Skocz do zawartości

Rozcieńczanie brzeczki a kwaśność piwa


Millan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam zamiar uwarzyć lekkie, kwaśne piwo, taki eksperyment. Zdecydowałem się zrobić sour mash, tj zatrzeć kilka dni przed warzeniem 30% słodu, zainfekować i później ten zakwaszony zacier dodać pod koniec zacierania reszty słodu. Brzeczka ma mieć ekstrakt ~16 plato, po czym zamierzam ją rozcieńczyć do 8. I tu nachodzi pytanie, co z odczuciem kwasu w tym piwie? Spadnie, i założyć z góry 2x więcej słodu do zakwaszenia, czy rozejdzie się proporcjonalnie i wraz z mniejszym ekstraktem odczucie kwasu pozostanie na takim samym poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma mieć na celu taki sposób zacierania/kwaszenia?

Taka metoda nada się co najwyżej do lekkiego zakwszenia zacieru, natomiast w piwie czy też samej brzeczce nie będzie tego czuć.

Piwo nie będzie kwaśne, ogólnie jak dla mnie błędna koncepcja i podejście "od złej strony" - zrób tak, jak to się robi normalnie, użyj jednej z wielu standardowych metod kwaszenia bakteriami, albo dodaj kwasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli dobrze zrozumiałem koncepcję, to nie zakwasisz 100% zacieru, tylko 30% - które dodasz na koniec zacierania tj. przy temperaturze, która wybije bakterie.

Ogólnie moim zdaniem zakwaszanie zacieru jest nieżyciowe, lepiej zakwasić brzeczkę przednią, a po kwaszeniu zagotować ją, albo chociaż zapasteryzować, chociaż osobiście jestem zwolennikiem metod, które niosą ryzyko zakażenie pozostałego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak zakwasisz 30% zacieru, to po prostu możesz zatrzeć 70% i połączyć wszystko już przy gotowaniu. Nie wiesz o ile zmniejszy się ph zacieru po połączeniu obu części i nie wiadomo jaki to będzie miało wpływ na zacier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.