Skocz do zawartości

Ponowne wykorzystanie mini kegów 5l (party kegów) z piw sklepowych


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, rdza to problem, ja używam od chyba ok 2 lat i w jednym jest wyczuwalne żelazo.

Co do mycia - dobre płukania po odróżnieniu a potem oxi na gorąco. Trzeba uważać, żeby nie uszkodzić wlotu do keg bo tam potem koroduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że piłem tylko raz z takiej beczki piwo. Strasznie się pieniło. Czy w każdym przypadku jest tak samo? Widziałem filmik na YT w którym użyte było CO2 z syfonu. Tam również było dużo piany. A co z pompką ręczną, która pompuje powietrze? Też piwo pieni się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest nowa i bez plastikowego kranika wystarczy ją po umyciu od razu wygrzać w piekarniku, to wtedy nie będzie rdzewieć. Mnie ten posmak metaliczny trochę przeszkadzał, więc dałem sobie spokój z tymi beczułkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam zamiar brać piwa w kegach do pierwszej konsumpcji, żeby skrócić czas kontaktu piwa z metalem. Ale właśnie mnie natchnęło - jeden model kega jest wielokrotnego użytku, jednorazowe są wkłady z workiem do środka, gdyby tak do kega włożyć worek jakiś, trzeba popatrzeć za jakimiś workami odpowiedniej wielkości.

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam zamiar brać piwa w kegach do pierwszej konsumpcji, żeby skrócić czas kontaktu piwa z metalem. Ale właśnie mnie natchnęło - nowy model pętli era jest wielokrotnego użytku, jednorazowe są wkłady z workiem do środka, gdyby tak do kega włożyć worek jakiś, trzeba popatrzeć za jakimiś workami odpowiedniej wielkości.

 

Masz gdzieś jakieś źródło tego niusika? brzmi kurde ciekawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pompki z co2 w ręce. Postaram się też w czerwcu nagrać nalewanie z kega przy dwóch nasyceniach mocniejszym i słabszym, zobaczymy co to będzie i jak wyjdzie.

 

Na naboje miałem kilka lat temu, ale też piwa pieniły się za bardzo (zwłaszcza na samym początku). Ja się do tego byłem w stanie przyzwyczaić. Dwa pierwsze kufle były do odstawienia, a potem już było lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie nagrałem jak się nalewa, ale opowiem - piwo http://www.piwo.org/topic/15526-browar-krecia-robota/?p=401372poszło w kegi z 6 oraz 10g cukru.

Rozlewane było w sobotę 18.06. czyli 3 tygodnie po rozlewie. Wersja 10 g - może być, ale piany jeszcze trochę za dużo się lało, wersja 6g - za mało. Optymalne w związku z tym powinno być 8g i tę ilość będę teraz testował, przy następnym piwie. Spróbuję, również je opróżniać 3 tyg. po rozlewie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam zamiar sprawić sobie taki zestaw i mam kilka pytań.

1) Czy są takie tanie (30-50zł) kegi ze stali nierdzewniej??? W wielu sklepach jest napisane, że to stal nierdzewna a koszt to ok 35 -40zł. Np tu http://www.piwopiweczko.pl/Mini-Keg-5-l-do-piwa-Srebrny,144.htmli tu http://nomart.redcart.pl/p/487/3945974/mini-keg-5l-piwo-domowe-w-beczkach-nierdzewny-sprzet-dla-piwowarow-i-winiarzy-piwo-wino-destylaty-i-nalewki.html . W temaci ,,mini kegi - czym to się je'' mbanano pisał tak http://www.piwo.org/topic/1330-mini-kegi-czym-to-sie-je/?p=143722 ale było to w 2012r., więc może coś się pozmieniało??

2) jaka jest różnica w trwałości piwa między używaniem do rozlewu kranu z pompką ręczną a kranu na co2??? Domyślam się, że w przypadku pompki ręcznej piwo należy spożyć za jednym posiedzeniem. Czy w przypadku kranu na co2 można rozlewać piwo przez chociaż 2-3 dni???

3) Jak wygląda montaż kranu i rozlew, jeśli piwo na refermentację zatkałbym takim ( http://twojbrowar.pl/pl/kegowanie/196-uszczelka-do-kega-5l-z-zaworem-bezpieczestwa.html)korkiem ??? 

