Skocz do zawartości

Browar AmBrew


Rekomendowane odpowiedzi

To i ja skorzystam z dobrodziejstwa prowadzenia zapisków, bo to fajna sprawa :)

 

 

Nazwa: Kwaśny Deszcz

Styl: English India Pale Ale

Technologia: BrewKit

Ilość Gotowego Piwa: 22L

Data Warzenia: 2016-04-16

Data Butelkowania: 2016-04-28

 

BLG: 11

ALK: 4,7

IBU: ~40

EBC: 15

 

SUROWCE:

- 2,2 kg Brewkit Mangrove Jack's IPA  (+ 10 g drożdże M07 British Ale )

- 1 kg glukoza

- cukier do refermentacji

 

ZACIERANIE: n/d

WARZENIE: n/d

FERMENTACJA CICHA: brak

INNE: n/d

 

UWAGI:

Błędy początkującego: drożdże rehydratyzowane tylko 15 minut i zdecydowanie za mało intensywne napowietrzenie brzeczki ( kilka ruchów fermentatorem, bez mieszania ), przez co fermentacja burzliwa przebiegała dość niemrawo.
Nie było zlewania na fermentację cichą  ani gotowania brewkitu z wodą ( po prostu zalanie wrzątkiem w fermentatorze ). Fermentacja burzliwa przeciągnięta do 12 dni.
 

DEGUSTACJA:

Piwo z oczekiwanym stylem raczej ma niewiele wspólnego. W aromacie lekko wyczuwalny bimber i drożdże, raczej niewiele aromatów chmielowych. W smaku bardzo silnie czuć zielone, kwaśno gorzkie jabłko. Goryczka w piwie bardzo wysoka, ale raczej niewynikająca  jedynie z chmielu a właśnie z tego posmaku jabłka ( aldehyd octowy ? ). W wyglądzie wszystko ok. Barwa jasno bursztynowa, piwo dość sklarowane, niewiele osadu drożdżowego w butelkach, piana drobnobąbelkowa intensywna. Dość wysokie wysycenie.

 

post-16356-0-04843000-1464766565_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa: Czara Goryczy / Poskromienie Złośnicy


Styl: ~ Black IPA


Technologia: Ekstrakty


Ilość Gotowego Piwa: 9,66L ( 4,83+4,83 )


Data Warzenia: 2016-05-01


Data Butelkowania: 2016-05-12


 


BLG: 12


ALK: 4,8


IBU: ~115


EBC: 60


 


SUROWCE:


- 1,7 kg płynny ekstrakt ciemny WES


- 5,5g drożdże Safale US-05


- 25g chmiel Zeus


- 25g chmiel Citra


- 150g laktozy do wersji "Poskromienie Złośnicy"


- cukier do refermentacji


 


ZACIERANIE: n/d


WARZENIE:


    60 min 25g Zeus


    10 min 25g Citra


FERMENTACJA CICHA: 3 dni


INNE:


   150 g laktozy ( zagotowanej osobno w 0,5l wody ) do fermentatora tuż przed rozlaniem mniej goryczkowej wersji piwa


    


UWAGI:


Smak bazy słodowej piwa bardzo dobry. Aromat wspaniały. Zupełnie niewyczuwalne drożdże, bimber ani żadne inne kwaśne posmaki, tylko intensywność amerykańskich chmieli. Niestety ich ilość ( a przede wszystkim czas gotowania ) , sprawił że piwo wyszło skrajnie goryczkowe. Stąd pomysł na dodanie przegotowanej, schłodzonej laktozy do części piwa tuż przed rozlaniem do butelek.

 

DEGUSTACJA:


Po dwóch tygodniach od butelkowania niepokoiło dość małe wysycenie, ale po kolejnym tygodniu już było znacznie lepiej. O dziwo gorycz jakby trochę puściła. W efekcie "Czara goryczy" wydaje się być lepsza niż wersja piwa z laktozą. Aromat, delikatna karmelowość i słodowość wciąż na zadowalającym poziomie. 


 


post-16356-0-18309500-1464768786_thumb.jpg


post-16356-0-17079400-1464768787_thumb.jpg


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa: Sweet Assassin


Styl: Milk Stout


Technologia: Zacieranie


Ilość Gotowego Piwa: 16L


Data Warzenia: 2016-05-15


Data Butelkowania: 2016-05-29


 


BLG: 15 ( 16 z laktozą )


ALK: 5,5


IBU: ~15


EBC: 60


 


SUROWCE:


- 2 kg Słód Pale Ale [strzegom]

- 1 kg Słód Monachijski [strzegom]

- 0,2 kg Słód karmelowy 600

- 0,2 kg Słód czekoladowy 1200

- 0,1 kg Jeczmień palony

- 0,6 kg płatki jęczmienne

- 5,5 g droższe US-05 + gęstwa  po US-05

- 18 g chmiel Marynka

- 350 g laktoza

- cukier do refermentacji

 


