Skocz do zawartości

zadanie drożdży 8h po natlenieniu brzeczki


astamoth

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, ale co szkodzi? Przykrywasz szczelnie wiadro i zwawo kolyszesz przez kilka min, ja to robie na twardej poduszce.

 

Oczywiscie lepiej zaszczepic od razu, bo brzeczka bez zadanych drozdzy to dobre miejsce dla kolonizacji przez inne mikroby.

 

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji nie posiadania przez mnie żadnej chłodnicy ani wanny do chłodzenia muszę czekać aż sama ostygnie. Warzę wieczorami i odstawiam napowietrzoną brzeczkę w chłodne miejsce na noc, a rano zadaję drożdże. Wszystko mi ładnie startuje i fermentuje. Także z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że nie będzie większych problemów z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale co szkodzi? Przykrywasz szczelnie wiadro i zwawo kolyszesz przez kilka min, ja to robie na twardej poduszce.

 

Oczywiscie lepiej zaszczepic od razu, bo brzeczka bez zadanych drozdzy to dobre miejsce dla kolonizacji przez inne mikroby.

 

Nie chodzi mi o to w jaki sposób napowietrzyć brzeczkę.

 

Schłodziłem i napowietrzyłem brzeczkę i przelałem ją do fermentora. Z innych przyczyn nie mogłem zadać drożdży od razu. Mogłem zrobić to dopiero po 8h i teraz się zastanawiam czy w takiej sytuacji brzeczkę powinno się napowietrzyć od nowa czy poprzednie napowietrzenie będzie po tych 8h nadal wystarczające i można zadawać drożdże. Kolega jkx6 piszę, że będzie OK bez ponownego napowietrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jkx6 napowietrzasz gorącą brzeczkę? Mało tlenu się rozpuszcza w takiej temperaturze. Wystartować to wystartuje nawet bez napowietrzania. Tylko czy drożdże namnożą się do odpowiedniej ilości żeby przeprowadzić zdrową fermentację? Na Twoim miejscu napowietrzałbym rano chwilę przed zadaniem drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że brzeczke powinno się natleniać tylko wtedy kiedy jest schłodzona do tych 20C czy mniej, (napowietrzanie gorącej brzeczki prowadzi do przyciemnienia jej barwy oraz do utlenienia co w produkcie końcowym wpłynie na jakość). I logicznie rzecz ujmując lepiej jest natlenić przed zadaniem drożdzy bezpośrednio niż 8h wcześniej i dopiero zadawać drożdże. Sama brzeczka jest świetnym środowiskiem do rozwoju infekcji itp. więc po co jeszcze ułatwiać temu sprawe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jkx6 napowietrzasz gorącą brzeczkę? Mało tlenu się rozpuszcza w takiej temperaturze. Wystartować to wystartuje nawet bez napowietrzania. Tylko czy drożdże namnożą się do odpowiedniej ilości żeby przeprowadzić zdrową fermentację? Na Twoim miejscu napowietrzałbym rano chwilę przed zadaniem drożdży.

 

Nie chcę majstrować przy zimnej brzeczce żeby nie dorobić się kwasiżuru. Do następnego warzenia powinienem już sklecić sobie chłodnice przeciwbieżną i problem z głowy. Dziękuję za informację odnośnie rozpuszczania tlenu. Wcześniej nie zastanawiałem się nad zależnością rozpuszczalności tlenu od temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zadałem proste pytanie: czy po 8h trzeba drugi raz napowietrzyć brzeczkę. Możliwe odpowiedzi: TAK (trzeba jeszcze raz) lub NIE (poprzednie napowietrzanie wystarczy).

 

Nie pytałem o temperaturę, kiedy się powinno zadawać drożdże i co będzie kolonizowało brzeczkę niczyją ;)

Ja zadaje drożdże bezpośrednio po napowietrzeniu ale tym razem się nie udało i powstało powyższe pytanie co się powinno zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie, zadałem proste pytanie: czy po 8h trzeba drugi raz napowietrzyć brzeczkę. Możliwe odpowiedzi: TAK (trzeba jeszcze raz) lub NIE (poprzednie napowietrzanie wystarczy). Nie pytałem o

to trza było wkleić ankietę :D a nie zadawać pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to nie wiem czy dobrze robie, ale trzacham też fermentorem po dodaniu gęstwy. Parę razy cały proces napowietrzanie też robiłem po dodaniu drożdży bo wcześniej zapomniałem. Nie stwierdziłem jakiś ujemnych skutków moich działań.

 

PS jeśli masz wątpliwości to napowietrz ją jeszcze raz. Nie zaszkodzi a co najwyżej pomoże.

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma odpowiedzi tak/nie bo jak rozumiem nikt tu nie zmierzył ppm tlenu w piwie tuż po napowietrzeniu. Na pewno nie jest konieczne ponowne napowietrzanie, ale powtarzam - co szkodzi skoro kołysanie jest tak nieinwazyjne. Na chłopski rozum świeżo napowietrzona brzeczka może być lekko "przesycona" tym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma odpowiedzi tak/nie bo jak rozumiem nikt tu nie zmierzył ppm tlenu w piwie tuż po napowietrzeniu. Na pewno nie jest konieczne ponowne napowietrzanie, ale powtarzam - co szkodzi skoro kołysanie jest tak nieinwazyjne. Na chłopski rozum świeżo napowietrzona brzeczka może być lekko "przesycona" tym powietrzem.

 

Kołysaniem na piłce nie przekroczysz 4 pmm więc nie przesycisz brzeczki tlenem. Przesycenie następuje powyżej 12 pmm z tego co kojarzę, co jest osiągalne jedynie napowietrzeniem z butli kamieniem. 

 

Powiem tak brzeczkę napowietrzamy zawsze przed wlaniem drożdży albo nawet po wlaniu, nie widzę sensu takiej przerwy - no chyba że coś się stało z drożdżami i musimy dokupić nowe. Napowietrzenie piwa i zostawienie tak na 8h to też proszenie się o infekcje ;) Dostarczyliśmy tlen innym organizmom, zamiast drożdżom, które mają opanować środowisko jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sam sobie odpowiem na to pytanie bogatszy o własne doświadczenia.

 

Jak drożdży jest "górką" to prawdopodobnie nic się nie stanie. Jak drożdży mamy na styk (wysokie blg brzeczki) to trzeba natlenić ponownie albo sypnąć więcej drożdży.

W moim piwie w którym wydarzyła się owa przerwa, pojawiły się anyżowe nuty (prawdopodobnie heksanian etylu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.