Jump to content

Chiński chmiel


Katohaikara
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem napisać ten temat, ponieważ może to kogoś zainteresować.

Przeglądając ostatnio chiński portal aukcyjny natrafiłem na nasiona chmielu. Nie mam pojęcia jaki ten chmiel ma aromat, lecz może kogoś z was to zainteresuje, tym bardziej że cena jest śmieszna - 0.10$ z wysyłką za czterdzieści nasion (nie jest to żadne oszustwo, nie raz zamawiałem z tej strony, paczki dochodzą).

Umieszczam poniżej bezpośredni link do aukcji:

http://www.aliexpress.com/item/free-ship-40-HOPS-Humulus-lupulus-Seeds-Brew-Your-OWN-BEER-Today-Returns-Year-After-Year/32482097428.html?ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_4_10017_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019_101,searchweb201603_9&btsid=0ef3501f-749f-4892-8501-b3fb7d861bac

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie to chmiel zwyczajny, bez określonych wartości aromatycznych/goryczkowych. Pełno tego rośnie i w miastach i poza miastem, odkop sobie sadzonkę i wyhoduj, przynajmniej nie będziesz musiał się denerwować czy przesyłka dojdzie.  :)

Link to comment
Share on other sites

ten na zdjęciach co jest pokazany to nie jest chmiel zwyczajny,na pewno nie ten na trzecim, zwyczajny przynajmniej ten rodzimy ma inne szyszki 

zresztą jest napisane że to odmiana Albizia chyba że to po łacinie zwyczajny albo dziki :)

Link to comment
Share on other sites

Mamy najlepszy chmiel na świecie, a Ty tu o jakimś badziewiu piszesz, po co. Piwo z chińskim chmielem przez gardło by mi nie przeszło, no chyba, że klona chińskiego chciałbym robić.

Edited by Jacenty
Link to comment
Share on other sites

 

 

Bo chyba nie masz na myśli Lubelskiego i Marynki. :)

 

Z tym czy najlepsze na świecie to nawet ja bym poważnie dyskutował. Są wg. mnie na przyzwoitym poziomie. Ostatnio po piwkowałem dosyć ostro na amerykanach które są świetne, ale się przejadają.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Obawiam się, że tak jak większość roślin z chin nie ma to większej wartości z uwagi na to w jakich warunkach(glebie) rośnie toto... Oficjalne wyniki badań gleby z rejonów plantacyjnych chin wynika, że stopień skażenia gleb jest na tyle wysoki, że generalnie roślinność przejmuje ok. 40 - 60 % skażeń. Chiny robią wszystko ( urzędowo utrudniają) aby nie dopuszczać expertów z innych państw do przeprowadzania badań i analiz. Korporacje europejskie i amerykańskie generalnie mają to "gdzieś" bo zysk ze sprzedaży jest priorytetem. Spore areały plantacji znajdują się w okolicach większych i mniejszych rzek, przy których również znajdują się różnego rodzaju zakłady chemiczne, tekstylne, itp; One to właśnie odprowadzają swoje ścieki w sposób niekontrolowany do rzek, z których potem plantacje czerpią tę samą wodę do zasilania swoich obsiewów, sadów... Są niby jakieś stacje uzdatniania tejże wody lecz koszt oczyszczenia i uzdatnienia wody jest NIEOPŁACALNY a oficjalne wyniki są zakłamywane na niekorzyść w ostateczności konsumenta! W chinach nawet już pszczoły nie są w stanie zapylać roślinności bo po prostu ich już nie ma! Rolę pszczół przejęli niestety ludzie! To są fakty!

  Osobiście uważam, że mamy w Europie tak szeroki wachlarz odmian i gatunków chmielu, że nie ma potrzeby "wariować" dla kilku złotych i sprowadzać jakiś szajs z jakichś tam chin. Chiny polecam w celach krajoznawczych...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.