Jump to content

Irish Stout problem z fermentacja


Lajla
 Share

Recommended Posts

Witam, niedawno postanowiłam uważyć swoje pierwsze piwko i mam pewien problem. Podobne tematy były wałkowane już kilka razy ale nigdzie nie widziałam żeby ktoś miał dodatkowo problem z temperaturą więc wole się upewnić co do mojego konkretnego przypadku. Ale od początku

 

Użyłam ekstraktu piwa irish stout oraz ekstraktu słodowego niechmielonego, wszystko zgodnie z instrukcjami, wyszło 23 litry brzeczki o blg 13,5, gdy miała około 25 stopni dodałam wcześniej uwodnione drożdze, zaczeło pracować po kilku godzinach. Niestety trafiłam na całkiem spory upał i drugiego dnia po powrocie z pracy zastałam w domu 25 stopni a brzeczka osiągneła temperature 28-29 stopni. Schłodziłam ją wstawiając fermentor do miski z zimną wodą i temperatura zeszła do 25-26 stopni. Nastepnego dnia bulgotanie wyraźnie zwolniło, piana zaczeła niknąć pobrałam próbke i wyszło 5 blg. Przez następne dni bulgotanie było dalej bardzo powolne, raz na 10-15 minut, temperatura brzeczki utrzymuje się w granicach 23-24 stopni, dzisiaj mija 7 dzień blg nie spada i utrzymuje sie na poziomie 5.

 

Chciała bym się dowiedzieć czy jest jeszcze szansa żeby blg spadło do 1 jak jest podane w instrukcji, czy może można je już butelkować za kilka dni nie przejmując się tym?

Link to comment
Share on other sites

Przy takiej temperaturze jest już posprzątane. Ale na wszelki wypadek odczekaj jeszcze parę dni i butelki. Choć raczej cudów się po tym piwie nie spodziewaj. Skrzynia styropianowa i mrożone butelki z wodą. To rozwiąże Twój problem

Link to comment
Share on other sites

 

 

Chciała bym się dowiedzieć czy jest jeszcze szansa żeby blg spadło do 1 jak jest podane w instrukcji,

Instrukcja jest tylko podpowiedzią, nie wyrocznią. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie warunki ma poszczególny piwowar. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.