Skocz do zawartości

Co warzyć?


Jan11

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory piłem "masówkę", smak mało wyrobiony, brak ulubionego piwa. Kiedyś zachwycałem się piwem z browaru w Braniewie, byłem tam w "kamaszach" w 1984r. Mam na koncie trzy warki: jasne pełne z brewkita (miesiąc w butelkach, ubywa, oj ubywa), red irish ale 12 dni w butelkach i pszeniczne ciemne na fermentacji cichej (te dwa ostatnie z zacieraniem). Z powodu braku ulubionego piwa, a nawet stylu proszę o radę co uwarzyć, aby mieć w garażu najszerszy zakres smaków, oczywiście w granicach rozsądku drugiej połowy (to będzie na razie trzy następne warki). Pewnie nadużywam Waszej cierpliwości, ale dobrze by było, żeby zestawy były dostępne w jednym sklepie internetowym. Informacje na wiki i na forum czytam wnikliwie od ponad dwóch miesięcy, warzyć jako tako potrafię, ale w wiedzy o stylach piwa zrobił mi się niezły mętlik w głowie. Poza przyjemnością picia własnego piwa, czuję się zaszczycony, że mogę należeć do tak zacnego i szanownego grona piwowarów domowych. Trochę żona się podśmiewa, że widzi ciągle przy adresie www szklaneczkę, ale nic to.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla początkującego? 3 tygodnie fermentacji, 3 lagerowania, miesiąc dojrzewania, kiedy on się piwa napije?

oj coder, coder. Tydzień burzliwej, dwa cichej i do butelek. Po miesiącu można pić.

 

Nawet po cichej już można pić, bo jest fajnie nagazowane :ble:

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

To ja polecę mało popularnego Portera Angielskiego, jest w zestawach i jest to jedno z moich ulubionych piw.

Potwierdzam to piwo ma wzięcie u mnie w domu - swoją drogą który to styl w BJCP? Brown Porter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

To ja polecę mało popularnego Portera Angielskiego, jest w zestawach i jest to jedno z moich ulubionych piw.

Potwierdzam to piwo ma wzięcie u mnie w domu - swoją drogą który to styl w BJCP? Brown Porter?

Mnie na podstawie wiki też tak wychodzi

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Brown_Porter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady, wszystkie przemyślałem i w zasadzie podjąłem decyzję.

Pils - trzeba szanować rady sąsiada-Maryusha, pszeniczniaka już mam.

Stout - najprostszy, to w końcu rada Złotych Ekspertów.

Porter.

Może jeszcze zamówię Grodziskie (z ciekawości, wydaje mi się, że to piwo 30 lat temu po przyniesieniu ze sklepu i otwarciu wylądowało na suficie, a w butelce nic nie zostało).

Jeszcze jedno pytanie, ile czasu można przechowywać ześrutowane słody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Na tym forum odpowiedzi padają tak szybko, że nie zdziwię się, gdy odpowiedź będzie przed pytaniem;).

W zasadzie tak jest, bo we wsparciu można znaleźć odpowiedź prawie na wszystkie pytania, tylko czasem łatwiej napisać niż szukać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pils zabutelkowany. Dziś warzę grodziskie, w związku z tym pytanie. W instrukcji podali pięć dni fermentacji, czy zlewać na cichą, czy od razu butelkować? Wolałbym to drugie, bo produkcja (tylko dwa fermentatory) nie nadąża z popytem i apetytem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pils zabutelkowany. Dziś warzę grodziskie, w związku z tym pytanie. W instrukcji podali pięć dni fermentacji, czy zlewać na cichą, czy od razu butelkować? Wolałbym to drugie, bo produkcja (tylko dwa fermentatory) nie nadąża z popytem i apetytem.

Pozdrawiam

Zlewać na cichą, grodziskie powinno być klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pils zabutelkowany. Dziś warzę grodziskie' date=' w związku z tym pytanie. W instrukcji podali pięć dni fermentacji, czy zlewać na cichą, czy od razu butelkować? Wolałbym to drugie, bo produkcja (tylko dwa fermentatory) nie nadąża z popytem i apetytem.

Pozdrawiam[/quote']

Zlewać na cichą, grodziskie powinno być klarowne.

A nawet klarowane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie' date=' ile czasu można przechowywać ześrutowane słody?[/quote']

Jeśli będą szczelnie zapakowane, bez dostępu wilgoci to spokojnie kilka miesięcy.

Wniosek z tego taki że lepiej raz więcej zmówić towaru i mieć pod ręką. Na sam początek także zwróciłbym uwagę na fermentacje dolną i górną i dla odmiany także należy spróbować różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.