Skocz do zawartości

ArdBir - instrukcja na podstawie mojej płytki (v.1.3 - 02.03.2017)


Rekomendowane odpowiedzi

A sa RPi bez jednego albo drugiego? :) Ogolnie nie musi, mozesz na USB podlaczyc zwykla najtansza karte WiFi, teraz sa juz w wielkosci paznokcia.

Raspberry Pi zero w podstawowej wersji nie ma ani gniazda RJ45 ani wifi. Dopiero droższa wersja ma wifi.

Na razie wziąłem RPI3 na którym pracuje system Kodi, ale muszę coś kupić pod craftbeera, bo nie wyobrażam sobie ciągłego odpinania i przekładania wszystkiego.

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kupując kartę wifi muszę dokupić jeszcze przejściówkę z microUSB na USB. To już chyba taniej i wygodniej kupić wersje z Wifi.

Niby rekomendowane jest RPI3 jak korzysta się z interfejsu na malinie. Ja będę korzystał z kompa podpiętego do sieci domowej, więc mam nadzieje, że Rpi zeroW wystarczy.

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Złożyłem, wszystko do kupy i mam problem. Po włączeniu, po przejściu przez ekran z napisem ArdBir, pojawia się temperatura, która jest zawyżona o 5 stopni. Wymiana czujnika temperatury nie pomaga, nadal jest błąd wynoszący 5 stopni.

Czy ktoś miał może podobny problem lub może wie co schrzaniłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zbychuto napisał:

Witam

Złożyłem, wszystko do kupy i mam problem. Po włączeniu, po przejściu przez ekran z napisem ArdBir, pojawia się temperatura, która jest zawyżona o 5 stopni. Wymiana czujnika temperatury nie pomaga, nadal jest błąd wynoszący 5 stopni.

Czy ktoś miał może podobny problem lub może wie co schrzaniłem ?

W ustawieniach masz możliwość korekty temperatury co 0,1 stopnia. 

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę zadałem sobie trochę trudu i zanim napisałem tego posta to przeglądałem instrukcję i naprawdę nie wiem w którym miejscu jest ta korekta. Do tego co piszesz pasuje kalibracja offsetu próbkowania w podmenu PWM paramaters. Czy to jest to ? Korzystam z instrukcji do której link podany jest na pierwszej stronie tego wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zbychuto napisał:

Naprawdę zadałem sobie trochę trudu i zanim napisałem tego posta to przeglądałem instrukcję i naprawdę nie wiem w którym miejscu jest ta korekta. Do tego co piszesz pasuje kalibracja offsetu próbkowania w podmenu PWM paramaters. Czy to jest to ? Korzystam z instrukcji do której link podany jest na pierwszej stronie tego wątku

Na twoim miejscu zainstalowałbym ArdRimsa zamiast Ardbira. Jest to holenderska przeróbka, która lepiej działa. 

image.png.9d0f6fdc72d9791b39778227317af347.png

Tak w ArdRimsie wygląda. Jest też angielska wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Craftbeerpi 3.0. Na razie wykorzystuje go do kontrolowania temperatury fermentacji. Zdefiniowałem czujnik i opcje fermentacji, lecz nie chce mi pokazywać na wykresie. Raz na jakaś czas wyświetli się, ale głownie tylko białe tło. Ma ktoś też taki problem? Restartowanie maliny, ustawianie na nowo parametrów nie pomaga. 

 

image.png

image.png.09c303a4840199774ec30261ef489f30.png

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywasz zewnetrznego monitora czy przez przegladarke? Jak przez przegladarke to wejdz przez tryb prywatny albo usun cookies bo CBPi ma z tym problem.

Sprawdzales jak jest na innych urzadzeniach? Uzywasz master branch? tez czasem sie bledy wkradaja do aktualizacji bo to wersja testowa jest jeszcze. Ogolnie zaczalem pisac juz temat o CBPi ale nie mialem ostatnio czasu dokonczyc.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Uzywasz zewnetrznego monitora czy przez przegladarke? Jak przez przegladarke to wejdz przez tryb prywatny albo usun cookies bo CBPi ma z tym problem.