4) Na ile litrów rozlanego piwa starcza 16g nabój co2 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z tym że to nierdzewka to walą nas na bank. Kegi jeżeli nie są starannie suszone to rdzewieją jak szalone. Moje mają po ponad 10 warek przebiegu, niektóre warki stały sobie nawet po 3 miesiące i jak na razie jeden keg daje już lekko metalem.

2. Tego nie wiem, ale wiem że jeżeli pijesz piwo z kega z pompką ręczną i trzymasz całość w lodówce to spokojnie 48h wytrzymuje [dłużej nie udało mi się sprawdzić :D ].

3. Normalnie, wbijasz szpunt do środka i po opróżnieniu kega podczas mycia wypada wyciągasz go z beczułki i składasz sobie uszczelkę z powrotem.

4. idk, ale zagraniczne fora na pewno pomogą jeżeli jesteś into inglisz internety.

 

Czy polecam zestaw? Chyba tak, szczególnie na imprezy plenerowe lub obojętnie jakie gdzie zamiast 10 butelek znacznie wygodniej jest wziąć kega i pompkę. Ale na pewno nie jako zamiennik pełnoprawnych corneliusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2) jaka jest różnica w trwałości piwa między używaniem do rozlewu kranu z pompką ręczną a kranu na co2??? Domyślam się, że w przypadku pompki ręcznej piwo należy spożyć za jednym posiedzeniem. Czy w przypadku kranu na co2 można rozlewać piwo przez chociaż 2-3 dni???

4) Na ile litrów rozlanego piwa starcza 16g nabój co2 ??

 

2. W przypadku korzystania z pompki na Co2 już nawet nie chodzi o dostęp tlenu, ale niestety nie trzyma ona za dobrze i gdzieś zawsze ucieknie. W moim przypadku po 3 dniach w lodówce piwo się prawie całkiem wygazowało i nawet nabicie ponowne nabojem nie dało super efektów.

 

4. W zależności od ustawienia pompki podczas rozlewu, ale u mnie to przeważnie dwa kegi.

 

Tak jeszcze słowem dodanym - posiadam pompkę BeerKing i mam wrażenie, że tam zawór na Co2, pomimo zaznaczonej regulacji min-max, otwiera się i zamyka jakby było po prostu On i Off. Więc albo piwo leci lekko nasycone (z tego co było w kegu) lub po otwarciu Co2 leci mega nagazowane przez pierwsze jedno, dwa piwa.

 

Na pewno nie jest to super sprzęt dla piwowara, ale tak jak kolega wyżej wspomniał - na grilla czy prywatkę odrobinę lepsze rozwiązanie niż 20 butelek w plecaku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli już to chyba zdecyduję się na pompkę ręczną. W międzyczasie może uda się kupić ze 2 beczki z piwem np. w lidlu itp. Np jako prezent dla kogoś, z zastrzeżeniem, że beczkę ma mi zostawić ;-)

Jeszcze takie pytanko. Czy nalewaki łatwo się psują? Ostatnio na olx widziałem dwa ale jakoś nie mam przekonania. Wolałbym mieć nowy, ale może niepotrzebnie się cykam?

https://www.olx.pl/i2/oferta/urzadzenie-do-nalewania-piwa-z-beczek-CID628-IDg54JJ.html

 

https://www.olx.pl/i2/oferta/beczka-zestaw-do-wylewania-piwa-napojow-CID628-IDeDxjn.html

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na targu przypadkiem trafiłem (i nabyłem) nalewak za 8 zł (sic!) Niedługo pewnie pierwszy test na kupnej puszce z Kauflandu.

post-15266-0-15888000-1485954361_thumb.jpg post-15266-0-02309500-1485954394_thumb.jpg post-15266-0-46542400-1485954430_thumb.jpg

Ale by mi gul skoczył jakbym zamówił wcześniej nowy za ok 100 zł  :) 

Przy okazji takie pytanie: jak się takie coś dezynfekuje ? Można to rozkręcić czy po prostu przepłukać wodą lub oxi itp? Ktoś może ma identyczny i ma jakieś rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.