Skocz do zawartości

napęd śrutownika


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, pytałem w sprawie napędu do śrutownika. Wczoraj nawet zakupiłem wiertarkę, którą miałem już katować, ale naprawdę słaby ten sprzęt.

Jednak napęd będzie na silniku starej pralki 180W, który to jest do pracy ciągłej.

Za tydzień na pewno będzie w gotowości, obecnie trza to poskładać i części dokupić.

 

 

wątek wydzielony z zapisków Pierona http://www.piwo.org/topic/931-rudzki-browar-domowy-pieron-2007/page__st__320__p__32142#entry32142

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Pieron mam tylko jedno pytanie - czym będzie przekazywany napęd - pasek klinowy, łańcuch, przekładnia ślimakowa?

Możesz zdradzić? Ostatnio doszedłem do wniosku że pasek klinowy nie ma sensu bo bedzie się ślizgał niestety, ale to tylko moja niczym nie podparta teoria.

 

Mam chyba 3 silniki z pralki i muszę je jakoś zagospodarować :ble:

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ostatnio jak mieliłem słód liczyłem obroty. Prawa ręką 74 obtoty, lewą 70. Myślę że 100 obrotów nie zaszkodzi śrutownikowi, więcej obrotów bym się bał na niego puścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Uważam, że zbyt duże obroty mogą niszczyć tarcze śrutownika.

oczywiście że tak - ale je można dokoupić.

Jasne, że można tylko wg mnie jeszcze jest inny aspekt dużej szybkości. Niszczy się łuska, która jest rozbijana i bardziej zmielona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze to pikuś. Większym problemem jest wyrabiająca się tuleja podpierająca ślimak. W naszym Porkertcie po 40 warkach luz poprzeczny jest tak duży, że jestem w stanie napędzając śrutownik wiertarką ustawić czop ślimaka tak by nie dotykał tulei.

Przy przekazywaniu napędu przez pasek, łańcuch itp nieuniknione jest obciążenie jednej strony, co przy znacznej prędkości obrotowej spowoduje dość szybkie zużycie śrutownika.

Moim zdaniem najlepszy napęd to taki, który nie obciąża tulei ślimaka np. wiertarka, reduktor ze sprzęgłem ciernym itp. Napęd paskiem klinowym, to moim zdaniem, najgorsze rozwiązanie.

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przekazywaniu napędu przez pasek, łańcuch itp nieuniknione jest obciążenie jednej strony, co przy znacznej prędkości obrotowej spowoduje dość szybkie zużycie śrutownika.

Moim zdaniem najlepszy napęd to taki, który nie obciąża tulei ślimaka np. wiertarka, reduktor ze sprzęgłem ciernym itp. Napęd paskiem klinowym, to moim zdaniem, najgorsze rozwiązanie.

goroncopozdrawiamy

Ja mam zastosowane koło pasowe o średnicy ok 30 cm dokładnie nie pamiętam, ale nic się nie wybiło jak do tej pory i obroty nie są szybkie tak mniej więcej jak mielenie ręczne, a śrutownik przemielił już słód do ponad 70 warek, a na jeden raz mieli ok 20kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszy napęd to taki, który nie obciąża tulei ślimaka np. wiertarka, reduktor ze sprzęgłem ciernym itp. Napęd paskiem klinowym, to moim zdaniem, najgorsze rozwiązanie.

goroncopozdrawiamy

Potwierdzam. Równie złe jest zastosowanie wiertarki na wysokich obrotach, bez dodatkowego mocowania i wyosiowania.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :ble:

Koło ośrednicy 30 cm to może być z pralki automatycznej. Jest tylko kwestia dopasowania do wałka.

Własnie to "dopasowanie" mnie interesuje - pr. trzeba będzie sie udac do znajomego tokarza ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić takie mocowanie jak ma korba. Zakładasz dokręcasz nakrętką i gotowe. Gdybyś coś takiego robił to pamiętaj o mnie. Zawsze łatwiej zrobić dwa przy jednej robocie.

Dokładnie tak jak napisał wena i koło pasowe jest właśnie z automatu.Foty niebawem zamieszczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam spawacza, tokarza, elektryka - wszystko pod ręką.

Dlatego jak tą wiertarkę widzieli to ręce odpadły. Fachowiec nie jedną podobną maszynę robił, a precyzja tego przy czym robi normalnie jest niestety potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić takie mocowanie jak ma korba. Zakładasz dokręcasz nakrętką i gotowe. Gdybyś coś takiego robił to pamiętaj o mnie. Zawsze łatwiej zrobić dwa przy jednej robocie.

Jak będzie pasować, zobaczysz foto i się dorobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Przemo dzięki za forki - masz +. Inna sprawa że ostatnio Coder walczył z urwaną śrubą w porkercie. Wolałbym tego uniknąć - ale jak sam pisałes zmieliłeś już sporo słodu. Co jakiś czas bym profilaktycznie wymienił bym śrube mocującą koło pasowe do osi młynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.