Skocz do zawartości

Jakie drożdże do Weizena?


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę sie z zamiarem uważenia pszenicznego piwa. Do zestawu surowców muszę wybrać jeszcze drożdże. Skłaniam się ku suchym, do wyboru mam:

Mangrove Jack's M20
Fermentis WB-06
Mauribrew Weiss
Danstar Munich
Brewerm Blanche
Które z nim będą najlepsze?
Słyszałem, że całkiem dobre są BW11, lecz musiałbym je z innego sklepu zamawiać. Jeżeli warto to rozważę tą opcje :)
 
Zestaw składa sie z:
słód pszeniczny jasny 2.5kg
słód pilzneński 1.6kg
słód Carawhell® 0.2kg
chmiel Spalt Select (DE) 30g
Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pszeniczne fermentowałem na M20 i wyszło całkiem przyzwoite - ciekawy balans bananów i gwoździ przy temp. fermentacji ok 21°C, niestety płytko mi odfermentowały (z 12 na 4 blg) co mogło być spowodowane zbyt słodkim zatarciem... na drugą warkę wybrałem WB-06 które ponoć odfermentowują wszystko co im się pod nos podstawi i liczę na odfermentowanie do jakiś 2 blg co powinno dać bardziej wytrawne pszeniczne ;-) teraz fermentuję w temp. 19-20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie z sucharów to Mauribrew Weiss ale i tak temperatura będzie miała większe znaczenie czy będzie dobre czy nie 

ilość drożdży, można zrobić underpitching ( czyli mniej niż się zaleca)że by bananów było więcej albo overpitching ( więcej od zalecanej ilości) że by było więcej goździków , a najlepiej dać ile trzeba i zacząć fermentować w niskich temperaturach nawet od 12C można zacząć i podnosić stopniowo do 18-19C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem na etapie drożdży płynnych, to moja trzecia warka. Wolałbym użyć suchych ze względu na wygodę. 

 

 

dla mnie z sucharów to Mauribrew Weiss ale i tak temperatura będzie miała większe znaczenie czy będzie dobre czy nie 

ilość drożdży, można zrobić underpitching ( czyli mniej niż się zaleca)że by bananów było więcej albo overpitching ( więcej od zalecanej ilości) że by było więcej goździków , a najlepiej dać ile trzeba i zacząć fermentować w niskich temperaturach nawet od 12C można zacząć i podnosić stopniowo do 18-19C

Nie mam żadnej lodówki, ale w piwnicy mam stałą temperaturę ok. 16-17 stopni

 

A co myślicie o WB-06. Mam ich jedną paczkę z terminem ważności jeszcze przez 3 miesiące.

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie z sucharów to Mauribrew Weiss ale i tak temperatura będzie miała większe znaczenie czy będzie dobre czy nie 

ilość drożdży, można zrobić underpitching ( czyli mniej niż się zaleca)że by bananów było więcej albo overpitching ( więcej od zalecanej ilości) że by było więcej goździków , a najlepiej dać ile trzeba i zacząć fermentować w niskich temperaturach nawet od 12C można zacząć i podnosić stopniowo do 18-19C

Polecam ten sposób - właśnie tak zrobiłem swoją ostatnią warkę na Mauribrew Weiss (dla mnie bezsprzecznie najlepsze sucharki do pszenicy). Zadawałem 1 uwodnioną paczkę drożdży na 22 litry 12,9 Blg w 14C, po czym fermentor trafił do pomieszczenia 20C. Następnie fermentacja w 21-22C. W smaku bardzo wyraźne banany, do tego przyjemnie zbalansowane z goździkami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten szczep odfermentowuje raczej nisko, więc trzeba wszystko zatrzeć na wytrawnie. Gdyby mi zostawiły nieco mniej cukrów na koniec, to byłaby petarda, a tak jest tylko bardzo zacna pszenica :)

 

Z płynnych to jednak dla mnie najfajniejsze efekty dają Weihenstephany (WY 3068). I tam zadawanie w niskich temperaturach też daje fajne efekty :)

WB-06 dla mnie (i chyba nie tylko) dają zbyt wytrawne i często dosyć płaskie piwka.

 

PS. Do takiego startu nie potrzebujesz lodówki - po prostu chłodzisz brzeczkę do 12-14C, zadajesz drożdże i wystawiasz do pomieszczenia z temperaturą docelową.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z płynnych to jednak dla mnie najfajniejsze efekty dają Weihenstephany (WY 3068). I tam zadawanie w niskich temperaturach też daje fajne efekty :)

 

Konieczne jest namnażanie tych drożdży, czy można je wlać bezpośrednio do brzeczki, ew. najpierw rozrobić w wodzie?

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak konieczne. Przy wszystkich płynnych wymagany jest starter.

Raczej wskazane, a nie konieczne. W zapiskach można poczytać o zadawaniu fiolki bezpośrednio do brzeczki i piwa wychodziły.