Sprawdzales jak jest na innych urzadzeniach?

CBPi mam podpięte pod sieć lokalną ze stałym IP i korzystam z przeglądarki na innych urządzeniach. Efekt jest zawsze ten sam. Czyszczenie ciasteczek też nie przynosi efektów. 

 

6 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Uzywasz master branch? tez czasem sie bledy wkradaja do aktualizacji bo to wersja testowa jest jeszcze. 

Co to takiego jest?

Aktualnie nie mam w ogóle dostępu do CBPi (po ładowaniu strony z logiem nic się nie wyświetla). Jutro odpalę system na RPI3, bo aktualnie działa na Pi Zero W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.10.2017 o 19:41, Gwynbleidd napisał:

ja tez polecam ArdRimsa, choc jego zycie tez sie skonczylo  i nie jest juz projekt kontynuowany, ale tak czy siak dziala lepiej.

W oryginalnym ArdBirze tez da sie zmienic offset temp.

Faktycznie, jakoś fajniej działa. Znacznie szybciej dochodzi do zadanej temperatury. Mam jednak pytanko: Jeśli ściągnę najnowszą wersję z GitHuba to co i gdzie muszę zmienić żeby zadziałało z Twoją płytką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba gdzieś dawałem tutaj domyślne ustawienia pod 2kW i garnuszek z Lidla do PIDa.

 

Co do ArdRIMSa to trzeba pozmieniać parę rzeczy w pliku .ino

Teoretycznie to płytka nr 3 (wiersz 18 ustaw 3) tylko trzeba wprowadzić zmiany:

wiersz 96

#define BuzzControlPin   10

 

teraz widzę że coś też pozmieniał z klawiszami nie mam pojęcia dlaczego ale powinno być tak:

#define ButtonUpPin     A2
#define ButtonDownPin   A3
#define ButtonStartPin  A0
#define ButtonEnterPin  A1

 

chyba że coś zmienił też w kodzie i pozamieniał klawisze kolejnościa, to już sobie dojdziesz, jak będą pozamieniane to zamień je w tym miejscu na inne.

 

 

Aha i u mnie smiga CraftBeerPI na Pi Zero W :) bez problemów.

master branch to w opcjach masz dwie wersje do wyboru - master branch i 3.0 - powinno być master branch bo 3.0 to stara wersja już nie aktualizowana, nie wiem po co ta opcja w ogóle tam jest.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiany zadziałały plus jeszcze zmiana poniższej linijki :)

#define langNL          false

 

Co do ustawienia PID'a to te które podawałeś jako optymalne dla garna z Lidla nie do końca się sprawdzają. Podnoszenie ostatnich stopi do temperatury zadanej, trwa wieki. Na ustawieniach domyślnych znacznie szybciej choć tutaj z reguły przestrzeli o 0,5-1 stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam człon Kp ustawiony na 850, a Ki oraz Kd wyłączone. Szybko dochodzi do zadanej temperatury i trzyma elegancko podczas zacierania.

Dla przykładu:

Ustawiam temperaturę 52°. Przy pierwszym dochodzeniu, temperatura ustawia się na 52,06, później spada do 51.93. Następnie dogrzewa do 52,00 i znowu spada do 51,93 i dogrzewa do 52,00 i tak w kółko.

Korzystam z  grzałek od Sprawka i garnka 50 l. 

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.10.2017 o 01:31, Gwynbleidd napisał:

master branch to w opcjach masz dwie wersje do wyboru - master branch i 3.0 - powinno być master branch bo 3.0 to stara wersja już nie aktualizowana, nie wiem po co ta opcja w ogóle tam jest.

Nie rozumie, gdzie to znaleźć. i w ogóle którą wersje instalować na malinie ? Obecnie mam craftbeerpi3.

image.png.7bcf4860caa09943a86b5aca3f243378.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.