Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt


Rubio

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Trochę poczytałem i chciałbym zacząć kompletowanie sprzętu.

Z tego co piszecie to ani na alepiwo.pl ani na browamator.pl w gotowych zestawach nie ma wszystkich potrzebnych rzeczy albo są takie które powinno się zastąpić czymś inny.

Dlatego chciałem Was prosić o pomoc w stworzeniu takiego zestawu żeby potem nie robić kolejnego zamówienia. 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ani na alepiwo.pl ani na browamator.pl w gotowych zestawach nie ma wszystkich potrzebnych rzeczy

to może lepiej zadzwoń do Piotra z alepiwo.pl to pewnie szybko i skutecznie "zmodyfikujecie" jakiś zestaw.

I nie gniewaj się, ale chyba nie jesteś wyjątkowy jakiś, a temat był wielokrotnie wałkowany na forum więc wystarczy poszukać i poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem wyjątkowy ale robiąc taki zestaw można wielu nowym na forum pomóc albo zainspirować sklepy do zmodyfikowania swoich zestawów ;)

W sumie to na allegro znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/piwo-domowe-mega-zestaw-22-czesci-brew-kit-wypas-i6003522365.html?reco_id=cc1dbe5a-3f9f-11e6-b8fa-56847afe9799&ars_rule_id=201#thumb/8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sumie to na allegro znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/pi..._id=201#thumb/8

no to terz sie wykazałeś inicjatywą i nie czekałęś na "podanie na tacy"

więc tak na szybko:

- 2x kranik spustowy z reduktorem osadu - zbędne reduktory i po co 2 szt, karaników ale może być i tak

- szczotka do butelek (kiepska szczotka)

- profesionalny termometr (jasne nawet bardzo profesjonalny :facepalm: )

 

ale generalnie nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zrobiłem koledze takie gotowe zestawienie co powinien kupić aby zacząć warzyć. Myślał o kupieniu zestawu super start z Browamatora albo z TwójBrowar. Odradziłem mu to i zaproponowałem to: Lita produktów w miniaturkach.

 

+ do tego kapslownica Regina za 104 złote

http://allegro.pl/wloska-kapslownica-stolowa-regina-najtaniej-i6060878231.html

polecam od razu zainwestować w porządną kapslownicę. Kupiłem ją i sprawdza się świetnie.

 

- Wężyk silikonowy jest zaznaczony jako 2 sztuki, bo 1 sztuka to 0,5m, 2 sztuki to 1 metr itd. 

 

- Wiadra są przeźroczyste w odróżnieniu od tych z zestawu startowego. Są one droższe  ale dużo wygodniejsze bo zawsze możesz zajrzeć do środka bez potrzeby otwierania.

 

- Są tu łącznie 3 wiadra. Ja robię tak, że wiadro z kranikiem stoi ciągle puste a piwa fermentują w pozostałych wiadrach bez kranika. Chodzi o to, że wiadro z kranikiem jest niezbędne podczas warzenia piwa (do filtracji) i do butelkowania gotowego piwa.

 

- filtrator z oplotu można zrobić samemu i będzie to wtedy koszt ok. 15zł.

 

- do zestawów surowców nie są dodawane drożdże, dlatego są tu na liście.

 

-plus ewentualnie chłodnica zanurzeniowa. Można też chłodzić innymi sposobami np. w wannie.

 

-plus garnek ok. 30 litrowy np. emaliowany. Koszt ok 120-140zł

 

Uwarzyłem 16 warek gdybym na dzień dzisiejszy miał sobie skompletować zestaw to tak by to wyglądało.

post-15266-0-15439700-1467459114_thumb.jpg

post-15266-0-21844400-1467459123_thumb.jpg

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemii nie kupujcie w sklepach piwnych, bo zdzierają strasznie - na allegro za 7 zł dostaje się kilogram, a nie 100 gram.

A tego akurat trochę schodzi. Przy okazji od razu warto kupić NaOH, który jakoś zawsze jest pomijany w zestawach na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja fermentuję w wiadrach bez kranika. Po cichej zlewam piwo znad osadu do wiadra z kranikiem, do którego wczesniej wlewam wodę z cukrem do refermentacji. Wiadro z kranikiem służy mi do butelkowania i wysładzania podczas warzenia. 

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja fermentuje też tylko w wiadrach bez kranika ale za to z pierwszego zestawu do warzenia jedno wiadro z kranikiem służy zawsze tylko jako wiadro do wysładzania a drugie tylko do rozlewu.

