Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy elektrycznych kotłów zacierno-warzelnych.


Rekomendowane odpowiedzi

 

Lidl ma 2kW, jedna faza, ok 25L, bez ocieplenia gotuje się kiepsko, z ociepleniem (nawet byle jakim) dużo lepiej.
 Bart ale nie polecasz swojego sposobu ocieblania kociolka z lidla mam rozumiec   :P  taki maly zarcik   ;)

 

Czemu nie ??Że troche miękki się robi to już przeszkadza D: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacierno-warzelny z kega 50L, 2x1750W na jednej fazie, bez ocieplenia, grzeje elegancko, szybciej niż 1st/min. na sterowniku mam ustawioną moc maksymalną 95%

 

dodam że w mieszkaniu w bloku masz zabezpieczenie 16A.

 

3500W/230V=15,2A. w praktyce nie masz 230V tylko ok 220V w związku z tym maksymalnie obciążasz 15,9A czyli na granicy zabezpieczenia. 

 

 u mnie jak grzeje z mocą ograniczoną do 95% to załączenie ekspresu do kawy już wywala bezpiecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3500W/230V=15,2A. w praktyce nie masz 230V tylko ok 220V w związku z tym maksymalnie obciążasz 15,9A czyli na granicy zabezpieczenia.
 

 

ile masz tej praktyki?

Jeśli występuje taka sytuacja z za niskim napięciem to należy to jak najszybciej zgłosić administratorowi obiektu ponieważ świadczy to o bardzo złym stanie instalacji elektrycznej :(

Najczęściej napięcie "w gniazdku" jest na poziomie delikatnie ponad 230V.

 

Tak przy okazji to bzdury wypisujesz odnośnie tych przeliczeń.

Wartością znamionową dla grzałki jest jej rezystancja w danych warunkach, a nie jej moc. Moc jest podawana dla danego napięcia, a Ty sugerujesz, że moc grzałki się nie zmienia przy obniżaniu napięcia :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie ja napisałem że moc grzałki się nie zmienia przy obniżaniu napięcia? 

 

nie wiem jak Ci policzyć tą praktykę, poprostu wtykasz miernik w kontakt i widzisz. powyżej 230 jeszcze nie widziałem nigdy, zazwyczaj 220-225V. instalacja czy stara czy nowa, mieszkanie stare bądź nowe, pomiar podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a gdzie ja napisałem że moc grzałki się nie zmienia przy obniżaniu napięcia?

 

 

3500W/230V=15,2A. w praktyce nie masz 230V tylko ok 220V w związku z tym maksymalnie obciążasz 15,9A czyli na granicy zabezpieczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje obliczenia wskazują na to, że zawsze dzielisz 3500W przez napięcie (220 lub 230V)

A Dr2 pisze, że o ile przy 230V grzałka ma 3500W, to przy 220V już będzie to mniej.

Więc liczenie 3500W/220V= ileśtam amper jest błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i pewnie ma rację. ja nie prowadziłem tu żadnych badań czy szczegółowych obliczeń bo nie są one mi do niczego potrzebne, ani autorowi tego tematu pewnie również.

 

mi chodziło jedynie o to, że zestaw takich grzałek jedzie na granicy zabezpieczenia sieci elektrycznej jednofazowej w mieszkaniu. więc jak ktoś planuje grzać prądem w mieszkaniu to powyżej ~3500W nie podłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mi chodziło jedynie o to, że zestaw takich grzałek jedzie na granicy zabezpieczenia sieci elektrycznej jednofazowej w mieszkaniu. więc jak ktoś planuje grzać prądem w mieszkaniu to powyżej ~3500W nie podłączy.

 

E tam, ja mam 2x2kW i na jednej fazie, przy zabezpieczeniu 16A działa i nic nie wysadza, a do tego na tej samej fazie jeszcze działa np. radio, oświetlenie, lodówka... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mi chodziło jedynie o to, że zestaw takich grzałek jedzie na granicy zabezpieczenia sieci elektrycznej jednofazowej w mieszkaniu. więc jak ktoś planuje grzać prądem w mieszkaniu to powyżej ~3500W nie podłączy.

a mnie chodziło oto, że jak się udziel komuś odpowiedzi to trzeba wiedzieć co i o czym się pisze, bo inni to czytają, a potem mamy wpisy w stylu "bo przeczytałem w internecie..."

 

Przy okazji, jak się nie znasz to nie pisz o prądzie bo z nim żartów nie ma :(

albo wyraźnie zaznacz "o co Ci chodzi" bo niekiedy trudno się jest domyślać.

Z tego co napisałeś powyżej to o zabezpieczeniach też masz dość mętne pojęcie, i chyba nie wiesz jakie charakterystyki czasowo prądowe mają automatyczne wyłączniki nadprądow (popularne bezpieczniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, ja mam 2x2kW i na jednej fazie, przy zabezpieczeniu 16A działa i nic nie wysadza, a do tego na tej samej fazie jeszcze działa np. radio, oświetlenie, lodówka...

 

Zasięgnąłem zdania u Taty, który zajmuje się projektowaniem instalacji elektrycznych.

Dla wyłącznika nadmiarowo-prądowego B16 i grzałki 2 kW przy:

2000 W / 230 V = 8,7 A

8,7 A x2 = 17,4 A

 

2000W / 220 V = 9,5 A

9,5 A x2 = 19 A

 

2000 W / 240 V = 8,33 A

8,33 A x2 = 16,6 A

 

2000 W / 200 V = 10 A

10 A x2 = 20 A

 

Według norm występują zakresy czasu, po których wyłącznik powinien się wyłączyć:

-krotność prądu znamionowego do 1,13- czas powyżej jednej godziny

-krotność prądu znamionowego do 1,45- czas poniżej jednej godziny

 

Dla wyłącznika nadmiarowo-prądowego B16 to będzie 18,08 A (16x1.13=18.08), i 23,2 A (16x1.45=23,2).

 

Przy szacowaniu prądu który spowoduje wyłączenie wyłącznika, trzeba brać pod uwagę też poniższe zmienne:

-temperatura otoczenia- przyjmuje się 30 °C, dla 20 °C to będzie 16,6 A, dla 10 °C 17,3 A, dla 40°C 14,7 A

-ilość wyłączników- wyłączniki wydzielają ciepło i zmienia się czas po którym wyłącznik się wyłączy

-jeżeli wyłącznik był często wyłączany to rezystancja przejścia rośnie i następuje dodatkowe wydzielanie ciepła. Ciepło to powoduje skrócenie czasu zadziałania wyłącznika nadmiarowo-prądowego.

Powyższe punkty nie wyczerpują tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.