Skocz do zawartości

Fermentacja cicha, chmielenie, klarowanie - zagwostka


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 
Uwarzyłem swoją wersję AIIPA, 16Blg... mniejsza z tym :)
3 czerwca (po 13 dniach) będę przelewał na cichą i nie wiem, czy:

1. dodać chmiel od początku przelewania na cichą, przeprowadzać fermentację jak w burzliwej (20 stopni C) i trzymać 2 tygodnie i butelkować (klarowanie w butelce)

2. przelać na cichą, po 7 dniach dodać chmiel i skończyć cichą po kolejnych 7 dniach (20 stopni C), butelkowanie (klarowanie w butelce)
3. dodać chmiel, trzymać cichą na 20 stopni C, po 7 dniach przenieść na kolejne 7 dni do temperatury ok 15 stopni C aby się sklarowało i po tym butelkować już sklarowane?

 

Brzeczka wyszła mi ok 20l, podczas gotowania i na whirpool dodałem już 125g chmielu, zamierzam na cichą dać 75 i zależy mi, żeby goryczka nie była trawiasta ani ściągająca, a piwo w miarę klarowne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Chmiel dodaj na ostatnie 3-5 dni cichej, nie da Ci wtedy trawiastych posmaków, zależy jeszcze jaki chmiel. Piwo chmielone na zimno nie musi być klarowne, zawsze jakieś pyłki się dostaną do środka. Możesz dodać trochę żelatyny na klarowanie. 

Edit: Cichą zrób ile chcesz, jak na burzliwej dofermentowało to wystarczy tydzień. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Chmiel dodaj na ostatnie 3-5 dni cichej, nie da Ci wtedy trawiastych posmaków, zależy jeszcze jaki chmiel. Piwo chmielone na zimno nie musi być klarowne, zawsze jakieś pyłki się dostaną do środka. Możesz dodać trochę żelatyny na klarowanie. 

Edit: Cichą zrób ile chcesz, jak na burzliwej dofermentowało to wystarczy tydzień.

 

Ok, dzięki wielkie! :) Burzliwa jeszcze trwa w najlepsze, będę sprawdzał po 12 dniach czy spada jeszcze blg, ale watpie. Dobra, to dam na 5 dni przed końcem cichej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.