Skocz do zawartości

Podejrzany przepis...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamówiłem niedawno zestaw z browamatora na piwo Belgian Tripel. Są to następujące słody:

 

  • słód Weyermann® monachijski typ I - śrutowany, 2,5kg
  • słód Weyermann® pale ale - śrutowany, 0,5kg
  • słód Weyermann® Caramunich® typ I - śrutowany, 0,5kg
  • słód Weyermann® Carabelge® - śrutowany, 0,5kg

 

Poczytałem natomiast dokładniej o tym piwie aby wiedzieć czego się spodziewać i wszystkie źródła, które czytałem podawały, że słodem bazowym do belgijskiego tripla jest  słód pilzneński... I tutaj zacząłem się zastanawiać o co chodzi, nigdzie nie pisało o dodawaniu słodu pale ale i monachijskiego, a tym bardziej jako bazy. Moje pytanie brzmi: Czy to dalej jest Belgijski tripel czy też inne piwo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam słód pale ale jeszcze by nie był jakąś tragedią, bardziej bym się martwił tym kilogramem karmelowych. :)

To jest częsty błąd, że ludzie do tripla sypią co tylko wlezie: monachijskie, karmelowe, specjalne, itp. Tripel z założenia ma być maksymalnie prosty w zasypie - słód pilzneński, niewielki dodatek cukru i tyle. Ciało jest budowane stosunkowo wysokim blg, aromat mają zrobić drożdże.

 

Coś z tego wyjdzie, ale rasowym stylowym triplem bym tego nie nazwał.

 

Tego pale ale na pewno jest tylko 0,5kg? Bo z 4kg słodów 18blg nie wyciśniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jak wiesz jaki jest podstawowy słód do tripla to po co zamawiać zestaw? Sądzę że sklepy też starają się sprzedać to co im zalega na sklepie i wymyślają tripla z karmelowym, zestawy w założeniu są dla osób początkujących i takich co warzą od wielkiego dzwonu. Już nie wspomnę o tym, że ciężko a wręcz niemożliwe jest osiągnięcie takiego ekstraktu jaki zakładają na 20 l, przy takich ilościach słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoją drogą jak wiesz jaki jest podstawowy słód do tripla to po co zamawiać zestaw?

Idąc w OT, to albo gdzieś zniknął zaimek "taki" albo nie rozumiem logiki powyższego zdania.

 

A wracając, wygląda to na kolejna odsłonę listu otwartego do sklepów piwowarskich:

 

 

Może zacznę od tego, że większość z Państwa, o ile nie wszyscy, posiadacie w swojej ofercie sprzedaży coś takiego jak: „ZESTAW SUROWCÓW”, który pozwala piwowarowi â przeważnie początkującemu â na uwarzenie własnego piwa bez towarzyszących temu zmartwień typu: czy dobrze dobrałem słody, chmiele, ich ilości itp. Każdy początkujący może wybrać coś dla siebie, a do wyboru ma naprawdę wiele różnorodnych piw. Wiele z nich było stworzonych na podstawie zwycięskich receptur piwowarów domowych â czy to pracowników sklepu czy też pozyskanych w różnej postaci. Zestawy są świetną forma krzewienia piwowarstwa domowego w Polsce i bardzo dobrą okazją do nauki piwowarstwa, które â jak się zapewne zgodzimy â jest sztuką i to nie do końca taką prostą, na jaką wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją wiedzę o tym stylu to zainteresowałem się tym dopiero gdy zestaw przyszedł. Gdybym wcześniej poczytał to zamówiłbym 5kg pilzneńskiego a nie zestaw. A poza tym zacząłem warzyć piwo dopiero w tym roku i nie mam jako takiego doświadczenia więc bazowałem na zestawach. Ale to mnie nauczyło, że lepiej zamawiać słody po przestudiowaniu kilku przepisów z forum czy też z innych źródeł. Mam jeszcze  pytanie: Do jakiego piwa słodem bazowym jest słód monachijski ? I czy uwarzę z tego jakiś inny styl po małych modyfikacjach? Mam jeszcze w zanadrzu słód pale ale, jęczmień palony i sporo chmielu    ;)

Edytowane przez Hopman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiego piwa słodem bazowym jest słód monachijski ?

