Skocz do zawartości

Caramunich I i carapils kiedy dodać ?


Mangood

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

  Nie bardzo potrafię znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

  Wiem, że ciemne karmelowe, czekoladowe słody dodaje się pod koniec zacierania,

  ale te jak w temacie to takie dość pośrednie ( carapils zachowuje resztki aktywności enzymatycznej ).

  

  oba bedą stanowiły po około 4% zasypu. Czy powinienem je dodać pod koniec zacierania czy razem z resztą ( pale Ale, Monachijski) ?

 

 Dzieki z góry za odpowiedź.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  Nie bardzo potrafię znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

  Wiem, że ciemne karmelowe, czekoladowe słody dodaje się pod koniec zacierania,

  ale te jak w temacie to takie dość pośrednie ( carapils zachowuje resztki aktywności enzymatycznej ).

  

  oba bedą stanowiły po około 4% zasypu. Czy powinienem je dodać pod koniec zacierania czy razem z resztą ( pale Ale, Monachijski) ?

 

 Dzieki z góry za odpowiedź.

Od początku zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich słodach z początkiem cara albo crystal chodzi w zasadzie o to żeby wypłukać cukier w nich zawarty.

 

Są one zatarte w ziarnie i nie trzeba ich zacierać. Carapils w teorii nie trzeba zacierać. 

 

http://beersmith.com/grain-list/ Tu masz listę które trzeba a które nie trzeba zacierać.

 

Chociaż w zasadzie ile piwowarów tyle teorii. 

 

Ciemne karmelowe i czekoladowe też daje się od początku, ewentualnie palone daje się na koniec.

 

Ja w kilku miejscach czytałem że można tym sposobem wypłukać taniny.

W którymś podcaście BeerSmitha też był odcinek o dodawaniu słodów cara i crystal podczas zacierania i po zacieraniu np. podczas wysładzania albo cold steep. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.