 

Kranik do wysładzania nie musi być za każdym razem ekstremalnie dezynfekowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tylko jedno wiadro z kranikiem?

Przecież jak masz piwo zostawione na burzliwą a potem chcesz przelać na cichą fermentacje to lepiej żeby oba miały kraniki bo potem z cichej od razu butelkujesz...

 

Fermentowanie w wiadrze z kranem to proszenie się o infekcje.

 

Co do zestawu to główne pytanie - czy chcesz warzyć z ekstraktów/brewkitów czy też ze słodów? Opcja ze słodami jest najtańsza w produkcji, ale trzeba liczyć z 5h więcej roboty niż przy puszkach, które własciwie to tylko zalewasz wodą (brewkit) lub chmielisz (ekstrakty).  Dodatkowo do słodów potrzebujesz garnka powyżej 30l (dla sensownej warki) oraz chłodnicy zanurzeniowej... oraz czasami taboretu gazowego (mam indukcje - ciężki gar by ją pewnie dobił).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za swój filtrator dałem 25 zł, więc dla mnie te 10 zł to śmieszna oszczędność tym bardziej że trzeba przy tym dłubać.

 

Co do fermentorow to ja używam tylko z kranikami, coś za coś, więcej pracy przy myciu i dezynfekcji (rozkrecanie kranika) ale za to dużo mniej pracy przy przelewaniu, nie trzeba się bawić w wezyki, tylko przelewa się kranikiem a osad zostaje na dnie. Co do infekcji to przy standardowym myciu i dezynfekcji nie widzę tutaj żadnego zagrożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wypowiedzieć się na przykładzie własnych zakupów w alepiwo.pl . Punktem wyjścia był oferowany tam zestaw sprzętowy optimum. Okazało się że cena zestawu to suma poszczególnych składników, czyli warto go modyfikować. Poza tym kontakt ze sklepem (i dogadywanie modyfikacji) to sama przyjemność.

 

Sugerowałbym (nawet niezależnie od sklepu gdzie będą dokonywane zakupy):

- koniecznie brać przezroczyste wiadra (zaglądanie do środka nie wymaga otwierania, więc można to robić często. Walor edukacyjny nie do przecenienia na początku przygody z warzeniem). 

- biowinową rurkę do rozlewu z zestawu zamienić na tę: http://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/rozlew/wezyk-do-przelewania-z-rurka-29cm.html. W przeciwieństwie do biowinowej, wężyk ma właściwą średnicę żeby nałożyć ją na kranik, rurka jest z reduktorem osadów który można zdjąć w razie potrzeby. Także rurka z zaworkiem grawitacyjnym może być podłączona bez problemu. 

- kapslownica młotkowa to zło, brać Eternę, lub najlepiej stołową - najtańsza stołowa z allegro, to jakieś 80 zł z przesyłką. 

- kupić filtrator z oplotu, ten z alepiwo był bardzo fajnie zrobiony i niedrogi (20zł). 

- warto dokupić termometry ciekłokrystaliczne na wiadra - okazały się dość przydatne, pomagają oszacować temp. fermentacji. 

- jeśli jest się niezdarą jak ja, kupić 2 sztuki areometrów i od razu schować na dno szuflady rurki szklane z zestawu. Zamiast tego warto dokupić cylinder plastikowy. 

- miarki do cukru wywalić, nieprzydatne. 

- pirosiarczyn sodu zastąpić nadwęglanem sodu, który nie śmierdzi (w przyszłości i tak warto kupować na allegro na kilogramy, dużo taniej). 

- dokupić jeszcze desprej (bardzo wygodny do szybkiej, "punktowej" dezynfekcji)

- dołożyć wskaźnik skrobi 

- reduktor osadu jest dyskusyjny, ja dołożyłem, ale nie bardzo widzę korzyści z zakupu (przynajmniej niska cena, więc nie żal ;) )

- dokupić klips do rurek, ułatwia rozlewanie do butelek czy przelewanie między wiadrami, jeśli nie ma się pomocnika.

 

Dodatkowe obserwacje po 2 warkach z zacieraniem ze słodów (nawiasem mówiąc, nie ma czego się bać ;) ):

- nie mam chłodnicy zanurzeniowej ani wanny, chłodzę w kastrze budowlanej - wydłuża to trochę proces (o 1h), ale jest skuteczne przy częstej wymianie wody i skorzystaniu z zamrożonych butelek w końcowej fazie. 

