Skocz do zawartości

Białe IPA


astamoth

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Czy z poniższej receptury mam szansę uzyskać coś zbliżonego do Biała IPA z Artezanu?

Co mogę zrobić, żeby jeszcze bardziej rozjaśnić kolor piwa (z Brewtarget wychodzi 4,8)?

Zastanawiam się też czy nie wrzucić połowy Galaxy z chmielenia na zimno na hop stand?

Czy warto użyć innych drożdży?

 

słody:

4,0kg Pilzneński Castle Malting

2,0kg Pszeniczny Weyermann

0,6kg Płatki Pszenne Błyskawiczne

 

zacieranie:

20l wody, wsypanie słodów przy 67 stopniach

65-63 stopni przez 60 min

71-69 stopni przez 15 min

76 stopni przez 10 min

79 stopni mash-out

ilość brzeczki: 25l

ekstrakt: 14,5 BLG

 

chmielenie:

60' 20g Citra

15' 20g Citra

15' 20g Galaxy

10' 20g Curacao

10' 10g Kolendra Indyjska

0' 50g Citra

0' 40g Galaxy

ilość brzeczki po gotowaniu: 25l

ekstrakt po gotowaniu: 14,5 BLG

goryczka: 48 IBU

 

drożdże

11,5g US-05

 

chmielenie na zimno:

4 dni 120g Galaxy

 

EDIT: zmiana słodu Pilzneńskiego z Wayermann na minimalnie jaśniejszy Castle Malting

EDIT2: zmiana chmielu na goryczkę z Magnum na Citra

Edytowane przez astamoth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jak smakowało Artezanowe White IPA, ale ja bym zrobił bardziej Weizenowy zasyp, proporcja pszenicy+płatków do jęczmienia tak po równo nawet. dodatkowo garść jakiegoś jasnego karmelu, może być carapils to Ci nie przyciemni

Chmielenie wg. mnie OK. Magnum wygląda spoko, choc jest cały wątek na jego temat w którym pojawiają się opinie że goryczka ściągająca, łodygowa.

Zamiast Curacao lepiej dac zest ze swiezych pomaranczy, dodatkowo mozna tez dodać do cichej. Ostatnio robiłem Gose i zest wrzuciłem tylko na cichą - bardzo ładny zapach, choć 3 tyg po butelkowaniu czuć że jest trochę mniej intensywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej 2 Grand Championy były na magnum, nie przesadzajcie z tym chmielem ;)

Magnum ze zbioru 2015 z alepiwo daje bardzo przyjemną goryczkę, więc to nie jest aż taki zbrodniarz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem słód pilzneński z Weyermanna na Castle Malting. Podobno jest minimalnie jaśniejszy.

Goryczkę celowo obniżyłem do dolnego zakresu ze względu na potencjalnych odbiorców piwa.

Zasyp 60/40 chcę w tej warce zostawić. Zobaczę jak wyjdzie i ewentualnie w kolejnej warce dokonam korekty.

 

Co do chmielu na goryczkę to nie upieram się przy Magnum. Wybrałem go bo jest w piwie Artezana. Mogę zamiast niego dać Centennial, Citra, Galaxy lub Sorach Ace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.