Skocz do zawartości

napęd śrutownika


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Witam,

Przeczytałem ten temat oraz kilka innych i wcale mądrzejszy nie jestem.

Posiadam śrutownik firmy Gabej i chciałbym napędzać go elektrycznie. Z wielu rozwiązań wymienionych na forum najbardziej pasował by mi silniczek od wycieraczek, jednak część osób pisało że jest za słaby. W takim razie czy silnik od wycieraczek 24V podoła? Czy może lepiej zainwestować w mieszadło do zapraw, ale tutaj boję się zbyt wielu obrotów. Wyczytałem też, że optymalną siłą napędzającą taki śrutownik jest 10Nm, a silniki z motoreduktorem w rozsądnych cenach mają o wiele mniejszą moc.

Czy ktoś mógłby się podzielić swoim rozwiązaniem czyli konkretnymi danymi silnika, które daje radę napędzać śrutownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Właśnie ukończyłem budowę mojego zmechanizowanego śrutownika i jestem po pierwszym śrutowaniu. Wrażenia pozytywne jestem zadowolony z efektu. Śrutowanie przebiegło bezproblemowo. Części wykorzystałem ze starej pralki. Silnik, ułożyskowanie i koło zamachowe.

 

344zgoo.jpg

 

vo7u46.jpg

 

25a0q5h.jpg

 

2wgdno7.jpg

 

2lvdysn.jpg

 

2ezp9ph.jpg

 

 

Trafiając na ten wątek, teraz mogę śmiało powiedzieć, że śrutownik po prawie 3,5 roku użytkowania spisuje się bez zastrzeżeń. Śrutuje bez problemu, bez żadnych poprawek. I myślę że jeszcze parę kg pociągnie bez problemu ;)

23vcg2a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompaktowy napęd gniotownika to motoreduktor. Polecam PRO-MOTOR. Należy dobrać silnik 230V lub 380V i przekładnię PMRV tak, aby na wyjściu mieć ok. 200-250 obr./min. Przykładowo silnik 0,37kW lub 0,55kW , obroty 1500 oraz przekładnia z i=7,5 lub i=5. Koszt wyjdzie ok. 350-400 zł, ale napęd nowy i na lata. Ja osobiście mam 0,55kW i ok. 180 obr./min. Silnik jak i przekładnia w obudowie aluminiowej. Nie polecam motoreduktorów z allegro i olx, które są przeważnie w obudowach stalowych i przez to cholernie ciężkie i gabarytowo duże. Nawet ponad 20 kg.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-83-0-96376200-1421579818_thumb.jpgTo prawda, że koszty rosną, ale to hobby więc musi kosztować.

Można taniej. Moja maszynka do mięsa miała przejść na zasłużoną emeryturę po małym wypadku - wypadła mi z ręki i trochę się porozbijała. Po małej reanimacji została zatrudniona na 1/2 etatu w browarze. Obroty ok 130/min liczone na oko. Ostatnio przeżyła śrutowanie 77 kg słodu tylko z dwoma małymi przerwami.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenosi większy moment, ale niestety trochę jest osłabione przez doszlifowanie. Najlepiej byłoby zrobić większy kwadrat w nasadce, ale w domowych warunkach to raczej nierealne. Ja mam zawsze 2 sprzęgiełka w zapasie. Już przy kombinacjach z namaczaniem słodu poszły 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat, lub dłużej używam maszynki zelmer do napędu dość dużego śrutownika. Napęd przekazywany jest za pomocą sprzęgła, odkręconego od ślimaka maszynki , przykręconego do profilu kwadratowego.

post-4201-0-72429800-1421581629_thumb.jpg

post-4201-0-38898000-1421581655_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Z tego co wyszperałem w necie maszynki do mięsa mają na wyjściu 200-250 obr/min, nie będzie to za dużo do napędu Porketa?

 

Edycja: Podobno Zelmery mają koło 170 obr/min, to już bliżej tego co bym chciał (100-150 obr/min).

Edytowane przez prusak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie będzie to za dużo do napędu Porketa?

nie wiem ile obrotów ma mój napęd (złącze jak u Zelmera, ale to chyba Optima/chińczyk), ale spisuje się dobrze i osobiście uważam, że mógłby jeszcze szybciej kręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.