- Garnek 30l ląduje na płycie elektrycznej, póki co nie pękła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Butelkowanie bez kranu to dramat.

nie twierdzę, że dobry i wygodny sposób, ale nazywanie tego dramatem wynika chyba z braku wprawy/doświadczenia czy czego tam jeszcze.

Może więc nie demonizuj bo ludzie to czytają i uwierzą w takie rzeczy, a niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie sprawa ma się z fermentorami z kranikiem. Niepotrzebnie zostało to przedstawione jako "dramat". Nie rozumiem skąd taka obawa o infekcje ja używam tych fermentorów do wszystkiego i nie ma żadnych problemów.

Wystarczy każdy fermentor zdezynfekować (co i tak się robi zawsze) i można w nim śmiało fermentować.

Oszczędza to czas i zabawę z wężykami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można fermentować w wiadrze z kranikiem, ale po pierwsze trzeba o wiele bardziej dbać o higienę, ryzyko zakażenia jest większe (szczególnie jeśli ktoś wpadnie na pomysł pobierania próbek przez kran).

Dużo osób fermentowało w wiadrze z kranikiem, aż do pierwszego wycieku z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam nadzieję, że nikt nie będzie miał nic przeciwko jeżeli podłączę się do tego tematu ze swoim zapytaniem.

Z racji, że mój chłopak niedługo obchodzi urodziny to wymarzyłam sobie, że na prezent zakupię mu zestaw piwowarski. Zorientowałam się już, że większość z was dosyć niechętnie podchodzi do gotowych zestawów, ale kompletnie nie czuję się na siłach aby skompletować coś sama. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłam takiego "gotowca" w sklepie "Piwny Kraft".

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Zestaw-Zaawansowany/278

albo taki:

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Zestaw-Podstawowy/277

Czy jakiś życzliwy Pan (albo Pani :)) mógłby spojrzeć i doradzić mi który zestaw jest odpowiedni na początek? Z racji, że jest to prezent mający na celu zachęcenie do rozwinięcia tego hobby, to w moim założeniu powinien być to podstawowy zestaw umożliwiający uwarzenie piwa. Jak mu się spodoba, to będzie sobie go dalej powolutku ulepszał.

Chciałabym też, w miarę możliwości, zmieścić się w okolicach 300 zł (już z produktami i garnkiem).

Pomożecie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam nadzieję, że nikt nie będzie miał nic przeciwko jeżeli podłączę się do tego tematu ze swoim zapytaniem.

Z racji, że mój chłopak niedługo obchodzi urodziny to wymarzyłam sobie, że na prezent zakupię mu zestaw piwowarski. Zorientowałam się już, że większość z was dosyć niechętnie podchodzi do gotowych zestawów, ale kompletnie nie czuję się na siłach aby skompletować coś sama. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłam takiego "gotowca" w sklepie "Piwny Kraft".

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Zestaw-Zaawansowany/278

albo taki:

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Zestaw-Podstawowy/277

Czy jakiś życzliwy Pan (albo Pani :)) mógłby spojrzeć i doradzić mi który zestaw jest odpowiedni na początek? Z racji, że jest to prezent mający na celu zachęcenie do rozwinięcia tego hobby, to w moim założeniu powinien być to podstawowy zestaw umożliwiający uwarzenie piwa. Jak mu się spodoba, to będzie sobie go dalej powolutku ulepszał.

Chciałabym też, w miarę możliwości, zmieścić się w okolicach 300 zł (już z produktami i garnkiem).

Pomożecie? :)

Ten pierwszy zestaw wygląda lepiej, wystarczy dokupić garnek 30l (imho chłodnica nie jest niezbędna przynajmniej na początku, ja nie mam a 4 warki już zrobione i 5 w drodze. Wystarczy wanna z zimną wodą)  i zestaw oczywiście zestaw do warzenia na bazie słodów. Na pierwszy ogień polecałbym jednak uwarzenie piwa z Brewkita (takie puszki z ekstraktem które rozrabia się z wodą, ew. drugą puszką słodu i ew. dodatkowymi chmielami). Będziesz miała dużo większą pewność że piwo wyjdzie jak należy i nie trzeba do tego wielkiego garnka (ja swoje pierwsze, właśnie z Brewkitu zrobiłem w 5L). Jeżeli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, to możesz odpuścić sobie z zaawansowanego zestawu filtrator z oplotu i zacisk (dla mnie ten zacisk jest za luźny na wąż silikonowy a oba kupowałem w Piwnymkrafcie), jak chcesz przyoszczędzić to możesz na razie z zestawu wywalić rurkę do rozlewu, jest wygodna ale nie niezbędna.

