Skocz do zawartości

Infekcja. Co to może być?


jsslash

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam problem z powtarzającym się od 5 warek infekcją. Efekt zarówno smakowy, jak i wizualny pojawia się dopiero w butelkach. Po burzliwej piwo zapowiada się dobrze. Na cichej bywa różnie, a w butelkach słabo. Aromat jest bardzo dziwny, przykrywa wszystko. Te kropki nigdy nie schodzą poniżej szyjki. Spotkaliście się z czymś podobnym?

post-14456-0-22607000-1465366383_thumb.jpg

post-14456-0-52585700-1465366403_thumb.jpg

post-14456-0-84923100-1465366431_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej abyś się pochwalił jak dezynfekujesz to Ci postaramy sie powiedzieć gdzie leży błąd. Osobiście od 3 warki mam hopla na punkcie dezynfekcji. Dezynfekuję często alkoholem + star sanem, przed tym jeszcze gorącą wodą jak mam czas. Butelki zawsze muszą być czyste (bez błon i zabrudzeń) i je też przed użyciem star sanem traktuję. Jeżeli w jakieś jest pleśń albo brud to od razu idzie do kosza (często mi ludzie takie dają). Te twoje po infekcji też bym wywalił - nie wiadomo co tam jest (jeżeli jest) a może tworzyć biofilm i ciężko się będzie tego pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli od 5ciu warek uzywasz tych samych butelek to wniosek moze byc tylko jeden - wymien butelki, do nowych butelek - przyloz sie bardziej do ich dezynfekcji tuż przed rozlewem.  Ja robie roztwor OXI w 1 litrze wody i wlewam go do 3 butelek, energicznie mieszam przez okolo minute i odstawiam na suszarke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentory zalewane 4% NaOH na 24h. Dezynfekcja oxi. Butelki często nowe. Ostatnia warka butelkowana po plukaniu 5% NaOH, 5%H2SO4, wodą, ClO2. Kropki są. Z powietrza da się łapać takie infekcje z taką regularnoscia?

Wężyk do rozlewu? Zaworek grawitacyjny? Kranik? Wszystko w tym kąpiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam wymienić cały plastik co ma styczność z piwem w fazie zimnej i porządna dezynfekcja butelek w NaOH.

 

No i niestety teraz zaczyna się taka pora roku, w której szansa na różne infekcje rośnie.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś wyhodował gigantyczne ameby! ;) Może warzysz przy jakiejś elektrowni jądrowej, albo czerpiesz wodę z okolic takiej fabryki?? - teraz na poważnie - Ja mam taki syfek w ostatnich 2-3 butelkach przy rozlewie. Wpadają zawieszone drożdże z góry. Ale posmaków złych przez to nie wyczuwam, ew. lekki gushing. (Dlatego zawsze takie butelki mocno schładzam przed wypiciem). Jak masz zły smak to niestety infekcja. Jak pisali koledzy wcześniej sprzęt do sterylizacji, możesz nawet użyć domestos :) Rozkręć cały sprzęt i do dzieła. A kapsle też czyścisz? 

 

W ogóle podczas fermentacji (cichej) w piwie też unoszą Ci się blisko tafli piwa takie "ameby"? Jak wyczuwasz kwas mlekowy to znaczy, że piwo jest ?kwaśne?, powoduje to m.in. infekcja bakteriami Lacto, bakterie kw. mlekowego, bakterie octowe czy niektóre szczepy drożdży. Ewentualnie drożdże złej jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro "aromat jest bardzo dziwny" to najlepiej wyślij butelkę komuś kto się na tym zna w celu organoleptycznego ocenienia wady.

Bo póki co to jest takie (dosłownie i w przenośni) wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś bardzo doświadczony powiedział mi kiedyś, że cytrusy w kuchni są bardzo dużym skupiskiem drobnoustrojów i powodowały zakażenia, których pochodzenia wcześniej nie mógł zidentyfikować. Podobno jak ich się pozbył z kuchni, sytuacja się znacznie poprawiła :)

 

Ja dla pewności dzień przed warzeniem wynoszę je do innego pokoju, choć zastanawiam się zawsze ile to ma wspólnego ze spluwaniem przez lewe ramię ;) Wolę jednak dmuchać na zimne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.