Skocz do zawartości

100% słodu żytniego


Hopman

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem coś takiego, choć nie w celach piwnych.

Przypomina to w efekcie trochę rzadszy kisiel.

Nie za bardzo widzę jak to można by przefiltrować.

Ja na szczęście nie musiałem.

Tak na teraz polecałbym zacieranie w worku.

Myślę ze to mogłoby rozwiązać problem z filtracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przymierzam się do robienia kwasu chlebowego 100% żytni. W tym przypadku sprawa filtracji wygląda tak, że po ułożeniu się słodu na dnie fermentora dekantuje się z góry. Nie wiem jaka wyjdzie wydajność, na pewno niższa niż z wysładzaniem, ale będzie samo żyto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy robiłem piwo z 75% słodu żytniego i okazało się, że normalna filtracja przez wężyk i wysładzanie się nie uda,

to po prostu wlałem połowę przygotowanej wody do wysładzania, zmieszałem wszystko i od razu filtrowałem (bez ułożenia złoża).

Jak się przytkało to znowu mieszałem i odkręcałem kranik.

 

Gdy zeszło wszystko, to zabawa z drugą połową wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę dać parę porad praktycznych, które z powodzeniem zastosowałem u siebie:

-30 minutowa przerwa w 48-50 stopniach, nieco zmniejszyło gęstość całego zacieru

-Bardzo ważna jest temperatura podczas filtrowania. Bardzo dobrze zaizolowalem fermentor z kranikiem.

-Filtracja z sraczwężykiem, filtrowałem zaraz po przelaniu zacieru do fermentora, na pełnym otwarciu kranika. Co chwilę musiałem dolewać wody o temp. 78 stopni i mieszałem całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zrobi to dobrze to idzie luźno, tylko wolniej. 

 

Przerwa nie zmniejsza gęstości tylko lepkość, dość istotna różnica. 

 

Żyto nie ma łuski, więc trzeba jakoś nadrobić brak łuski poprzez dorzucenie czegoś do zasypu/na mashout, żeby była odpowiednia porowatość i jakakolwiek możliwość przepływu brzeczki. 

 

Jeśli ktoś chce mieć kisiel to nie ma co robić przerwy, tylko trzeba się pogodzić z tym, że piwo będzie się robić dłużej. Jak komuś zależy tylko na żytnim smaku to robić długą przerwę. 

 

Wszystko jest do ogarnięcia, ale nie ma co się spinać i oczekiwać, że wszystko będzie szło jak przy innych piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia...

Trzy warki Roggenbiera - zasyp ten sam... Słód żytni Strzegom 50% udziału w zasypie. Za każdym razem 30 minutowa przerwa beta-glukanowa wykonywana w temp. 46°C. Żadnych problemów z filtracją tzn. filtracja przebiega w moim przypadku tak jak w przypadku każdej innej warki. Wysładzanie ciągłe, filtracja przez oplot...

Jedyna różnica jaką widzę to widok tego co zostaje w kadzi filtracyjnej. Zdjęcie poniżej... Powstaje coś w rodzaju takiej "baby młótowej" :) Może gdybym mieszał złoże co jakiś czas lub je nacinał to uzyskałbym coś innego, wyższą wydajność. Cholera wie... Może następnym razem spróbuję... Może skrócę również przerwę beta-glukanową...
 

Po wysładzaniu Roggenbiera

Po wysładzaniu Roggenbiera


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając robienie kwasu , jaki sens w 100% zasypie żyta ? Nie no rozumiem że dla sportu , a jeszcze jaki sens ? Sam robię dość sporo żytnich 50-60% max , i pełnia i gładkość i smak z  aromatem jak trzeba i piana ,  ale przy 100% żyta niby co ma polepszyć się , oprócz  problemów   z   wysładzaniem ( w tradycyjnym rozumieniu tej czynności  ) ? Wytłumaczcie mnie ciemnemu .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.