Skocz do zawartości

ArdBir - instrukcja na podstawie mojej płytki (v.1.3 - 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Gwynbleidd napisał:

dziwne, może kontrast był na maxa ustawiony? Skoro same kwadraciki? Innych pomysłów nie mam :(

Pierwsze co zrobiłem to regulowałem jasność wyświetlacza tylko wymiana arduino nano pomogła.Dobrze że miałem sapasowe :)

Edytowane przez Piotr Rosiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nigdy nie mialem stycznosci z ta plytka ale moze jak to zazwyczaj bywa przy tej konstrukcji za pierwszym razem, moze kontrast wyswietlacza? :P

Ew moze zle ustawione piny do wyswietlacza w programie

 

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam wentylator bo silnik od mieszadła osiąga taką temperaturę, że nie można go dotknąć, nie wiem dlaczego. Po dodaniu tego wentylatorka jest ok
To już trzecia wartka w tej konfiguracja a pierwsza ze zmontowanym urządzeniem w obudowie. Pierwsze dwie to był taki pająk na sklejce
Ciekawa sprawa z tym wentylatorem, u mnie też silnik się grzeje, masę mam wprowadzoną oddzielnym kabelkiem, prąd pobierany w granicach 3,5A. Do tej pory myślałem że silnik mocno się rozgrzewa bo jest metalowy i odbiera ciepło od kadzi w końcu to ok. 70st.C a silnik jest połączony metalowymi śrubami. Moje myślenie jest prawidłowe czy jednak silnik nie powinien odbierać tyle ciepła od kadzi żeby się tak mocno rozgrzewał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gwynbleidd napisał:

nigdy nie mialem stycznosci z ta plytka ale moze jak to zazwyczaj bywa przy tej konstrukcji za pierwszym razem, moze kontrast wyswietlacza? :P

Ew moze zle ustawione piny do wyswietlacza w programie

 

Piny skonfigurowałem, kontrast ustawiałem w dwie strony i nic, chyba że źle przylutowałem potencjometr. Jeśli np. by nie było potencjometru na płytce to czy cokolwiek się wyświetli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinno, a sprobuj wgrac jakis przykladowy program z LCD i zobacz czy wyswietla cos wtedy zobaczysz czy to wina softu czy nie. Moze byc tak ze np nie dziala na tej wersji IDE, ja tak mialem i np musialem po 3 razy wgrywac aby zaskoczylo nie wiem czemu.

 

EDIT: a nie przepraszam chyba moze nic nie wyswietlic jak nie bedzie potencjometru, chyba ze dasz jakis rezystor albo na krotko, bo jak po prostu nie podlaczysz to chyba nic nie bedzie, chyba ze ma LCD jakis uklad wbudowany inny, nie probowalem nigdy bo jak nie bezposrednio to przez I2C podlaczam a tam jest wbudowany pot.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Gwynbleidd napisał:

powinno, a sprobuj wgrac jakis przykladowy program z LCD i zobacz czy wyswietla cos wtedy zobaczysz czy to wina softu czy nie. Moze byc tak ze np nie dziala na tej wersji IDE, ja tak mialem i np musialem po 3 razy wgrywac aby zaskoczylo nie wiem czemu.

 

EDIT: a nie przepraszam chyba moze nic nie wyswietlic jak nie bedzie potencjometru, chyba ze dasz jakis rezystor albo na krotko, bo jak po prostu nie podlaczysz to chyba nic nie bedzie, chyba ze ma LCD jakis uklad wbudowany inny, nie probowalem nigdy bo jak nie bezposrednio to przez I2C podlaczam a tam jest wbudowany pot.

LCD mam chinski 20x4, zamiast potencjometru mogę użyć rezystor np 4k7?

Edytowane przez Bajt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno podejrzenie dlaczego nic nie pokazuje, ale nie wiem czy ma to coś współnego. Na tej płytce jest podłączenie 12V do którego teraz nie mam podpiętego zasilania, może dlatego wyświetlacz jest tylko podświetlony z portu USB 5V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bajt napisał:

Mam jedno podejrzenie dlaczego nic nie pokazuje, ale nie wiem czy ma to coś współnego. Na tej płytce jest podłączenie 12V do którego teraz nie mam podpiętego zasilania, może dlatego wyświetlacz jest tylko podświetlony z portu USB 5V

I tak powinno działać. Wyświetlacz zasilany jest napięciem 5V

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to nie mam pojęcia, będę musiał wylutować wyświetlacz i arduino i sprawdzić je osobno. Dzięki Wam za pomoc.

 

EDIT:

Dobra Panowie, chyba znalazłem rozwiązanie, jest tak jak zasugerował na samym początku Gwynbleidd, czyli standardowy problem z kontrastem.

Prawdopodobnie walnięty mam potencjometr, bo jak przykładam rezystor na krótko to coś tam coś tam, pod pewnym kątem widać na wyświetlaczu, muszę sprawdzić z innym potencjometrem. Dziwi mnie tylko dlaczego pod rezystorem 4k7 tak słabo widać, że aż musiałem pochylić wyświetlacz żeby coś zobaczyć.

Edytowane przez Bajt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bajt napisał:

Hmm to nie mam pojęcia, będę musiał wylutować wyświetlacz i arduino i sprawdzić je osobno. Dzięki Wam za pomoc.

 

EDIT:

Dobra Panowie, chyba znalazłem rozwiązanie, jest tak jak zasugerował na samym początku Gwynbleidd, czyli standardowy problem z kontrastem.

Prawdopodobnie walnięty mam potencjometr, bo jak przykładam rezystor na krótko to coś tam coś tam, pod pewnym kątem widać na wyświetlaczu, muszę sprawdzić z innym potencjometrem. Dziwi mnie tylko dlaczego pod rezystorem 4k7 tak słabo widać, że aż musiałem pochylić wyświetlacz żeby coś zobaczyć.

Jeszcze jeden pomysł - jeżeli zasilasz z USB z komputera i ledwo widać, to spróbuj się przepiąć na zasilanie sieciowe z jakąś ładowarką, która daje np 2 A. Miałem z tym sporo problemów przy ciut bardziej rozbudowanych projektach - a to LCD ledwo widoczne, a to WiFi wariowało. Po przepięciu na ładowarkę wszystko hulało jak trzeba.

 

Pamiętaj, że USB 1.1 i 2.0 dają 500 mA, a 3.X - 900 mA. Chyba, że masz USB 3 BC, lub PD. Wtedy odpowiednio 0,5 do 1,5 A, i 2,5 A do 5 A

Edytowane przez burymichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.