ZACIERANIE:


    ~14 litrów wody


    65 minut 67 st. 2 kg Pale Ale, 1 kg Monachijski, 0,6 kg płatki jęczmienne

    10 minut 67 st. 0,2 kg karmelowy, 0,2 kg czekoladowy, 0,1 kg jęczmień palony

WARZENIE:


   60 minut Marynka 8 g


   20 minut Laktoza 350 g

   10 minut Marynka 10 g

FERMENTACJA CICHA: 7 dni


INNE: n/d


 


UWAGI:


dość ciężkie było utrzymywanie stałej temperatury zacierania. Termometr wariował i pokazywał różne pomiary w zależności od miejsca w którym się aktualnie znajdował. Na początku zacierania temperatura na chwilę skoczyła nawet do 74 stopni mimo że gaz był już wyłączony. Musiałem szybko dolać zimnej kranówy. Kolejną ryzykowną kwestią była kombinacja z drożdzami. poszło pół saszetki 5,5 g suchych na wodny starter i zebrana gęstwa z poprzednich 5,5 g użytych w black IPA ( około 80% zebranej gęstwy )

 

DEGUSTACJA:


Trochę wcześnie na degustację ( 11 dni od butelkowania ), ale cierpliwość to nie jest moja mocna strona. Pierwsze piwo z pełnym zacieraniem i prawie popadam w samo zachwyt :) Oczywiście nagazowanie jeszcze dość słabe, lejąc gwałtownie można jednak uzyskać nie za intensywną ale ładną drobno pęcherzykową pianę. Piwo wyszło dość słodkie ( laktoza ale i  sposób zacierania zrobiły swoje ). Dość duży udział ciemnych palonych słodów dostarcza sporo goryczy i fajnie to się uzupełnia.  Mam mieszane uczucia bo z jednej strony piwo wyszło bardzo treściwe, z drugiej wydaje mi się , że trochę przesadziłem z laktozą i słodami palonymi. Być może warto by było z tym nie przesadzać. Aromat i smak kawy bardzo intensywny. Bardzo subtelny lekko wyczuwalny alkohol pod językiem, ale to raczej przyjemne doznanie ( jak z bombonierek ) a nie wada. Żadnego bimbru, drożdży ani kwasu. Chmiel praktycznie wcale niewyczuwalny, tu można by było sypnąć więcej. Reasumując : Wiem że jako Świeżaka cieszyć mnie będzie każde nie zepsute piwo :) więc nie jestem obiektywny, ale w moim odczuciu jest naprawdę dobrze. Do poprawienia: Trochę mniej palonych, trochę mniej laktozy, trochę więcej chmielu.


 


post-16356-0-47140100-1464769390_thumb.jpg


Edytowane przez Mangood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa: Easy Rider


Styl: American Wheat


Technologia: Ekstrakty


Ilość Gotowego Piwa: 21 L


Data Warzenia: 2016-05-31


Data Butelkowania: 2016-06-13


 


BLG: 12


ALK: 4,8


IBU: 15


EBC: 15


 


SUROWCE:


- 1,7 kg płynny ekstrakt jasny WES


- 1,7 kg płynny ekstrakt pszeniczny WES


- 11g drożdże Safale S-04


- 10g chmiel Zeus


- 18g chmiel Citra


- 310g miód sztuczny


- cukier do refermentacji (160g + 200 ml wody )


 


ZACIERANIE: n/d


WARZENIE:


60 min 10g Zeus


10 min 8g Citra


5 min 310g miód sztuczny


0 min 10g Citra


FERMENTACJA CICHA: 6 dni


INNE: n/d


 


UWAGI:


Pierwszy raz nie mam sobie nic do zarzucenia w kwestiach technicznych, ale i piwo z ekstraktów, więc proces nie był jakoś specjalnie złożony. Proporcje składników mogłyby być lepsze. Chyba jednak powinno być nieco więcej chmielu ( na aromat ) i nieco mniej miodu. Miód sztuczny mimo, ze ładnie odfermentował, zostawia bardzo dużo posmaku i aromatu

 

DEGUSTACJA:


Szału nie ma. Chmielu zdecydowanie za mało nawet jak na American Wheat. Trochę czuć drożdże a nawet bimber. Kolor przy takim miksie ekstraktów i miodu zdecydowanie za ciemny (to może nawet coś koło 20 EBC niż wyliczone 15 ). Nie można się natomiast przyczepić do piany i wysycenia. Zdecydowanie lepiej wychodzą mi ciemne piwa i chyba całkowicie odejdę od dodawania cukru czy to w postaci miodu, glukozy czy białego cukru w celach innych niż refermentacja. 


