.

 

edit.

 

 

To Euquinoxa daj 50 g i dorzuć jeszcze Amarillo 50 g
 

Amarillo mam tylko 20g

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Panowie, właśnie zapomniałem o temperatury zapytać.

W piwnicy mam teraz ok. 18-18,5st. Schładzać? Te 3-4 stopnie spokojnie zbiję czterema PET-ami w komorze styropianowej.

 

Schłodź moim zdaniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sklepach (w tych, których się zaopatruje) wiem, że chmiel jest przetrzymywany w lepszych warunkach niż u mnie ;)

Tzn w jakich? ;)

Pytam bo zwykle były dyskusje że "nie wiadomo jak sklepy przechowują chmiel, lepiej samemu przetrzymywać" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W sklepach (w tych, których się zaopatruje) wiem, że chmiel jest przetrzymywany w lepszych warunkach niż u mnie ;)

Tzn w jakich? ;)

Pytam bo zwykle były dyskusje że "nie wiadomo jak sklepy przechowują chmiel, lepiej samemu przetrzymywać" ;)

 

 

Alepiwo i ostatnio PiwnyKraft. Z TB jest różnie, ale ostatnio zamawiałem głównie tam i chmiel był na bardzo dobrym poziomie. A najlepszy chmiel jest od Mateusza hehe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bart3q, dnia 11 lipiec 2016 - 15:46, napisał: Undeath, dnia 11 lipiec 2016 - 14:34, napisał: W sklepach (w tych, których się zaopatruje) wiem, że chmiel jest przetrzymywany w lepszych warunkach niż u mnie ;) Tzn w jakich? ;) Pytam bo zwykle były dyskusje że "nie wiadomo jak sklepy przechowują chmiel, lepiej samemu przetrzymywać" ;) Alepiwo i ostatnio PiwnyKraft. Z TB jest różnie, ale ostatnio zamawiałem głównie tam i chmiel był na bardzo dobrym poziomie. A najlepszy chmiel jest od Mateusza hehe :P

 

Ponawiam pytanie (bo nie było odpowiedzi ;) ), w jakich dokładnie warunkach przechowują te sklepy chmiel (czyli Alepiwo, PiwnyKraft i ewentualnie TB), że są one lepsze od Twoich?

 

Ja kupuję chmiel w lutym na cały rok i trzymam w zamrażalce w -20°C, głównie z tego powodu, że nie mam pewności w jakich warunkach jest on trzymany w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze warunki do przechowywania chmielu to ciemne zimne środowisko z niską wilgotnością i brakiem tlenu . Czerepicę się sklepów a zapominacie że do sklepu jeszcze jest kilka ogniw po drodze . Nie sądzę że  na tych wszystkich etapach włącznie z transportem na 100% spełniane  warunki przechowywania . Dla tego istnieją koncentraty i koncerny chętnie z nich korzystają , maja swoje minusy ale i plusy jak idzie masówka . Ja od jakiegoś czasu używam wyłącznie  własny chmiel , wiem jak suszę , wiem ile ma czasu od zbioru , pakuję po suszeniu próżniowo , i do zamrażarki .  Może nie jest to powalająca na kolana hamerykańska cytra ( jak jest świeża ) ale , wiem czego oczekiwać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerepicę się sklepów a zapominacie że do sklepu jeszcze jest kilka ogniw po drodze .

Ja nie czepiam się sklepów, dla mnie kupienie chmielu jak tylko dojdzie do sklepu i przechowywanie go u siebie, jest tylko jedyną zmienną na którą mogę mieć wpływ, bo na warunki zbioru, przetworzenia i transportu itp. wpływu nie mogę mieć ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PIWOWARZE nr 20 jest artykuł o chmieleniu na zimno. Dają przykłady browarów, które twierdzą, że najlepsze efekty dają ilości 70-110 g na warkę 20l. Temperatury różne, ponoć najlepsza 12C. Ponadto drożdże powinny być jeszcze aktywne aby pochłonęły tlen wprowadzony do piwa razem z chmielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz mój zamrażalnik to -8. A sklepy mają o tyle lepsze warunki, że paczki 5 kg po otwarciu są szybko pakowane próżniowo na mniejsze i przychowywane w tych warunkach co wymienił Igor.Druga sprawa, że pozostale paczki po 5 kg (czy 10) są dalej jak producent przysłał zassane i trzymane w lodówkach. Jak wszystkie już paczki po 100 gram się rozejdą duża jest ponownie otwierana i proces powtarzany. Nie wszystkie sklepy pakują próżniowo i trzymają chmiele w lodówkach, druga rzecz nie wszystkie sklepy wysyłają odpowiedni rocznik chmielu. Alepiwo niby nie pakuje próżniowo ale ich woreczki próżniowe dają radę i nigdy się nie zawiodłem na aromacie ich chmielu, więc coś musi robić Piotrek, że ten chmiel jest świeży. Jak go spotkam osobiście na pewno zadam pytanie. Do tej pory widziałem tylko jak TB przechowuje chmiel i słyszałem z relacji kolegi jak robi to PiwnyKraft.

 

Rozumiem Kantor, że ty o to dbasz, pisałem to głównie pod kątem początkujących piwowarów. Sam osobiście zakupuje też większe ilości chmielu i pakuje próżniowo u kolegi, potem korzystam z nich cały rok. Widzę różnicę między moim, a sklepowym kupowanym po czasie i tylko te sklepy co wymieniłem miały zadowalającej jakości chmiel. Niestety wiele razy naciąłem się na chmiele, które śmierdziały już skarpetą, a był to świeży zbiór. Pewności nigdy nie ma niestety, było to pisane setki razy, nie wiem po co pisać to po raz kolejny. Z tym przechowywaniem chmielu różnie bywa, ostatnio kolegę dopiero uświadomiłem że chmiel w lodówce/zamrażarce wolniej się starzeje był zdziwiony bo trzymał chmiel w kartonie w pokoju, a zawsze narzekał na aromat u siebie, że nie jest tak intensywny jak w moich piwach. Niby to wiedza powszechna ale jednak. Więc wydaje mi się, że połowa piwowarów nie ma warunków do trzymania chmielu, to rada odnośnie zamawiania ich z sprawdzonych sklepów i zużywania ich w miarę "świeżych" jest raczej dobra?

 

 

W PIWOWARZE nr 20 jest artykuł o chmieleniu na zimno. Dają przykłady browarów, które twierdzą, że najlepsze efekty dają ilości 70-110 g na warkę 20l. Temperatury różne, ponoć najlepsza 12C. Ponadto drożdże powinny być jeszcze aktywne aby pochłonęły tlen wprowadzony do piwa razem z chmielem.

 

Tak tylko jedna sprawa, browar rzemieślnicze to nie domowy. Miałem okazję nie raz się przekonać, że w przełożeniu domowy->rzemieślniczy i odwrotnie panują trochę inne warunki pomimo przeniesienia tych samych procesów. Można zrobić piwo identycznie jak w jakimś browarze, a różnica będzie i tak kolosalna. Niestety i stety takie jest właśnie piwowarstwo domowe, coś u mnie zdaje egzamin u kogoś nie jest to już musem, a piwo i tak dobrze mu wychodzi.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.