Skocz do zawartości

Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała


Kamyk1337

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad tydzień temu w sobotę zacząłem ważyć piwo z brewkita (https://www.piwnykra...awa-3,4-kg/249_ czyli imperial IPĘ.
Wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcją, BLG wyjściowe z tego co pamietam początkowe BLG po wymieszaniu wszystkiego i dodaniu droższy wynosiło 15.
Brzeczka fajnie ruszyła, po kilku godzinach zaczęło bulgotać i tak przez 2-3 dni, niestety od wtedy cisza, nic się nie dzieje, nie otwierałem jeszcze bo nie chce zrobić czegoś źle przed poradzeniem sie u osób bardziej doświadczonych. Jakieś rady?

Co zrobiłem:
Woda przegotowana. Beczka plastikowa zdezynfekowana porządnie pirosiarczynem sodu (jak i cały sprzęt używany w trakcie (cukromierz/mieszadło, etc). Do wody dodałem po wcześniejszym zagotowaniu zawartość puszek (czyli brewkit) a także słodowy Jasny (https://www.piwnykra...-WES-1,7-kg/477)

Całość ostudziłem do około 26 stopni i dodałem, wcześniej rozpuszczone w wodzie (bez mieszania) drożdze dodane do zestawu (niestety trochę się przeliczyłem jeśli chodzi o czas studzenia, zatem zamiast 30 minut w wodzie w szklance spędziły ponad 3 godziny, lecz przykryłem je - nie wiem czy to może mieć znaczenie). Całość pożądnie wymieszałem, zmierzyłem BLG (jak wcześniej pisałem - 15) i odstawiłem w ciemne miejsce w pokoju w temperaturze 20 stopni.

Tydzień temu sprawdzalem w temp 20 stopni, dzisiaj znowu i cały czas ten sam wynik - 7 BLG. Czuć drożdze, ale nie super mocno, trzeba się nachylić.
Brzeczkę nastawiłem już 5 i pół tygodnia temu, jakieś rady? Dosypywać drożdzy? Ile i jakie? Rozlewać do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad tydzień temu w sobotę zacząłem ważyć piwo z brewkita

 

Już zważyłeś? Jaką ma masę?

Jak na brewkit to słabo odfermentowało dość. Natleniłeś/napowietrzyłeś brzeczkę przed zadaniem drożdży? Ogólnie do za ciepłej brzeczki dodałeś drożdże i trochę była za wysoka temp. fermentacji, stąd szybko skończyło pracę. Jak nie natleniłeś to możesz jeszcze spróbować pobujać fermentorem. Powinno coś się mimo wszystko zadziać. Wiesz jakie to drożdże tam były w zestawie? 

 

 

Edit: 

 

 

zatem zamiast 30 minut w wodzie w szklance spędziły ponad 3 godziny
 

 

Jest jeszcze opcja, że część drożdży się po prostu utopiła, stąd niskie odfermentowanie. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysoka temperatura fermentacji...

U mnie? Fermentor stał w temperaturze 18 stopni, fermentacja podniosła do 20, teraz dałem w cieplejsze miejsce na ostatni dzień żeby dofermentowało w 23 stopniach :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No bo drożdże to nie ryby są. :) - Żartowałem z tym.

Żart dość zgodny z prawdą, drożdże nie powinny być zbyt długo uwadniane - po tym, jak już się odpowiednio nawodnią, drożdże bez pokarmu zaczynają powoli zdychać, więc najlepiej  nie przedłużać czasu uwadniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.