 


post-16356-0-76934300-1465896596_thumb.jpg


post-16356-0-47140100-1464769390_thumb.jpg

Edytowane przez Mangood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Nazwa: Hoppy Three Friends


Styl: AIPA


Technologia: Zacieranie


Ilość Gotowego Piwa: 19L


Data Warzenia: 2016-06-08


Data Butelkowania: 2016-06-27


 


BLG: 17


ALK: 7


IBU: 65


EBC: 17


 


SUROWCE:


- 5 kg Słód Pale Ale [strzegom]

- 1 kg Słód Monachijski [strzegom]

- 0,25 kg Słód Cara Munich

- 0,25 kg Słód Cara Pils

-  gęstwa  po S-04 ( American Wheat )

- 25 g chmiel Summit

- 25 g chmiel Equinox

- 25 g chmiel Simcoe

- cukier do refermentacji

 


ZACIERANIE:


  ~22 litrów wody


40 minut 62 st. 5 kg Pale Ale, 1 kg Monachijski

10 minut (podnoszenie temp do 72 st)

20 minut 72 st. 0,25 kg Cara Pils, 0,25 kg Cara Munich

10 minut (podnoszenie temp do 80 st)

 

WARZENIE:


 60 minut Summit 25g


 20 minut Equinox 25g

 0 minut Simcoe 25g

 

FERMENTACJA CICHA: 13 dni


INNE: n/d


 


UWAGI:


Zacieranie przebiegło bardzo sprawnie. Pełna kontrola nad temperaturą. Najbardziej niepokoi oszczędność na drożdżach. Dodana gęstwa S-04 , zebrana kilka godzin wcześniej po American Wheat 12 blg w ilości prawie 400 ml. Sterylność zachowana więc może będzie dobrze. Fermentacja ruszyła po kilku godzinach. Kolejny błąd to zlanie do fermetatora po warzeniu wszystkich chmielin ( 75g). Dużo gęstwy, dużo chmielu skutkuje tym że mam na dnie fermentatora 3 cm warstwę chmielin i drożdży. Lato zaskoczyło, więc fermentacja cicha w dość wysokiej temperaturze ( do 24 stopni )

 

DEGUSTACJA:


Calkiem intensywna kompozycja chmielu, ale jednak brakuje tu typowo cytrusowych nut. Equinox i Simcoe mają jednak zupełnie inne cechy niż Citra i Amarillo. Być może przez krótką fermentację burzliwą, być może przez nieumiejętną dekantację cuć dośc wyraźnie aromat drożdzowy. To na ten moment moja największa bolączka. Kolejne piwo w którym jest on zbyt mocny.


 


post-16356-0-16187000-1467358991_thumb.jpg


Edytowane przez Mangood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nazwa: Apache


Styl: APA


Technologia: Zacieranie


Ilość Gotowego Piwa: 16,5L


Data Warzenia: 2016-07-02


Data Butelkowania: 2016-07-24


 


BLG: 13


ALK: 5


IBU: 40


EBC: 15


 


SUROWCE:


- 5 kg Słód Pale Ale [strzegom]

- 0,25 kg Słód Cara Hell [bestMaltz]

- 6g drożdże US-05

- 15 g chmiel Marynka

- 7 g chmiel Zeus

- 8 g chmiel Simcoe

- 10 g chmiel Sorachi Ace

- cukier do refermentacji

 


ZACIERANIE:


  ~15 litrów wody


40 minut 67 st.

5 minut (podnoszenie temp do 72 st)

40 minut 72 st.

10 minut (podnoszenie temp do 80 st)

 

WARZENIE:


 60 minut Marynka 15g


 20 minut Simcoe 8g, Zeuus 7g

 0 minut Sorachi Ace 10g

 

FERMENTACJA CICHA: n/d


INNE: n/d


 


UWAGI:


Produkcja przeniesiona w nie do końca sterylne miejsce, mam nadzieję że obejdzie się bez infekcji. Fermentacja w chłodnej piwnicy w temperaturze nie przekraczającej 18 stopni. W ramach walki z posmakiem i aromatem drożdżowym przedłużenie fermentacji burzliwej do trzech tygodni.

 

DEGUSTACJA:


Zdecydowanie z drożdżami lepiej ... Nie czuć ich już tak intensywnie, ale dalej sporo osadu w butelkach. Zlewanie odrazu z burzliwej chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mimo niewielkich stosunkowo ilości chmielu dominacja kokosowego Sorachi Ace. Bardzo mi się podoba ten chmiel, ale chyba powinien być jednak bardziej subtelnie sypany w stosunku do innych. Mimo że zacieranie przebiegało raczej w wysokich temperaturach to piwo jest dość wytrawne i chyba mocno odfermentowało. Nastepnym razem bedę chciał uzyskać coś bardziej w stylu East Coast. Na pewno najlepsze moje jasne piwo jak dotąd. Poziomu Milk Stouta i Black IPA jednak nie osiągnęło.


 


post-16356-0-24758600-1470644183_thumb.jpg


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.