Jump to content

Rozcieńczanie brzeczki a kwaśność piwa


Millan
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

mam zamiar uwarzyć lekkie, kwaśne piwo, taki eksperyment. Zdecydowałem się zrobić sour mash, tj zatrzeć kilka dni przed warzeniem 30% słodu, zainfekować i później ten zakwaszony zacier dodać pod koniec zacierania reszty słodu. Brzeczka ma mieć ekstrakt ~16 plato, po czym zamierzam ją rozcieńczyć do 8. I tu nachodzi pytanie, co z odczuciem kwasu w tym piwie? Spadnie, i założyć z góry 2x więcej słodu do zakwaszenia, czy rozejdzie się proporcjonalnie i wraz z mniejszym ekstraktem odczucie kwasu pozostanie na takim samym poziomie?

Link to comment
Share on other sites

Co ma mieć na celu taki sposób zacierania/kwaszenia?

Taka metoda nada się co najwyżej do lekkiego zakwszenia zacieru, natomiast w piwie czy też samej brzeczce nie będzie tego czuć.

Piwo nie będzie kwaśne, ogólnie jak dla mnie błędna koncepcja i podejście "od złej strony" - zrób tak, jak to się robi normalnie, użyj jednej z wielu standardowych metod kwaszenia bakteriami, albo dodaj kwasu.

Link to comment
Share on other sites

ale jeśli dobrze zrozumiałem koncepcję, to nie zakwasisz 100% zacieru, tylko 30% - które dodasz na koniec zacierania tj. przy temperaturze, która wybije bakterie.

Ogólnie moim zdaniem zakwaszanie zacieru jest nieżyciowe, lepiej zakwasić brzeczkę przednią, a po kwaszeniu zagotować ją, albo chociaż zapasteryzować, chociaż osobiście jestem zwolennikiem metod, które niosą ryzyko zakażenie pozostałego sprzętu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jak zakwasisz 30% zacieru, to po prostu możesz zatrzeć 70% i połączyć wszystko już przy gotowaniu. Nie wiesz o ile zmniejszy się ph zacieru po połączeniu obu części i nie wiadomo jaki to będzie miało wpływ na zacier.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.