Skocz do zawartości

Minimalizowanie drożdżowego posmaku/aromatu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

  jestem jeszcze na początku piwowarskiej drogi, więc i spore braki  zarówno w teorii jak i praktycznym jej zastosowaniu...

  na tą chwilę , największym mankamentem w moich warkach jest właśnie ten posmak/aromat drożdży ... Ciemne piwa wyszły mi OK, ale w jasnych zawsze jest tego za dużo.

 

Jakieś strzępki informacji mam.... ma tu znaczenie niższa temperatura leżakowania, dłuższe leżakowanie, ostrożne dekantowanie na cichą i do butelek, stosowanie mchu irlandzkiego, stosowanie raczej neutrlanych drożdży ( ??? ) np US-05  

 

 Wdzięczny będę za poukładanie tematu i wszelkie własne sugestie i  praktyki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  jestem jeszcze na początku piwowarskiej drogi, więc i spore braki  zarówno w teorii jak i praktycznym jej zastosowaniu...

  na tą chwilę , największym mankamentem w moich warkach jest właśnie ten posmak/aromat drożdży ... Ciemne piwa wyszły mi OK, ale w jasnych zawsze jest tego za dużo.

 

Jakieś strzępki informacji mam.... ma tu znaczenie niższa temperatura leżakowania, dłuższe leżakowanie, ostrożne dekantowanie na cichą i do butelek, stosowanie mchu irlandzkiego, stosowanie raczej neutrlanych drożdży ( ??? ) np US-05  

 

 Wdzięczny będę za poukładanie tematu i wszelkie własne sugestie i  praktyki

 

Pozdrawiam

 

 

Mech zbija osady białkowe nie drożdżowość.

 

Jaki masz schemat fermentacji i zakresy temperatur? Zmiana szczepu tu nic nie da jak przelewasz za wcześnie na cichą albo butelek z większością drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno temperatury fermentacji i leżakowania pozostawiają u mnie wiele do zyczenia. Pytanie, czy to ma właśnie decydujące znaczenie ?

fermentacja burzliwa i cicha to 20 stopni ... w czerwcu nawet 22, leżakowanie krótkie (2 tygodnie - jestem na takim etapie fascynacji sprawą , że ciężko mi czekać dłużej ;)  ) często w 20 st + 4-6 dni przed degustacją na stojąco w lodówce ( 6-8 st )

burzliwa -cicha najczęściej 7+7 dni

ostatnia warka już przeprowadzona do piwnicy a tam temperatura nie przekracza 18 ... wieczorami spada do 16

będzie lepiej ?

 

przy zlewaniu na cichą może za dużo chcę wycisnąć z fementartora i troche drożdży wpadnie, ale spora gęstwa zawsze zostaje na dnie.

Przy zlewaniu do butelek tylko te ostatnie łapią trochę osadu... zapopatrzyłem się w reduktor osadów i nie będę taki zachłanny...oraz postaram się nie machać za bardzo fermentatorem przed samym zlewaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burzliwa -cicha najczęściej 7+7 dni

 

Najbardziej dupny system fermentacji :D Dziwisz się, że masz drożdżowe posmaki jak przerywasz fermentacje?

 

Zrezygnuj z tego głupiego systemu i fermentuj na burzliwej 14 dni + 7 dni cicha tylko i wyłącznie jeżeli chmielisz na zimno. Jak nie ma chmielenia na zimno zrób burzliwą 18-21 dni i zapewniam Cię, że drożdżowe posmaki znikną ;)

 

Polecam poczytać temat: http://www.piwo.org/topic/20193-list-otwarty-do-sklep%C3%B3w-piwowarskich/

 

Ten schemat 7+7 jest bardzo szkodliwy nie wszystkie drożdże w ciągu 7 dni nie zdążą skończyć burzliwą i się sklarować, a często założę się przerywana jest fermentacja. Takie nie dofermentowane piwo odbija to nie dość że granatami później to jeszcze drożdżowymi posmakami, plus do tego smaki których możesz jeszcze nie czuć - diacetyl, rozpuszczalnik, aldehyd octowy, w ciężkich przypadkach kanliza i chlorofenol. Więc... 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podpinam się do tematu i chcę zapytać jakie inne czynniki niż fermentacja 7+7 mogą wpłynąć na drożdżowy zapach i smak piwa? 

Ostatnio robiłem piwo pszeniczne 13 blg. Drożdże Safbrew WB-06. Fermentacja 14+7. Temperatura około 19 C. Warka około 20l. Na ostatnie 4 dni cichej dodałem trochę żelatyny około 5g na sklarowanie, wiem że pszeniczne powinno być mętne ale tak chciałem. Jednak piwo i tak śmierdzi drożdżami.   

Dodam, że zapach nie przypomina banana lub goździka. Co mogłem zrobić źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co mogłem zrobić źle?

wybrałeś nie to piwo, nie te drożdże :(

Aromat drożdżowy jest według mnie cechą charakterystyczną szczepów weizenowych, a co za tym idzie i tych piw.

No, ale

 

ale tak chciałem
  to pamiętaj jeszcze poinformować naturę o Twych zamiarach bo chcieć, a móc to różne sprawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo właśnie miałem zakładać taki sam wątek. Chodzi o smak domowego piwa. Stałem się na niego w tym roku bardzo wrażliwy... drażni mnie i odrzuca :( Prawdopodobnie chodzi właśnie o drożdże. Tylko kilka osób częstowanym przeze mnie piwem też to czuje, reszta mówi, że są dobre lub bardzo dobre. Mam na koncie kilkanaście warek w różnych stylach i na różnych drożdżach i wszędzie pojawia się ten posmak. Zaznaczam, że nie jest to żadna wada! W 90% piw z wymiany z piwowarami jest ten sam smak. I najbardziej wyczuwam to właśnie po refermentacji... Fermentację kończę poprawnie i czuję to w warkach po burzliwej i w tych po burzliwej i cichej. Czy ktoś doświadczony wie o co chodzi i wie, jak to ograniczyć do minimum?