Monachijskie ciemne: Zasyp jest tradycyjnie utworzony z niemieckiego słodu monachijskiego (w niektórych przypadkach aż do 100% zasypu) uzupełniony niemieckim słodem typu pilzneńskiego. Schwarzbier: Słód monachijski i pilzneński jako podstawa, z dodatkiem niewielkiej ilości słodów palonych (jak Carafa) w celu uzyskania ciemnego koloru i delikatnych smaków palonych. Ale to dolna fermentacja. Ja ostatnio zrobiłem ale schwarz: zasyp na schwarzbier puszczony na neutralnych drożdżach górnej fermentacji w dolnym zakresie temperatur.

Altbier w sumie na upartego: Zasyp jest różny, ale przeważnie zawiera niemieckie słody bazowe (przeważnie pils, czasami monachijski) wraz z małym zasypem słodu karmelowego, czekoladowego, i/albo barwiącego używanego dla nadania koloru.

 

Jest fajny wątek dla szukających inspiracji/ stylu: Co uwarzyć z tych składników: podajesz co masz i dostajesz propozycje.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to pytanie można by ująć faktycznie jako nowy temat. Dzięki. Prawdopodobnie zrobię z tego jakieś piwo... Może dodam dużo chmielu i wyjdzie coś ciekawego... Nie mam zbyt dużego doświadczenia ale nie dowiem się co wyjdzie dopóki nie spróbuję. Ewentualnie wrzucę wszystko i wyjdzie jakiś RIS :)

Edytowane przez Hopman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli bym dał 

2,5kg pale ale

2,5kg monachijskiego

1 kg słodów karmelowych 

1kg jęczmienia palonego

płatki jęczmienne i owsiane

i dużo chmielu to czy wyjdzie z tego RIS ??? Zacierał bym na gęstą brzeczkę tak by uzyskać koło 25blg. Chyba powinno wyjść coś w tym stylu jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wyjdzie z tego RIS ??? Zacierał bym na gęstą brzeczkę tak by uzyskać koło 25blg. Chyba powinno wyjść coś w tym stylu jak sądzicie?

Piszesz, ze dopiero zaczynasz warzenie więc polecałbym raczej trzymanie się piw łatwiejszych.

Full Aroma Hops jako piwo wyjściowe - do nauki, SMaSH jako sposób budowania receptur.

Np. sam słód monachijski, amerykańskie chmiele i w miarę neutralne drożdże górnej fermentacji mogą dać American Amber Ale.

 

Piszesz tylko o słodach - nie piszesz nic o chmielach i najważniejszych - drożdżach.

A do proponowanej receptury - za dużo karmelowych i za dużo palonych.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak ciągle ciągnie do tego RISa nas początkujących :) mówię nas bo tez dopiero zaczynam. Ale nauczyłem się cierpliwości i Tobie też radzę, bo w piwowarstwie to bardzo ważne ;) nie mówię żebyś nie zrobił RISa, kto wie... ale trzeba miec trochę wprawy i spokoju chociażby podczas filtracji :) na zdrowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się idea SMaSH. Myśle że moje następne piwo będzie w myśli tej idei. A dzisiaj uwarzyłem piwo z nieco zmodyfikowanego przepisu z browamatora bo 2,5kg monachijskiego 0,5 pale ale i 0,3kg karmelowego bo wszystkich niepokoiła ich ilość ;-) wszystko się udało i czekam na pierwsze oznaki fermentacji. Belgijskie piwo może to nie będzie ale liczę na to, że będzie smaczne. Pozdrawiam i chyba skoro surowce wykożystałem to zamykam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.