Co innego dobra praktyka, a co innego niezbędna procedura, to trzeba rozgraniczyc, bo później się okazuje, że żeby użyć drożdży płynnych trzeba mieć tonę sprzetu do starterow itd. a to niekoniecznie prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest równica w słodach pomiędzy Weyermann a Bestmalz ? Sklep we Wrocku posiada głównie ten drugi i Strzegom, Weyermann'a musiałbym zamawiać internetowo i płacić za przesyłkę. 

 

Czy można mieszać słody z różnych słodowni? 

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest równica w słodach pomiędzy Weyermann a Bestmalz ?

 

 

 

 

Nie dostrzeżesz różnicy. 

 

 

Czy można mieszać słody z różnych słodowni? 

 

 

Tak.

Edytowane przez mc007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jestem na etapie drożdży płynnych, to moja trzecia warka. Wolałbym użyć suchych ze względu na wygodę. 

 

 

dla mnie z sucharów to Mauribrew Weiss ale i tak temperatura będzie miała większe znaczenie czy będzie dobre czy nie 

ilość drożdży, można zrobić underpitching ( czyli mniej niż się zaleca)że by bananów było więcej albo overpitching ( więcej od zalecanej ilości) że by było więcej goździków , a najlepiej dać ile trzeba i zacząć fermentować w niskich temperaturach nawet od 12C można zacząć i podnosić stopniowo do 18-19C

Nie mam żadnej lodówki, ale w piwnicy mam stałą temperaturę ok. 16-17 stopni

 

A co myślicie o WB-06. Mam ich jedną paczkę z terminem ważności jeszcze przez 3 miesiące.

 

 

Weizen tylko na płynnych,  ja leję FM41 prosto z fiolki bez startera wychodzi zawsze. 

Polecam też zadawać te drożdże w okolicach 10-12 stopni, piwo ma wtedy mega banany. W wyższej temperaturze może pojawiać się guma balonowa.

Edytowane przez kosaczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

prosto z fiolki bez startera wychodzi zawsze.
 

na "babuni"też by wyszło

 

 

piwo ma wtedy mega banany.

trzeba pamiętać że dobry pszeniczniak ma mieć balans między goździkiem a bananem, anie wywalony w kosmos w jedną stronę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

prosto z fiolki bez startera wychodzi zawsze.
 

na "babuni"też by wyszło

 

 

piwo ma wtedy mega banany.

trzeba pamiętać że dobry pszeniczniak ma mieć balans między goździkiem a bananem, anie wywalony w kosmos w jedną stronę 

 

To zależy kto co lubi, ja osobiście bardzo lubię banana i wcale bym się nie obraził gdyby wyszedł mi mega bananowy weizen. Do tej pory dwukrotnie wyszedł mi przepisowy czyli zbalansowany, następnym razem będzie lepiej :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem niedawno weizena na FM40 (Pszeniczny łan). Drożdże kręcone na mieszadle ok 36h. Wyszedł bardzo dobry, balans goździki/banan nieco mocniej w stronę banana. Fermentowane w okolicach 17-18 stopni.

Uwaga na mega burzliwą fermentację, gdybym włożył rurkę zamiast wężyka (blow-off) to eksplozja pewna, fermentor nadął się niczym balonik, piana uciekała niczym uchodźcy do Niemiec ;)

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

prosto z fiolki bez startera wychodzi zawsze.
 

na "babuni"też by wyszło

 

 

piwo ma wtedy mega banany.

trzeba pamiętać że dobry pszeniczniak ma mieć balans między goździkiem a bananem, anie wywalony w kosmos w jedną stronę 

 

Polecam lekturę instrukcji używania drożdży FM, co prawda zalecają starter ale nie jest on konieczny zwłaszcza do lżejszych piw takich jak Weizen. Co do tego mitycznego balansu to piłem sporo Weizenów i te "sucharowe" nijak się mają do takiego Weihenstephanera, który jest dla mnie wzorem balansu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale postaw w 25C piwo na 3068 i zobaczymy jaki to będzie wzór balansu 

dobrze że napisałeś że dla ciebie jest wzorem

to że to są jedne z najlepszych drożdży to nie podlega dyskusji, ale nie ma też co demonizować sucharów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale postaw w 25C piwo na 3068 i zobaczymy jaki to będzie wzór balansu 

dobrze że napisałeś że dla ciebie jest wzorem

to że to są jedne z najlepszych drożdży to nie podlega dyskusji, ale nie ma też co demonizować sucharów 

Źle mnie zrozumiałeś nie chodzi mi o drożdże Wyeast 3086 tylko piwo Weihenstephaner. 

http://www.ratebeer.com/beer/weihenstephaner-hefe-weissbier/1156/

 

Sucharów nie demonizuje ale dla mnie Weizen na sucharach to taki trochę produkt zastępczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebię polecę FM41, także zadawałem bez startera, w temp 15°C, fermentacja ok 19-20°C. Wyszedł fajny balans (choć może bardziej bananowe) i lekko kwaskowe, choc to zapewne od słodu zakwaszającego :P odfermentowanie z 11.5 do 4, dla mnie takie jest odpowiednie.

Wcześniej próbowałem Wb-06, odfermentowały głębiej i dawały piwo prawie klarowne. Dodatkowo obecna była siarka (opinia z metryczki WKPD - akurat z tym się nie zgadzam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.