Skocz do zawartości

Zbyt słodka AIPA, co z nią zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

działa w stronę jak na obrazku - zły pomiar + kilka % większa wydajność ( nowy filtrator ) - do tego jeszcze możesz dodać niewielkie odchylenia w wadze ... ziarko do ziarka i zbierze się warka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się, przy pierwszej warce było 110% wydajności, ale tym razem, jako że mierzył gorącą brzeczkę, to wyszło 12Blg zamiast 21?

Czy może areometr był wyskalowany na 98°C a użyty przy 20°C? Bo inaczej nie widzę jak można zrobić taką pomyłkę.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamsky ale jak sie rypnął przy pomiarze pierwszej warki ? :P

:)

 

 

Ja też bym chętnie pomógł, ale nie do końca rozumiem czy mamy tu do czynienia z trollingiem czy z jakimś poważnym błędem w pomiarach. No bo po kolei:

- o ile rozumiem że można przestrzelić z wydajnością na nowym sprzęcie, to 21 blg z tego zasypu to jakaś magia

- przestrzelenie tej skali to mimo wszystko spory wczyn :) zwłaszcza że jak się okazuje, sprzęt nie był tak do końca nowy i można się było spodziewać wyższej wydajności

- kolejna magia to końcowe 3 blg - zwykłe ejlowe drożdże raczej tyle nie zeżrą przy początkowych 21

- po 37 warkach człowiek już raczej ogarnia, że piwo 21 blg i 12 blg to inny kaliber, inne odczuwanie goryczki, że 21 blg musi się ułożyć i że średnio się nadaje na wesele - trzeba reagować od razu, zanim to się zacznie w ogóle gotować, a nie po skończonej fermentacji

 

Ja bym to przede wszystkim rozcieńczył, żeby nie załatwić ludzi na weselu. Goryczka jak wyżej - ekstrakt albo herbatka.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że wywołam taką burzę.

Piwo zostaje jak jest, nie będę eksperymentował bo domownicy stwierdzili, że goryczka jest normalna. Przyzwyczajony jestem do piw, gdzie goryczka wykręca.

Dzięki za rady i temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Chyba jednak nie. Wyższa temperatura -> niższa gęstość -> niższe blg.

 

Adamsky poprawiam bo ktoś może przeczytać temat za rok czy dwa i będzie w błędzie: wyższa temperatura -> niższa gęstość -> wyższe blg. Roztwór jest mniej gęsty więc aerometr zanurza się głębiej, czyli wskazuje wyższe blg.

 

 

Czytam sobie temat bo też wyszła mi większa wydajność niż zakładana. Plan jest tak żeby zrobić 1 litr herbatki chmielowej, podbiję IBU i trochę rozcieńczę. Miał być alt 13, a wyszedł 15. Przed fermentacją dolałem już 1 litr (mam więc 14 litrów ~14 blg), ale tylko wody, przed rolzewem planuję jeszcze litr herbatki. Ile % HGB jest bezpieczne i niewyczuwalne? U mnie będzie ~7%.

 

PS jak liczyć IBU herbatki? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba jednak nie. Wyższa temperatura -> niższa gęstość -> niższe blg.

Adamsky poprawiam bo ktoś może przeczytać temat za rok czy dwa i będzie w błędzie: wyższa temperatura -> niższa gęstość -> wyższe blg. Roztwór jest mniej gęsty więc aerometr zanurza się głębiej, czyli wskazuje wyższe blg.

 

 

Czytam sobie temat bo też wyszła mi większa wydajność niż zakładana. Plan jest tak żeby zrobić 1 litr herbatki chmielowej, podbiję IBU i trochę rozcieńczę. Miał być alt 13, a wyszedł 15. Przed fermentacją dolałem już 1 litr (mam więc 14 litrów ~14 blg), ale tylko wody, przed rolzewem planuję jeszcze litr herbatki. Ile % HGB jest bezpieczne i niewyczuwalne? U mnie będzie ~7%.

 

PS jak liczyć IBU herbatki?

Przecież jeśli zanurza się głębiej to pokazuje niższą gęstość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przecież jeśli zanurza się głębiej to pokazuje niższą gęstość.

 

True. Odwołuję alarm, chyba zarwana nocka przy alcie niezbyt korzystnie wpłynęła na moją percepcję. Niemniej jednak pytanie o herbatkę chmielową i mini HGB pozostaje aktualne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.