Generalnie Pan z Piwnegokraftu na pewno pomoże Ci dobrać odpowiednie elementy do twoich potrzeb :) IMHO równie ważną rzeczą jak sprzęt jest znalezienie miejsca do przeprowadzenia fermentacji. Pomyśl w którym pomieszczeniu twój chłopak będzie mógł postawić fermentor aby dać drożdżom optymalną temperaturę fermentacji a w lato z tym może być problem.  Dla większości piw górnej fermentacji taką w miarę przyzwoitą temperaturą będzie około 18-19 stopni. Życzę powodzenia :) Jak byś miała dalsze wątpliwości to pytaj śmiało.

Edytowane przez SebeQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej, mam nadzieję, że nikt nie będzie miał nic przeciwko jeżeli podłączę się do tego tematu ze swoim zapytaniem.

Z racji, że mój chłopak niedługo obchodzi urodziny to wymarzyłam sobie, że na prezent zakupię mu zestaw piwowarski. Zorientowałam się już, że większość z was dosyć niechętnie podchodzi do gotowych zestawów, ale kompletnie nie czuję się na siłach aby skompletować coś sama. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłam takiego "gotowca" w sklepie "Piwny Kraft".

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Zestaw-Zaawansowany/278

albo taki:

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Zestaw-Podstawowy/277

Czy jakiś życzliwy Pan (albo Pani :)) mógłby spojrzeć i doradzić mi który zestaw jest odpowiedni na początek? Z racji, że jest to prezent mający na celu zachęcenie do rozwinięcia tego hobby, to w moim założeniu powinien być to podstawowy zestaw umożliwiający uwarzenie piwa. Jak mu się spodoba, to będzie sobie go dalej powolutku ulepszał.

Chciałabym też, w miarę możliwości, zmieścić się w okolicach 300 zł (już z produktami i garnkiem).

Pomożecie? :)

Ten pierwszy zestaw wygląda lepiej, wystarczy dokupić garnek 30l (imho chłodnica nie jest niezbędna przynajmniej na początku, ja nie mam a 4 warki już zrobione i 5 w drodze. Wystarczy wanna z zimną wodą)  i zestaw oczywiście zestaw do warzenia na bazie słodów. Na pierwszy ogień polecałbym jednak uwarzenie piwa z Brewkita (takie puszki z ekstraktem które rozrabia się z wodą, ew. drugą puszką słodu i ew. dodatkowymi chmielami). Będziesz miała dużo większą pewność że piwo wyjdzie jak należy i nie trzeba do tego wielkiego garnka (ja swoje pierwsze, właśnie z Brewkitu zrobiłem w 5L). Jeżeli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, to możesz odpuścić sobie z zaawansowanego zestawu filtrator z oplotu i zacisk (dla mnie ten zacisk jest za luźny na wąż silikonowy a oba kupowałem w Piwnymkrafcie), jak chcesz przyoszczędzić to możesz na razie z zestawu wywalić rurkę do rozlewu, jest wygodna ale nie niezbędna.

Generalnie Pan z Piwnegokraftu na pewno pomoże Ci dobrać odpowiednie elementy do twoich potrzeb :) IMHO równie ważną rzeczą jak sprzęt jest znalezienie miejsca do przeprowadzenia fermentacji. Pomyśl w którym pomieszczeniu twój chłopak będzie mógł postawić fermentor aby dać drożdżom optymalną temperaturę fermentacji a w lato z tym może być problem.  Dla większości piw górnej fermentacji taką w miarę przyzwoitą temperaturą będzie około 18-19 stopni. Życzę powodzenia :) Jak byś miała dalsze wątpliwości to pytaj śmiało.

 

Bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź :) Do Piwnego Kraftu też się zamierzam osobiście udać, ale to niestety drugi koniec Warszawy i to jeszcze po przekątnej..., więc chciałam wcześniej zbadać temat, żeby nie pojechać na darmo :). Co do tego Brekwitu, to czy są jakieś typy które są "łatwiejsze" od innych? Czy w tym przypadku rodzaj piwa nie ma znaczenia?

Zmartwiłeś mnie trochę tą temperaturą, bo obawiam się, że u mnie w mieszkaniu jest ona teraz nieosiągalna w żadnym pomieszczeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.