Skocz do zawartości

Nagazowanie pszenicy- rozbieżność w widełkach v/v


Rekomendowane odpowiedzi

Butelkowałem w niedziele Weizena, jak zwykle wszedłem na Brewness sprawdzić widełki nagazowania, co by wiedzieć ile sypnąć cukru do refermentacji. Wg tej strony widełki dla Pszenicy to 3.3-4.5. Zawsze celuje w dolną granicę dla stylu więc poszedłem w stronę 3.5-3.6 i w sumie wsypałem 270g cukru na >26l piwa. Zabutelkowałem, odstawiłem i wszystko byłoby okej gdybym nie trafił na temat na tym forum, gdzie jest rozkmina czy 3v/v to już nie przesada i czy butelka w ogóle jest w stanie wytrzymać >3.5v/v. Jak to w końcu z tym jest? Rozumiem, że poleciałem z tym cukrem trochę ostro, ale czy będzie tragedia z nagazowaniem? Granaty? Jak będzie to co teraz zrobić, żeby to jeszcze jakoś uratować? Piwo 12 blg, drożdże FM Gwoździe i banany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piwo jest dobrze dofermentowane i nie pospieszyles się z butelkowaniem, to granatów nie powinno być. Sprawdzaj co 2-3 dni jak wygląda sytuacja, jeśli po 2 dniach piwo będzie wylatywalo z butelek to jest źle i będziesz musiał odgazowywac co kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia tego czemu to wychodzi z butelki.. Piwo samo w sobie nie jest mocno nasycone.. bo i jak by mogło być po 2 dobach.. niemniej strasznie się wzburza jak podnoszę kapsel.. Widzę tam też dużo takich płatków, jakby zbity osad białkowy.. może to przez to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia są takie, że otwierając piwo podczas trwania refermentacji może się zdarzyć, że piwo zacznie wychodzić z butelek, mimo iż wcale nie jest przegazowane (pod warunkiem, że faktycznie nie ma z tym problemu). Nie wiem czy wynika to z tego, że w danej temp. nie zdążył się jeszcze dobrze rozpuścić gaz, czy z racji tego, że na drożdżach pływających wraz z osadem w całej objętości niesklarowanego piwa, łatwiej wydzielają się bąbelki gazu, czy też z innego powodu.

Kilka razy piwa, które zaczynały wychodzić z butelek, w trakcie refermentacji, wrzucałem do lodówki, a następnego dnia piwa były normalnie nagazowane i nie wychodziły z butelek - reszta warki dochodziła dalej w temp. pokojowej i później dopiero trafiały do piwnicy.

Oczywiście o ile nie była to jakaś niedofermentowana warka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia są takie, że otwierając piwo podczas trwania refermentacji może się zdarzyć, że piwo zacznie wychodzić z butelek, mimo iż wcale nie jest przegazowane (pod warunkiem, że faktycznie nie ma z tym problemu). Nie wiem czy wynika to z tego, że w danej temp. nie zdążył się jeszcze dobrze rozpuścić gaz, czy z racji tego, że na drożdżach pływających wraz z osadem w całej objętości niesklarowanego piwa, łatwiej wydzielają się bąbelki gazu, czy też z innego powodu.

Kilka razy piwa, które zaczynały wychodzić z butelek, w trakcie refermentacji, wrzucałem do lodówki, a następnego dnia piwa były normalnie nagazowane i nie wychodziły z butelek - reszta warki dochodziła dalej w temp. pokojowej i później dopiero trafiały do piwnicy.

Oczywiście o ile nie była to jakaś niedofermentowana warka.

Raz też otworzyłem młodą ape i było to samo- więc pewnie coś w tym jest. Piwo fermentowało ponad 2 tyg w 18-19st C. Nie mierzyłem cukru, czego teraz trochę żałuje, niemniej w momencie butelkowania nie dawało żadnych oznak fermentacji. Zostawiam je na razie w bezpiecznym miejscu i zobaczymy co się będzie działo. Dzięki za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.