Skocz do zawartości

AIPA - ocena receptury - co byście zmienili?


conrado

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar uwarzyć AIPA'e ok 15 blg.

Oto moja wymyślona receptura:

 

Zacieranie:

20l wody (ok 3L/kg słodu)

Pale ale 6.5 kg (strzegom)

CaraMunich II 0.3kg

zacier zakwaszam do Ph 5.2 (w przypadku mojej wody ok 4ml kwasu ortofosforowego)

zacieranie jedno temperaturowe w 65°C az do negatywnej próby jodowej

 

wysładzanie wodą zakwaszoną do ph 5.2 -> mam nadzieje ze wyjdzie 30l

 

Chmielenie:

 

60" 25g summit 

15" 40g Chinook

 

Fermentacja:

Robię starter drożdżowy (2l z mieszadłem magnetycznym w 25°C ) z saszetki WY1056 i zadaję drożdże w całości (bez schładzania) do na chmielonej brzeczki schłodzonej do 18°C

 

następnego dnia rano podnoszę temperaturę do 19°C i tak trzymam aż ekstrakt spadnie do 4°Blg wtedy podnoszę stopniowo temperaturę do 20* żeby dokładnie dofermentować do spodu (z kalkulatora wynika mi ze powinno zatrzymać się gdzieś przy 3.5°Blg)

 

następnie przez 5 dni robię chmielenie na zimno chmielem simcoe 90g.

Re-fermentacja z użyciem syropu cukrowego.


Co myślicie? Będzie dobrze czy coś zmienić?

Pozdrawiam

Edytowane przez conrado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie otworzyłem swoje AIPA (możesz poszukać w zapisakach piwowarów). Jestem bardzo zadowolony. To moja druga warka i pierwsza, do której nie mam zatrzeżeń. Na pewno ją powtórzę. Także na podstawie mojej warki mogę napisać, że więcej chmielu. Nie wiem, jak bardzo lubisz goryczkę, ale dla mnie, to co najmniej drugie tyle. W moim było w sumie 260g w kilku etapach. Poza tym trzeba jakoś to podzielić, żeby na zimno nachmielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj linka, to piwo wygrało jakiś konkurs?

http://www.piwo.org/topic/20856-314wopl/?p=396774

Zajęło pierwsze miejsce w konkursie organizowanym w moim garażu. Na drugim miejscu był mój dry stout. Potem długo, długo nic i wyróżnienie dostała kiełbasa z grilla. Natomiast doszły mnie słuchy, że konkurs był od początku ustawiony. Podobno ten piwowar i sędzia, to jakaś bliska rodzina. Często są widywani razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jak uwarzę drugą warkę odważę się twierdzić że to najlepsze piwo i takie ludkowie róbcie

Też nie wiem. W sumie nie znam piwowara, który by tak zrobił, ale możesz spróbować. Z tego co się zorientowałem, to tu są raczej przyjaźni ludzie, więc pewnie potraktują Cię pobłażliwie. Ale ja tu jestem od niedawna, więc mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314wo.pl - fajny przepis, może spróbuję podobny skoro jesteś zadowolony ;)
​Rzeczywiście dodam trochę chmielu w 60" (lubię umiarkowaną goryczkę dlatego trochę mniej niż w twoim) i dodatkowo na 0" na aromat.

 

Więcej chmielu na 0min albo hop stand. Fermentować trochę chłodniej.

 

Czy wg ciebie o 1 st C chłodniej będzie ok? czy jeszcze niżej?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mam sterowanie wężownica (chłodzenie wodą kranową 12°C) i czujnik umieszczony w piwie wiec mogę dokładnie co do 0,1°C ustawić temperaturę.

Jednego razu gdy sterownik się zaciął fermentowałem własnie w takich niskich temperaturach (albo moze nawet bardziej 14-15) i były dziwne posmaki - nie wiem czy to od tego, ale wyszły takie przyprawowe ostre (chyba fenolowe). Nie wiem czy to bylo od niskiej temperatury czy moze bardziej od duzych wachan ale zle wspominam  ;P

Edytowane przez conrado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.