Jump to content

Czym domyć balon szklany od środka ?


 Share

Recommended Posts

Witam , wyciągnąłem stary balon szklany w którym wcześniej robiono wina i próbuje go domyć ale zaschnięty brud nie chce zejść czy macie jakis sposób na taki brud ? Próbowałem nawet szczotka ale tez nie chce zejść , narazie balon zalałem woda i czekam może odklei się sam . Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja też miałem podobny problem, użyłem wody, piasku i szmaty. Sama woda i piasek to za mało bez tej szmaty nie szło za dobrze. Wszystko do środka i pozostaje machać aż się nie wyczyści :) Gąsior jak nówka sztuka.

Link to comment
Share on other sites

NaOH do szkła nie polecam, straciłem tak dwa szklane balony. Kilka razy już zapomniałem go wylać i zostawiłem na kilka dni - rozsadza on szkło i w łatwy sposób możemy się pozbyć balonu. Powoduje mikropęknięcia i jak to nie szkło laboratoryjne po prostu robi pęknięcia. Albo kupić OXI albo droższy ale i skuteczniejszy PBW. Widziałem też gdzieś przepis na domowy PBW, ale to musicie już sami poszukać ;) 

Link to comment
Share on other sites

Sypałeś do balonu granulat czy wlewałeś gotowy roztwór?

 

Zawsze gotowy roztwór, zdaje sobie sprawę, że granulat zalany wodą wytwarza ciepło i może uszkadzać szkło ;) Tutaj był używany już kilkukrotnie roztwór NaOH u mnie jak rozrabiam go przechodzi przez kilka wiader zanim leci do przeczyszczania rur kanalizacyjnych. Po około 4-5 dniach na dnie jednego balonu zauważyłem pęknięcie i brak roztworu który wyciekł - zalewając mi stół gospodarczy i zmywając z niego impregnat :D Za drugim razem usłyszałem taki typowy strzał pękającego szkła albo lodu gdy zszedłem na dół i podniosłem balon zostało dno w brodziku. Nigdy więcej NaOH do szkła! O tyle o ile do wiader okej do szkła na bardzo krótki kontakt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.