Edytowane przez Petee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo właśnie miałem zakładać taki sam wątek. Chodzi o smak domowego piwa. Stałem się na niego w tym roku bardzo wrażliwy... drażni mnie i odrzuca :( Prawdopodobnie chodzi właśnie o drożdże. Tylko kilka osób częstowanym przeze mnie piwem też to czuje, reszta mówi, że są dobre lub bardzo dobre. Mam na koncie kilkanaście warek w różnych stylach i na różnych drożdżach i wszędzie pojawia się ten posmak. Zaznaczam, że nie jest to żadna wada! W 90% piw z wymiany z piwowarami jest ten sam smak. I najbardziej wyczuwam to właśnie po refermentacji... Fermentację kończę poprawnie i czuję to w warkach po burzliwej i w tych po burzliwej i cichej. Czy ktoś doświadczony wie o co chodzi i wie, jak to ograniczyć do minimum?

A podaj jakiś przykład warki... Jakie drożdże (szczep) itd.

 

Może głupie pytanie - piwo wlewasz do szkła razem z osadem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo właśnie miałem zakładać taki sam wątek. Chodzi o smak domowego piwa. Stałem się na niego w tym roku bardzo wrażliwy... drażni mnie i odrzuca :( Prawdopodobnie chodzi właśnie o drożdże. Tylko kilka osób częstowanym przeze mnie piwem też to czuje, reszta mówi, że są dobre lub bardzo dobre. Mam na koncie kilkanaście warek w różnych stylach i na różnych drożdżach i wszędzie pojawia się ten posmak. Zaznaczam, że nie jest to żadna wada! W 90% piw z wymiany z piwowarami jest ten sam smak. I najbardziej wyczuwam to właśnie po refermentacji... Fermentację kończę poprawnie i czuję to w warkach po burzliwej i w tych po burzliwej i cichej. Czy ktoś doświadczony wie o co chodzi i wie, jak to ograniczyć do minimum?

 

Widać piwo domowe nie jest dla Ciebie :P Illuminati!

 

Musisz opisać dokładnie co nie pasuje i jakieś przykładowe piwa... Może to akurat nie wina twojego smaku. A dawałeś to piwo dobrym sensorykom? Czy tylko kolegom?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc bardzo nie rozumiem,

Rozumiem że chodzi o smak który tylko prawdopodobnie jest drożdżowy i który nie wszyscy wyczuwają i na pewno nie jest wadą?

 

Ale jeśli dobrze rozumiem że cokolwiek to jest najbardziej dokuczliwie odczuwasz to w świeżym piwie po refermentacji to rada jest bardzo prosta, daj piwom czas żeby trochę dojrzały 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu ( und ) dobrze radzi daj ludziom co mają pojecie w piwie domowym , na próbę , bo takie gadanie o niczym . Raptem może się okazać że przyczyna nie w drożdżach a w ..... ich pracodawce ;) . Choć kiedyś czytałem ze jest nie wielki odsetek ludzi mających uczulenie na drożdże . Z bidy zacznij robić lagery , roboty sporo więcej ( jak na moje oko ) ale profil bardziej czysty i może to rozwiąze temat , tym bardziej że większość popularnych piw to lagery , w dodatku filtrowane .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W 90% piw z wymiany z piwowarami jest ten sam smak

Z mojego doświadczenia smak i aromat drożdży występuję w małym odsetku piw, wg mnie zdecydowanie najczęstsze wady: aldehyd, przeestrowienie, infekcja, piwo stare, siarkowodór/kanał.

Wg mnie inny aromat uznajesz za drożdżowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może głupie pytanie - piwo wlewasz do szkła razem z osadem?


Eh, wiedziałem, że się pojawią takie pytania :P Piwo nalewam poprawnie, bez drożdży, zostawiam w butelce końcówkę.

 

Widać piwo domowe nie jest dla Ciebie :P Illuminati!


Hehe... :thumbdown:

 

A dawałeś to piwo dobrym sensorykom? Czy tylko kolegom?


Niestety jeszcze żadnego sensoryka nie znam, więc do tej pory koledzy i piwowarzy z okolicy.

 

Ale jeśli dobrze rozumiem że cokolwiek to jest najbardziej dokuczliwie odczuwasz to w świeżym piwie po refermentacji to rada jest bardzo prosta, daj piwom czas żeby trochę dojrzały


Niestety posmak ten nie znika, ani też się nie powiększa. Jest zawsze taki sam - w piwie świeżym (po 2 tyg) i w moich warkach z grudnia np. Peated Porter.

 

Z bidy zacznij robić lagery , roboty sporo więcej ( jak na moje oko ) ale profil bardziej czysty i może to rozwiąze temat , tym bardziej że większość popularnych piw to lagery , w dodatku filtrowane .


Dziękuję, postoję :P A tak serio to robiłem w zimę dwa razy Porter na W34/70 i też tam to czuję. Jak pisałem - nie ma znaczenia jaki styl i jakie drożdże, zacieranie czy ekstrakty.

 

Wg mnie inny aromat uznajesz za drożdżowy.


Być może tak właśnie jest, ale niestety na nic innego nie wpadłem.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.